Okres Jindřichův Hradec

Parní lokálkou na cestě lesy i děsy kolem Jindřichova Hradce

"Mně stačí, když slyším, jak ty pražce drncaj, dumdá, dumdá..." zpívá se v legendární countryovce Oranžový expres. Zrovna tak drncají pražce pod lokálkou na úzkokolejce vedoucí z Jindřichova Hradce. Na uhláku sice nesedím, ale ona ani krajina není už úplně tak rožmbersky vábná. Solár je hrůzoděs!

Stráž nad Nežárkou - město známé díky pěvkyni Emě Destinnové

Stráž nad Nežárkou je jihočeské město, nacházající se přibližně v polovině cesty mezi Jindřichovým Hradcem a Třeboní. Město je spojeno s památkou slavné pěvkyně Emy Destinnové, která zakoupila zdejší zámek, a žila zde až do své smrti v roce 1930.

Neogotický zámek Červený Hrádek u Sedlčan

Nynější podobu zámku Červený Hrádek u Sedlčan (1 km jihovýchodně od Sedlčan, původně vodní tvrz) vtiskl na konci 19. století světoznámý architekt Jan Kotěra. Veřejnosti je v současnosti přístupný pouze zámecký park - nádherně udržovaný a zajímavý.

15. poledník v Jindřichově Hradci - překroč a něco si přej

Pokud by existovala soutěž o nejslavnější jindřichohradeckou čáru, dozajista by vyhrála ta, kterou návštěvníci najdou na nároží proboštského kostela nanebevzetí Panny Marie v samotném centru města.

Městská vyhlídková věž - Jindřichův Hradec jako na dlani

Věž, která je součástí kostela Nanebevzetí Panny Marie, je gotického původu a pochází ze 14. století. Měří 68,3 m, z toho báň téměř 24 m. Návštěvník, který vystoupí po 153 schodech až nahoru, si bude město prohlížet z výšky 35,3 m a octne se přitom ve výšce 513 m n. M.

Jindřichohradecká Nežárecká brána

Nežárecká brána (dříve též Linecká nebo červená) je původní středověká brána o dvou gotických a jednom renesančním patře. V 19. století brána opatřena hodinami. Najdete ji nedaleko státního hradu a zámku, na Balbínově náměstí, pár kroků z městského centra Jindřichova Hradce.

Židova strouha - romantické údolí nedaleko Bechyně

Romantické kaňonovité údolí potoka s názvem Židova strouha patří k nejromantičtějším místům v Čechách. Při ústí do Lužnice lemují Židovu strouhu mohutné skalní masivy. V roce 1988 byl kaňon vyhlášen přírodní památkou.

Vinařství Mikrosvín Mikulov

Vinařství žijící vlastním životem podřizující vše přírodě, můžete najít v prostředí více než idylickém. Nacházejí se totiž v srdci Chráněné krajinné oblasti a biosférické rezervace Pálava a přilehlých Dunajovických vrších.

První pivní a čokoládové lázně v Jindřichově Hradci

Dopřejte si speciální a naprosto originální lázeňskou terapii - pivní či čokoládovou koupel podporující mikrocirkulaci pokožky a tvorbu endorfinů, tzv. Hormonů štěstí.

GaMu - galerie a muzeum v Českých Velenicích

V GaMu - galerii a muzeu v Českých Velenicích najdete expozice věnované historii města, železnici, radioamatérství i letectví.

Hudební pavilon Rondel na zámku v Jindřichově Hradci

Hudební pavilon Rondel vznikl na závěr velkolepé přestavby starého hradu v reprezentativní, renesanční zámecké sídlo. Návrh stavby vytvořil pro Adama II. Z Hradce italský architekt Baltazare Maggi a jejím hlavním stavitelem se stal Giovani Mario Faconi.

Aqua show sv. Florián v Jindřichově Hradci

Unikátní aqua show, v níž se prolínají světelné efekty, videoprojekce a obrazce tvořené kapkami padající vody s tóny působivé hudby. Aqua show, to je jedinečný emotivní zážitek, který si určitě nenechte ujít!

Expozice letecké bitvy nad Jindřichovým Hradcem

V Muzeu Jindřichohradecka najdete expozici věnovanou letecké bitvě nad Jindřichohradeckem ze druhé světové války. Na výstavě spatříte zrekonstruované části letounu Focke-Wulf Fw 190, který se zřítil v srpnu 1944 při souboji americké letky a německé Luftwaffe u Otína.

Kostel sv. Jiljí a Panny Marie Královny Třeboň

Za nejcennější třeboňské církevní stavby bývá označován kostel sv. Jiljí a Panny Marie Královny při klášteře augustiniánů. Pocházejí odtud oltářní obrazy od Mistra třeboňského a socha Třeboňské Madony, vynikající díla českého vrcholně gotického umění.

Rybníkářství Třeboň

Většina rybníků na Třeboňsku byla postavena již koncem 15. a hlavně v 16. století za vlády českého šlechtického rodu Rožmberků. Nejslavnějšími staviteli těchto rybníků a vodních děl byli Mikuláš Ruthard z Malešova, Štěpánek Netolický a Jakub Krčín z Jelčan.