Jihočeský kraj

Muže ubodal a zabetonoval v sudu ve sklepě. Budějovický soud řeší deset let starou vraždu

Českobudějovický krajský soud začal ve středu projednávat deset let starou vraždu. Na lavici obžalovaných usedl Ján Sedlák (35), který měl v srpnu 2012 v domě Českých Velenicích zabít Daniela Bodnára ze Slovenska. Na vraždě se měla podle obžaloby podílet i Bodnárova tehdejší partnerka (29) a matka jejich tří dětí.

Uzavřená D3 ve směru na Prahu kvůli uvázlým kamionům, objížďky nejsou

Policie uzavřela dálnici D3 ve směru od Tábora do Prahy. Kvůli silnému sněžení na dálnici uvázlo několik kamionů a tvořily se dlouhé kolony. Sdělila to mluvčí jihočeské policie Štěpánka Schwarzová. Řidiči by neměli využívat jako objízdnou trasu silnice II. A III. Třídy, jelikož jsou špatně sjízdné.

Veterináři utrácejí v chovu ve Frahelži 15 tisíc kachen kvůli ptačí chřipce

Veterináři začali v pondělí dopoledne likvidovat 15 000 kachen z chovu firmy Mavela Dynín ve Frahelži, kde se prokázala ptačí chřipka. Je to největší ohnisko nákazy, jaké v kraji kdy bylo. Nákaze předcházel masivní úhyn ptáků. Původně bylo na farmě 22 000 zvířat, minulý týden jich 5000 uhynulo, přes víkend další dva tisíce.

V chovu na Jindřichohradecku utratí veterináři kvůli ptačí chřipce 17 tisíc kachen

Veterináři utratí v pondělí 5.  prosince ve Frahelži na Jindřichohradecku, kde se ve velkochovu kachen firmy Mavela Dynín objevila ptačí chřipka, asi 17 tisíc ptáků. Nákaze předcházel jejich masivní úhyn , původně bylo na farmě 22 tisíc ptáků. V desetikilometrovém pásmu dozoru je jeden další velkochov, také patří firmě Mavela Dynín, je v něm 110 tisíc nosnic. Soupis drůbeže, kterou chovají lidé v okolí, budou mít veterináři v pátek 9.  prosince, řekl ředitel jihočeské veterinární správy František Kouba.

Táborská zoo zachránila z farmy kůzlata, která měla skončit v kafilerii

Na pětadvacet kůzlat zachránila před smrtí táborská zoologická zahrada z jedné jihočeské kozí farmy. Ta je totiž chtěla poslat na smrt jen proto, že se narodila jako samci. Ti totiž nedávají mléko, na němž je podnikání kozích farem závislé.

Protivínskému zámku se vrátí původní podoba

Zámek v Protivíně se díky rekonstrukci vrací zpět k Martinelliho architektuře. Podle tohoto vídeňského architekta byly v 18.  století upraveny fasády zámku. Mizí z něj současná červeno-bílá fasáda, kterou nahradí opět šedo-bílé barvy.

Navštívili jsme dům roku 2022. Je střídmý a jednoduchý, oživující prvky skrývá v detailech

Nenápadný dům ve středu jihočeského městečka Trhové Sviny působí na první pohled skromně, i přesto ale obsadil letošní hlavní příčku v České ceně za architekturu. Majitelé domu na jeho přestavbě pracovali 7 let a každý kout v něm promysleli do nejmenších detailů.

Host v ruské TV chtěl napadnout „nacistický“ Kazachstán. Polekaný moderátor bere zpátečku

Ještě před pár dny byl Kazachstán v ruském propagandistickém pořadu označen za dalšího v pořadí pro denacifikační operaci, dnes už je zase váženým partnerem. Moderátorovi ruského státního kanálu Vladimiru Solovjovovi musel zřejmě někdo důrazně vyčinit, jelikož během jednoho týdne se nálada vůči Kazachstánu v jeho pořadu otočila o 180 stupňů.

Policie pátrá po totožnosti mrtvého muže. Na Strakonicku ho srazil mladý řidič

Jihočeští kriminalisté pátrají po totožnosti muže, kterého ve čtvrtek 24.  listopadu kolem 22.  hodiny srazilo auto u autobusové zastávky Střela u obce Katovice na Strakonicku. Muž srážku nepřežil.

V Písku otevřeli první probační dům. Mužům v podmínce pomůže v prvních měsících na svobodě

V Písku byl slavnostně otevřen první probační dům v Česku. Ten má za cíl podpořit podmíněně propuštěné v začlenění do společnosti a pomoci jim v práci na sobě v rizikovém období prvních měsíců po propuštění.

Nejvyšší státní zástupce podal dovolání v případu někdejších estébáků, kteří měli šikanovat disident

Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž podal dovolání ve věci trestné činnosti čtveřice bývalých příslušníků Státní bezpečnosti (StB), kteří byli zapojeni do akce Asanace. Tu StB namířila proti disidentům, které se snažila přimět k emigraci. Odvolací pražský městský soud v září stíhání obžalované čtveřice zastavil s tím, že její činy jsou promlčeny. Po Střížově zásahu se případem bude zabývat Nejvyšší soud.

Tajemství šumavských Knížecích Plání

Nepatřily mezi nejstarší šumavské obce. O jejich založení se postaral kníže Schwarzenberg až na konci 18.  století. Na nedostatek událostí si ale za své krátké existence stěžovat opravdu nemohly.

Andělská Hluboká nabídne na sedmdesát akcí

Hluboká nad Vltavou chystá na adventní čas více než sedmdesát akcí. Lidé se mohou těšit na vánoční trhy, koncerty, divadlo pro děti, výstavu i charitativní akce. Festival s názvem Andělská Hluboká odstartoval už o uplynulém víkendu, kdy se uskutečnila vernisáž andělských obrazů výtvarnice Míši Maškové v Nadační galerii NAGA a také tradiční trh v Knížecím dvoře.

Pojďte do kina. Na francouzské filmy

Milovníci francouzského filmu si koncem listopadu přijdou opět na své. Čeká na ně 54 filmů, které se promítnou v rámci 159 projekcí. K vidění budou v Praze, Brně, Českých Budějovicích, Hradci Králové a Ostravě.

Král Šumavy se vrací jako Fantom temného kraje

Král Šumavy: Fantom temného kraje, tedy nové a pravdivé zpracování příběhu nejslavnějšího českého převaděče Josefa Hasila, měl v pondělí premiéru v pražském kině Lucerna. V kinech však promítán nebude. Režisér David Ondříček příběh natočil jako třídílnou minisérii pro Voyo Originál, kde bude pro diváky k vidění od 9.  prosince.