Okres Jindřichův Hradec

Naučná stezka po Dunajovických kopcích

Originálně pojatá stezka vás na jedenácti zastaveních seznámí s přírodou, krajinou i historií této národní přírodní rezervace.

Městská památková rezervace Třeboň

Městská památková rezervace Třeboň byla vyhlášena již v roce 1976 k ochraně historického jádra s neobyčejnou hodnotou a uceleným souborem historických budov.

Kostel sv. Petra a Pavla v Cizkrajově

Kostel v Cizkrajově byl postaven po roce 1500 slavonickým mistrem Jörgem Estreicherem ve slohu jihočeské pozdní gotiky. Součástí areálu je hřbitov a barokní fara, spojená s kostelem krytým mostem.

Hřbitovní kaple svatého Kříže v Slavonicích

Kaple byla založena v roce 1702, součástí je původní portál hřbitovní brány z roku 1586. Interiér kaple zdobí barokní fresky.

Třeboň nejsou jen rybníky. Má také kouzelné historické centrum, zámek i Bertiny lázně

Když se řekne Rožmberk a Svět, jména dvou nejznámějších českých rybníků, ozvěnou slyšíte Třeboň. Ne nadarmo je jihočeské město v okrese Jindřichův Hradec nazýváno hlavním městem českého rybníkářství. Velkých, menších i malých rybníků jsou v jeho okolí na tři desítky.

Rybník Vajgar v Jindřichově Hradci

Jedním ze symbolů města Jindřichův Hradec je rybník Vajgar. Nachází se uprostřed města a první zmínky o něm pocházejí z června 1399. Původně ho místní nazývali Městský nebo Zámecký, nynější pojmenování z německého "Weiher" (rybník) získal až koncem 17. století.

Fotbalgolf Jindřichův Hradec

Objevte neotřelou zábavnou hru, která spojuje oblíbené sporty: fotbal, golf a minigolf.

Vodácké tipy na sjíždění Lužnice

Jednou z řek, kam Češi v létě vyrážejí strávit několik dní s přáteli či rodinou na vodu, je Lužnice v jižních Čechách. Jaké jsou vodácké trasy a jak si cestu naplánovat, jaké jezy vás po trase potkají a kde se ubytovat?

Městská památková rezervace Jindřichův Hradec

Historické jádro města bylo vyhlášeno městskou památkovou rezervací v roce 1961. Dominantou města je zámek, jehož areál je třetí největší v republice. Na náměstí ve tvaru lichoběžníku se nachází mnoho středověkých měšťanských domů.

Via Czechia – Českomoravská stezka

Vydejte se pěšky nebo na kole po zemské hranici Čech a Moravy. Přibližně 350 kilometrů dlouhá Českomoravská stezka je součástí sítě tras Via Czechia a vede souběžně s historickou hranicí mezi Královstvým Českým a Markrabstvím Moravským od Králického Sněžníku až ke Slavonicím.

Jindřišské údolí

Údolí Hamerského potoka v blízkosti Jindřichova Hradce je významné výskytem suťových lesů, jedlin, reliktních borů a přítomností chráněných rostlin a živočichů. Vede zde naučná stezka Českou Kanadou.

Zámek Česká Olešná

Přibližně tři kilometry od obce Strmilov na Jindřichohradecku se nachází zámek Česká Olešná, který je v soukromém vlastnictví. Zámek byl přestavěn po roce 1810 a od roku 1963 je chráněn jako kulturní památka. Česká Olešná je nejzápadnějším zámkem Moravy.

V Chlumu u Třeboně měl své zámecké sídlo zavražděný následník císařského trůnu

Chlum u Třeboně se nachází v romantické krajině jihočeských rybníků přibližně 12 kilometrů od Třeboně. Městys leží u rybníka Hejtman nedaleko česko-rakouské hranice, kde najdete i bývalé zámecké sídlo Františka Ferdinand d’Este, které se stalo od roku 1925 vyhledávaným letoviskem.

Procházka přes Stádlecký řetězový most je zážitek

Na svém místě nestál vždy. I když se to zdá neuvěřitelné, Stádlecký most byl jako dětská skládačka na kousky rozebrán, přesunut a znovu složen. Dnes tato nádhera spojuje břehy Lužnice a sklízí komplimenty od všech návštěvníků.

Visutá lávka u Bechyně

Na červené turistické značce a NS Na Onen Svět u Bechyně se nedaleko rozcestí Proti Židově strouze nachází, kolem skalního masívu nad řekou Lužnicí, visutá lávka. Patří k nejatraktivnějším místům na Stezce údolím Lužnice.