Hrady a zámky v okrese Jindřichův Hradec

Zámecký pivovar s mlýnem v Jindřichově Hradci

Komplex budov pivovaru stojí severně od zámku, v jeho bezprostřední blízkosti. Mlýn jižně od pivovaru je v renesančním slohu z 16. století, dnešní pivovar pochází vesměs z 19. století.

Třeboň nejsou jen rybníky. Má také kouzelné historické centrum, zámek i Bertiny lázně

Když se řekne Rožmberk a Svět, jména dvou nejznámějších českých rybníků, ozvěnou slyšíte Třeboň. Ne nadarmo je jihočeské město v okrese Jindřichův Hradec nazýváno hlavním městem českého rybníkářství. Velkých, menších i malých rybníků jsou v jeho okolí na tři desítky.

Městská památková rezervace Jindřichův Hradec

Historické jádro města bylo vyhlášeno městskou památkovou rezervací v roce 1961. Dominantou města je zámek, jehož areál je třetí největší v republice. Na náměstí ve tvaru lichoběžníku se nachází mnoho středověkých měšťanských domů.

Zámek Česká Olešná

Přibližně tři kilometry od obce Strmilov na Jindřichohradecku se nachází zámek Česká Olešná, který je v soukromém vlastnictví. Zámek byl přestavěn po roce 1810 a od roku 1963 je chráněn jako kulturní památka. Česká Olešná je nejzápadnějším zámkem Moravy.

Zámek Palupín

Zámek Palupín se nachází v jihovýchodní části vsi Palupín u Strmila, který leží mezi městy Jindřichův Hradec a Telč. Zámek v soukromém vlastnictví prochází zevrubnou rekonstrukcí. V budoucnu bude poskytovat zázemí kulturním a spolkovým akcím.

Vyhlídková věž Bechyně

Věž kostela sv. Matěje je v sezóně přístupná veřejnosti a se svými 36 metry nabízí krásný výhled na zrekonstruované náměstí, údolí Lužnice, Bechyňský most, zámek, klášter, kostel sv. Michaela, židovskou synagogu, městské muzeum, zkrátka, na vše důležité v Bechyni.

Zámek Pluhův Žďár

Pluhův Žďár najdete nedaleko Kardašovy Řečice, cca 16 km od Jindřichova Hradce. Jedná se o čtyřkřídlou budovu s vnitřním dvorem, původně tvrz, která byla v 16. století přestavěna na zámek.

Český Rudolec, po válce vyrabovaná ruina, se zvolna vrací k bývalé kráse

Říkali se mu Malá Hluboká, zámek v příhraničí jižních Čech byl podle dobové dokumentace skvostem, kterých je u nás málo. Na místě, kde stála původně tvrz, postupně, podle zámožnosti majitelů, rostl objekt, který v konečné fázi dostal ráz oblíbené tudorovské gotiky.

Barokní zámek Staré Hobzí

Barokní zámek s honosným portálem byl postaven na místě renesančního sídla pány z Deblína. V současné době je po rekonstrukci a patří soukromým majitelům.

Stráž nad Nežárkou, zámek pěvkyně Emy Destinnové, vlastenky, která upadla v zapomnění

Ač si to možná neuvědomujeme, její tvář známe všichni. Je vytištěna na dvoutisícovce, ve světle zelené barvě. Před Velkou válkou diva, které u nohou ležel celý kulturní svět, po ní vynikající sopranistka upadala do zapomenutí, nešťastné bylo i její soukromí.

Zříceniny Příběnice a Příběničky u Tábora

Zřícenina Příběnice se nachází na levém břehu řeky Lužnice asi 10 km na jihozápadě od Tábora. Spolu s hradem Příběničky na protějším břehu řeky tvořil ve své době jednu z nejrozsáhlejších pevností u nás.

Zámek Chlum u Třeboně

Zámek byl postaven v roce 1710 na místě původní tvrze. Současnou podobu získal v letech 1902–04, kdy objekt vlastnil František Ferdinand d'Este.

Zámek Český Rudolec přezdívaný Malá Hluboká

Český Rudolec nazývaný též Malá Hluboká nebo Moravská Hluboká je zámek stojící ve stejnojmenné obci, nedaleko Dačic.

Kostel sv. Jana Křtitele v Lomnici nad Lužnicí

Na místě dnešního kostela existovala starší svatyně nepochybně ještě před lokací městečka i vznikem hradu.

Zbytky opevnění v Nové Bystřici

Nová Bystřice ležící na pomezí Vitorazska a Dolních Rakous se nachází v mírně zvlněné krajině. Někdy před rokem 1341 byl přičiněním pánů z Landštejna vybudován hrad a s ním související fortifikační systém.