Okres Jihlava

Národní přírodní památka Zhejral

Rybník Zhejral, rašeliniště a rašelinné louky asi kilometr od obce Klatovec tvoří rozsáhlý komplex se vzácnou faunou a flórou.

Kostel sv. Jakuba Většího v Jihlavě

Stavba kostela byla zahájena před polovinou 13. století. V květnu 1257 byl kostel vysvěcen a zároveň sem byla přenesena fara. Počátkem 14. století byla postavena severní věž, která slouží dnes jako věž vyhlídková – její výška je 63 m.

Přírodní park Čeřínek u Jihlavy

Vrch Čeřínek (761 m) s přírodním parkem stejného jména leží asi 10 km západně od Jihlavy a asi 5 km východně od Nového Rychnova.

Barokní hospodářský dvůr Hubenov

Areál dvora Hubenov je díky výraznému architektonickému řešení Jana Blažeje Santiniho dokonalou ukázkou toho, že ani běžná zemědělská činnost není překážkou pro mimořádný umělecký výkon.

Secesní vila Marie Karas v Jihlavě

Secesní vila byla postavena v roce 1902 a pro Marii Karas ji postavil jihlavský stavitel Josef Kubička. Dům sloužil před válkou jako lékařská ordinace, po válce jako internát a také jako jídelna a učebny zdravotní školy. V roce 2016 prošla rekonstrukcí a získala ocenění Stavba roku 2017.

Řadový dům s pozůstatky gotické kaple v ulici Matky Boží v Jihlavě

Řadový patrový dům čp. 1034 ulici Matky Boží v Jihlavě stojí v bezprostředním sousedství kostela Nanebevzetí Panny Marie. Nejstarší stavební část domu tvoří cenné pozůstatky gotické kaple, která přiléhala k západní boční lodi kostela.

Boží muka u Nové Říše

Boží muka z 16. století stojí v remízku u polní cesty, na mírném návrší západně za obcí Nová Říše. Boží muka mají zajímavou a řemeslně propracovanou lucernovou kaplici.

Stříbský mlýn na řece Jihlavě vábí vančurovskou poetičností

Pokud o něm nevíte a jen jedete kolem, padne vám do oka krásná stará budova Stříbského mlýna s nápisem Penzion pro pohozené pány. Název jako z divadelní hry, hned se vybaví nažehlení elegáni s hůlkou a nezbytným slaměným kloboukem opatřeným stuhou.

Památník faráře Josefa Toufara v Ledči nad Sázavou

Na Boží hod velikonoční, v roce 2013, po ranní mši svaté byl v parku před kostelem sv. Petra a Pavla slavnostně vysvěcen památník P. Josefa Toufara rodáka z Arnolce, který byl významnou osobností kraje Vysočina.

Zřícenina Brtnický hrádek neboli Loupežnický hrádek v Českém Švýcarsku

Na pískovcovém ostrohu nad Hlubokým dolem, asi 2 kilometry od Brtníků a 12 km západně od Rumburka, se klenou nevelké stopy a zbytky strážného skalního Brtnického hrádku.

Neogotická výklenková kaplička Panny Marie v Hodicích

Neogotická výklenková kaplička z roku 1885 stojí u silnice z Třeště do Hodic. Byla vystavěna tehdejším majitelem panství Třešť Leopoldem ze Sternbachu za uchránění života při nehodě kočáru.

Panská sýpka v Brtnici

Mohutná dvoupatrová budova vrchnostenské sýpky v Brtnici, v okrese Jihlava, je situována v městské památkové zóně obce Brtnice, jihozápadně od areálu zámku, se kterým je historicky spjata.

Templštejn patřil mocnému řádu, jehož představitele upálili

V lesích nedaleko Mohelna se tyčí nad údolím řeky Jihlavy mohutné rozvaliny hradu Templštejna. Název napovídá, komu patřil. Tajemným a záhadným templářům, řádu, o něm jdou historií legendy, poslední dobou často zmiňované v pseudohistorických románech. Samozřejmě existují i seriózní publikace.

Včelí stezka ve Smrčné

Včelí stezka ve Smrčné je unikátem Vysočiny. Naučná stezka je dlouhá 3,5 kilometru a potkáte na ní sedm zastavení s informačními tabulemi.

Zámek Větrný Jeníkov

První opevněná tvrz, na jejímž místě zámek stojí, byla postavena již v první polovině 13. století.