Okres Znojmo

Před 16 lety si svépomocí postavil plachetnici. Pak s ní český mořeplavec doplul i do Arktidy

Do Grónska, Karibikem, přes Atlantik nebo kdysi obávanou Severozápadní cestou kolem Kanady. Tady všude se plavil český cestovatel Miroslav Račan na své plachetnici Sněhurka, kterou si před 16 lety svépomocí zkonstruoval. Od té doby ji považuje za svůj druhý domov, kde tráví značnou část roku. O svých zážitcích vypráví v novém díle podcastu Pas a pusu.

Stačila vteřina nepozornosti. Řidič tahače dostal za smrtelnou nehodu podmínku

Řidič tahačů Miroslav Koloc (51) dostal ve středu u Obvodního soudu pro Prahu 5 tříletou podmínku za to, že před třemi lety způsobil na Pražském okruhu nehodu, při které zemřel ve vězeňském autobusu příslušník vězeňské služby. Koloc se tím podle soudu dopustil obecného ohrožení z nedbalosti. Verdikt není pravomocný, obě strany si ponechaly lhůtu na případné odvolání.

Z odmítnutých kandidátů má největší šanci na návrat Diviš, míní právník

Ministerstvo vnitra odmítlo 12 uchazečům registraci k prezidentským volbám. Někteří již avizovali, že se budou bránit u Nejvyššího správního soudu. Jaké mají šance uspět, zhodnotil pro Právo advokát Miroslav Krutina.

Schodek hospodaření VZP bude nižší, než se plánovalo, uvedla správní rada

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) bude letos zřejmě hospodařit se schodkem 1,5 až 3,5 miliardy korun podle vývoje nákladů na péči v posledních dvou měsících roku. Po jednání správní rady to v pondělí řekl její místopředseda Miroslav Kalousek (TOP 09). Schodek je nižší, než pro letošní rok pojišťovna plánovala. Měl být 5,9 miliardy korun.

Zvrhlík na Českokrumlovsku onanoval nedaleko základní školy. Dívky ho natočily na mobil

Jako výtržnictví vyšetřují jihočeští policisté jednání sedmatřicetiletého cizince, který se minulý týden ukájel v Kaplici na Českokrumlovsku nedaleko školy. Jako důkaz jim posloužilo video, které pořídily dvě nezletilé dívky. O případu informoval policejní mluvčí Miroslav Šupík.

Zemřel exministr Tomáš Kvapil

Zemřel někdejší ministr pro místní rozvoj a místopředseda lidovců Tomáš Kvapil. Informaci zveřejnil jeho bývalý stranický kolega Miroslav Kalousek.

Při požáru ve Znojmě zemřel muž

Jeden lidský život si vyžádal odpolední požár ve Znojmě. Hasiči v silně zakouřeném obydlí našli mrtvého muže. Příčiny požáru se vyšetřují.

Ředitel Ústavu pro soudobé dějiny Vaněk: Prožíváme víc historických momentů než v roce 1989

Nad revolučním děním roku 1989 v porovnání se současnými událostmi a stavem společnosti se v rozhovoru pro Právo zamýšlel historik, odborník na orální historii a šéf Ústavu pro soudobé dějiny Miroslav Vaněk.

Policie na Znojemsku řeší vraždu mezi příbuznými, podezřelého zadržela

Vraždou mezi příbuznými se v pátek začali zabývat jihomoravští kriminalisté. Podle nich k ní došlo v jedné obci na Znojemsku, oběť i útočník bydleli v jednom domě. Policie podezřelého zadržela. Policisté o tom v pátek informovali na Twitteru.

Dávali jí dva roky života, teď slaví osmnáctiny

Příchuť zázraku mají osmnáctiny Sáry Kališové z Hrušovan nad Jevišovkou na Znojemsku. Když jí v prvním roce života lékaři zjistili, že trpí spinální muskulární atrofií, opatrně sdělili matce Aleně, že se děti s touto nemocí dožívají jen dvou let. Sára ale v pátek slaví osmnácté narozeniny.

O cyklistu rozmlátil helmu, strážníka nabral na kapotu. Odsedí si pět let

Jen málokdo by se asi chtěl potkat na silnici s řidičem, jakým je 30letý Jan Staněk. Agresivita za volantem mu totiž není vůbec cizí. Na vlastní kůži se o tom v Brně přesvědčil cyklista, kterého Staněk brutálně zbil, a ještě mu hrozil nožem, a také strážník ve Znojmě, jehož muž nabral na kapotu svého vozu. V nejbližší době by ale setkání s ním nemělo hrozit, za své řádění si totiž musí odpykat pětiletý trest.

Na řeckém ostrově Kréta po sesuvu skály zemřela turistka

Na řeckém ostrově Kréta zemřela pětačtyřicetiletá turistka. Na dům, ve kterém pobývala s rodinou, se zřítila skála, uvedla AFP s odvoláním na hasiče a policii. Podle prvotní informace se mělo jednat o českou občanku. To však v neděli před polednem popřelo české ministerstvo zahraničí na základě informací řeckých úřadů. Uvedla to zástupkyně mluvčí Černínského paláce Mariana Wernerová. Podle agentury Reuters pochází mrtvá ze Slovinska.

Olomouckým primátorem bude nadále Žbánek

Na postu olomouckého primátora bude pokračovat lídr vítězného hnutí ANO Miroslav Žbánek. V pátek jej zvolilo zastupitelstvo města. Koalici na magistrátu vytvořilo ANO se zástupci hnutí ProOlomouc, Pirátů a spOLečně.

Šéf Cermatu: Maturita na papíře by měla skončit

Své plány spojené zejména s digitalizací maturit a přijímacích zkoušek na střední školy popsal pro Právo nový šéf Cermatu Miroslav Krejčí. Podle něho bude během dvou až tří let připraven systém, který umožní elektronickou maturitu stejně jako přijímací zkoušky.

Středověké podzemí Přeskače

V obci Přeskače na Znojemsku se nachází velmi zajímavý labyrint podzemních chodeb. Ten zde byl vybudován na ochranu osoba majetku pod šlechtickým statkem. Prohlídku je třeba předem objednat u paní průvodkyně.