Hrady a zámky v obci Krakovec

Krakovec Jíry z Roztok, králova milce, svou noblesností předčil panovnická sídla

Jsou místa, kam se rádi vracíme. Pro mě je takovým Krakovec čili Červený zámek. Náročně opravená a udržovaná ruina nad soutokem Šípského a Krakovského potoka má uklidňující kouzlo v jakékoli době.

Hrad nad soutokem dvou potoků je známý (nejen) díky pohádkovému muzikálu

Cesta ke Krakovci, hradu známému především díky pohádkovému muzikálu Ať žijí duchové, ten den připomínala kulisy z filmu Mrazík. V údolí Berounky se místy válela mlha, nakonec slunce prorazilo její závoje a nad Křivoklátem se rozlila azurová obloha.

Netopýři v hladomorně na hradě Krakovci

Pozoruhodný hrad, jenž byl vlastně spíše zámkem, je otevřen všem návštěvníkům vyhledávajícím nevšední historické, duchovní i kulturní zážitky. Zdejší podzemí pravidelně k zimování využívají čtyři druhy netopýrů.

Experiment na Krakovci, tráva na střeše má vytáhnout z hradu vodu

Že na Krakovci, jedné z našich nejhezčích hradních zřícenin, působil před odjezdem do Kostnice Mistr Jan Hus, už tolik v povědomí není. Že se tu točila jedna z nejlepších dětských komedií Ať žijí duchové, kultovní film s Leontýnou, Brtníkem Brtníku a hejnem trpajzlíků, ví většina z nás. Písničky zlidověly.

Místo, kde Jan Hus napsal poslední vůli

Uprostřed lesů Rakovnicka na soutoku dvou potoků se na skromném ostrohu týčí hrad Krakovec v historii a obecném povědomí spojený s pobytem mistra Jana Husa chvíli předtím, než odešel do Kostnice. Hrad jedinečné architektury má toho hodně co nabídnout. Pohlédněme za krakovecké zdi i do tajuplných sklepů.

Na duchařském Krakovci bude Husova nadživotní socha

Dětskou komedii Ať žijí duchové zná asi každý, některé hlášky zlidověly. Film se točil na Krakovci asi 15 kilometrů jihozápadně od Rakovníka. Zatímco rytíř z Brtníku byl fikcí, přítomnost Jana Husa je historicky doložena, a aby zůstala na věčné časy, bude na hradě mít pomník. Kalich, který ho připomíná, je asi málo.