Články na téma Zima

Meteorologové varují před sněžením

V úterý napadne v některých částech České republiky 5 až 10 centimetrů sněhu, což může způsobit problémy v dopravě či energetice, varoval v pondělí Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Silnice pokryl sníh, problémy měly kamiony i sypač

Silnice v Česku v noci pokryl sníh. Na některých komunikacích leží jeho zbytky, řidiči by proto při jízdě měli být opatrní. Především ve vyšších polohách, kde jsou ve sněhu vyjeté koleje nebo je sníh rozbředlý. I ve středních Čechách ale měly v noci některé kamiony potíže, nehodu měl i jeden sypač.

FOTO: Muzeum Karlova mostu hostí unikátní italské betlémy

S přicházejícími Vánocemi si pražské Muzeum Karlova mostu připravilo výstavu tridentských betlémů dovezenou italským sběratelem Pierem de Godenzem. Betlémy pocházejí z oblasti Tridentu, což je region v severní Itálii, a reprezentují tradiční způsob řezby a používaných materiálů. Výstavu zahájila bývalá lyžařka Kateřina Neumannová, která je s regionem spjatá právě díky lyžování. Betlémy jsou k vidění do 4.  února 2023.

Češi i přes chladnější počasí snižují spotřebu plynu

Češi i přes chladnější počasí v posledních týdnech spotřebovávají výrazně méně plynu než loni a dokonce méně než v letech, kdy bylo tepleji. Cíl snížit proti loňské zimě spotřebu plynu o 800 milionů metrů krychlových země podle ministra průmyslu Jozefa Síkely splnila ČR už více než z poloviny.

Vnuk Josefa Lady: Na Vánoce si děda pouštěl Beethovena a jedl kubu

Vesnička se zimními motivy, které známe z obrázků Josefa Lady, vyrostla v těchto dnech v obchodním centru na pražském Černém Mostě. V jejích kulisách jsme si povídali s vnukem slavného malíře a ilustrátora. Po dědovi zdědil jméno, malířské geny však ne. Prozradil nám například, jak se u Ladů slavily Vánoce kdysi a jak dnes.

V Krkonoších se už lyžuje

Na vrcholu Černé hory v Krkonoších začala v sobotu ráno jako na prvním místě v Česku lyžařská sezona. První možnosti lyžovat hned po rozjezdu kabinové lanovky na Černou horu v 9 hodin ráno využily desítky lyžařů, postupně jich během prvních dvou hodin po otevření dorazilo zhruba mezi sto a sto padesáti. K dispozici mají tři sta metrů dlouhý úsek sjezdovky Anděl.

Sotva napadl sníh, už se kloužou

Jak je vidět, dětem stačí k radosti málo. Sněhu je sice jen poprašek, ale už berou do rukou boby, sáňky i obyčejné pytle a vyráží na svah. Nejinak tomu bylo i letos, jak jsme zdokumentovali na pražském Proseku.

Meteorologové upravili výstrahu před sněžením a náledím

Na jihu a západě Čech může během soboty nasněžit až sedm centimetrů nového sněhu. V noci na neděli se v oblasti mohou tvořit zmrazky. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v sobotu upravil výstrahu před těmito jevy.

Silničáři vyrážejí do terénu. Místy nasněžilo, čeká se náledí

Na Šumpersku poprvé v noci na pátek vyrazili silničáři do terénu, v nejvyšších polohách okresu napadly zhruba dva centimetry sněhu. Vyrazili také do vyšších poloh Jesenicka, silnice v kopcích solili především kvůli možné námraze. Na náledí v pátek a v sobotu upozorňuje výstraha meteorologů.

Letenky zdražily i násobně, problémy na letištích nekončí

I na podzim a v zimě směřuje mnoho Čechů letadlem za teplem do exotiky nebo nasát předvánoční atmosféru do evropských či světových metropolí. Letos se musejí vypořádat se znatelným zdražením letenek a také s neustávajícími potížemi s provozem na letištích.

Na horách napadl sníh

Ve vyšších partiích Královéhradeckého kraje v noci nasněžilo, silnice jsou bez omezení sjízdné. Sníh pokryl hlavně Krkonoše a Orlické hory, někde se držel i v horských údolích, například v Peci pod Sněžkou. Poprašek napadl i u tvrze Stachelberk u Trutnova. Vyplynulo to z údajů horské služby, meteorologů a webových kamer.

CNN opětovně láká na adventní trhy v Praze. Řadí je k nejlepším na světě

Adventní trhy jsou již za dveřmi. Na ty pražské, konkrétně na Václavském a Staroměstském náměstí, opětovně upozorňuje server americké televizní stanice CNN a řadí je po bok trhů ve Vídni, Štrasburku či Berlíně. Vánoční Praha je podle zpravodajského webu samotným ztělesněním zimní pohádky.

River Rink – Kluziště Karlín

Na kluzišti Karlín na vás čeká ledová plocha o velikosti 30 x 15m, bohatě vybavená půjčovna bruslí a když zrovna nebudete stát na ledě, můžete zavítat do zatepleného Aprés Skate baru, kde najdete kromě jídla a míchaných drinků také něco dobrého na zahřátí.

Sbírá lyže, v Rejvízu si otevřel muzeum

Když vášnivý sběratel Květoslav Žalčík, někdejší trenér české reprezentace v běhu na lyžích, skončil u vrcholového sportu, začal přemýšlet nad tím, co udělá se svou sbírkou starých lyží a dalších cenných artefaktů s touto branží spojených. Nechtěl, aby zůstaly jen tak ležet po garážích a sklepích, a tak si splnil sen. V areálu penzionu Férovka, který provozuje v Rejvízu, místní části Zlatých Hor na Jesenicku, zřídil muzeum.

Středočeský kraj má podezření na kartel dodavatelů služeb pro silničáře

Středočeský kraj dá podnět Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), aby prověřil případné kartelové dohody mezi dodavateli Krajské správy a údržby silnic (KSÚS). Zároveň kraj vypíše soutěže na nové smlouvy na zimní a letní údržbu silnic. Ve čtvrtek o tom rozhodli krajští radní.