Kraj Vysočina

Dálnici D8 zablokovala nehoda pěti aut v Německu

Dálnice D8 byla v pondělí ráno ve směru na Německo od 80.  kilometru uzavřená kvůli nehodě nejméně pěti vozidel na německé straně. Objízdná trasa vedla přes exit Knínice, provoz se obnovil po zhruba hodině a půl.

Síkela: Zájem o podporu na energie má zatím 1000 firem, připraveno je 30 miliard korun

Ministerstvo průmyslu a obchodu v polovině týdne evidovalo přes 1000 žádostí velkých firem o podporu kvůli vysokým cenám energií. Firmy ale pomoc zřejmě získají až v příštím roce kvůli notifikaci Evropské komise. V pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi to uvedl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN).

Provoz na trati u Jihlavy se po nehodě obnoví až v pondělí

Na trati mezi Havlíčkovým Brodem a Veselím nad Lužnicí byl zastaven provoz. Nákladní vlak narazil do spadlého stromu a došlo k poškození trakčního vedení a zranění strojvedoucího. Z Rantířova do Jihlavy pojedou místo vlaků autobusy. Omezení se dotkne zejména rychlíků mezi Plzní a Brnem a regionálních spojů.

RECENZE: Pestrý a silný Chadima v rozpadajícím se světě

Mikoláš Chadima v posledních letech často místo plného obsazení MCH Bandu hraje s redukovaným MCH Triem, což ho vede k hledání odlišných forem vyjádření, neboť za sebou nemá klasickou rockovou rytmiku, protože nejde o power trio.

Mobilizovaný mladík uspěl se žalobou u ruského soudu

Ruský soud poprvé vyhověl žalobě mobilizovaného občana a uznal jeho povolání do armády za nezákonné, oznámil právník a ochránce lidských práv Pavel Čikov, od něhož tuto zprávu převzala média včetně ruské redakce BBC. Průlomový verdikt vynesl soud v Gatčině, asi 50 kilometrů od Petrohradu na severozápadě Ruska.

Agrofert zastaví výrobu masa v Hodicích na Vysočině. Kvůli drahým energiím

Holding Agrofert kvůli vysokým cenám energií v polovině prosince zastaví výrobu masa v závodě v Hodicích na Vysočině, která patří společnosti Krahulík. Do konce ledna se podnik zakonzervuje. Ve středu to sdělil mluvčí holdingu Pavel Heřmanský. V závodě se vyráběly hlavně salámy, výroba tradičního salámu značky Vysočina se přesune do Krahulčí. Masna v Hodicích je nejmenší ze tří závodů společnosti.

Ani Drážďany, ani Vídeň. Nejhezčí kulisy mají adventní trhy v Norimberku

Od decentně nasvícených stánků se line lákavá vůně. Na náměstí Hauptmarkt, jemuž vévodí gotický kostel Fraukirche, korzuje množství lidí, kteří sem přišli nejen vypít svařák či horký vaječný likér, ale především nasát vánoční atmosféru. A tu v Norimberku umocňují i překrásné historické kulisy. Druhé největší město Bavorska navíc láká i na několik gastronomických specialit.

Levnější elektřina a plyn? Nižší cenové stropy už nebudou, prohlásil Fiala

Nižší cenové stropy pro elektřinu a plyn už nebudou. V Otázkách Václava Moravce v České televizi to řekl premiér Petr Fiala (ODS). Podle něj by si nižší stropy nemohl stát dovolit.

Advent otevře na Vysočině hrady a zámky

Blížící se advent opět na chvíli otevře brány mnohých zámků a hradů na Vysočině. Pohádková Telč sice letos musí prostory zámku pro jakékoli akce včetně tradičních oželet, zcela novou příležitost ale naopak nabízejí v třeba Náměšti nad Oslavou.

Akademický senát UMPRUM opět zvolil rektorem Jindřicha Vybírala

Akademický senát Vysoké školy uměleckoprůmyslové (UMPRUM) v Praze zvolil v pondělí rektorem na příští čtyři roky historika umění Jindřicha Vybírala, který tuto funkci už zastával v předchozím volebním období. Vybíral byl jediným uchazečem o vedení školy, sdělil předseda senátu Karel Císař.

Připojištění ve zdravotnictví by mohlo být od roku 2025 či 2026, míní Válek

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) chce jednat o možnosti připojištění ve zdravotnictví. Podle něj je potřeba do zdravotnictví dostat víc peněz a udělat to pomocí připojištění by bylo lepší než zvyšováním daní. Řekl to v neděli v Otázkách Václava Moravce České televize.

Český diplomat byl stažen z USA po opakované jízdě v opilosti

Český diplomat Luděk Moravec byl stažen z funkce vědeckého vyslance v USA po opakovaném řízení auta v opilosti. Uvedl to v úterý server Seznam Zprávy na základě informací od českého ministerstva zahraničních věcí. V USA Moravci hrozilo podle serveru stíhání a v případě odsouzení by mohl jít až na rok do vězení.

Naučná stezka Věchnov

Pokud se vydáte z Bystřice nad Pernštejnem k hradu Pernštejn, udělejte si chvilku a projděte se po malé vesničce Věchnov, kde najdete možnosti odpočinku a zábavy pro děti.

Naučná stezka To naše Nové Veselí

Naučná stezka má 10 zastavení a je věnována historii městečka Nové Veselí.

Viceguvernérka ČNB: Česko je na rozdíl třeba od Maďarska v extrémně komfortní situaci

Inflace v České republice by měla v dohledné době odeznívat, shodli se v nedělním pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) a viceguvernérka České národní banky (ČNB) Eva Zamrazilová. Podle Zamrazilové se situace, kdy ekonomice hrozilo, že bude extrémně drahý plyn nebo že ho bude nedostatek, stabilizovala.