Tipy na výlety v okrese Žďár nad Sázavou

Sousoší Houby Michala Olšiaka

Sousoší Houby se nachází u penzionu Fryšava v obci Fryšava pod Žákovou horou. Jedná se o dva exempláře cca 2,5 m vysokých suchohřibů. Betonové hříbky zde "rostou" od června roku 2013.

Sousoší Hroši od Michala Olšiaka

Sousoší hrochů v kašně se nachází před vchodem do hotelu U hrocha v obci Škrdlovice. Sousoší bylo dokončeno v září 2008. Zajímavá je i výzdoba restaurace v hotelu, která je také Michalovým dílem.

Socha Želvy od Michala Olšiaka

Betonovou sochu želvy naleznete v obci Obyčtov od roku 2010. Jejím autorem je rodák ze Žďáru nad Sázavou, sochař Michal Olšiak.

Socha Raka od Michala Olšiaka

Socha raka se nachází na břehu rybníka Jordán v centru obce Račín, který zdobí stovky leknínů. Socha byla dokončena autorem Michalem Olšiakem v roce 2008.

Přírodní rezervace Meandry Svratky u Milov

Přírodní rezervace Meandry Svratky u Milov se nachází podél řeky Svratky. Lokalita představuje unikátní krajinný celek vodního toku se slepými rameny a přilehlých podmáčených luk.

Vyhlídka nad jeskyní Padouška u přehrady Vír

Krásnou vyhlídku objevíte nad skalním převisem Padouška nedaleko vesnice Hluboké u vodní nádrže Vír. Místo je odlehlé, stranou hlavních turistických tras, ale krásný výhled stojí za to. Uvidíte odtud Vírskou přehradu v místech, kde stávala dnes zatopená obec Chudobín.

Nádrž České údolí na Plzeňsku

Nádrž České údolí, též zvaná Borská nebo Litická přehrada je dvoukilometrová nádrž na řece Radbuza, začínající za Liticemi a končí přehradní hrází na okraji Plzně pod Borskou věznicí oddělenou pouze lesem.

Naučná stezka Česká silnice v Českém Švýcarsku s domkem z Pyšné princezny

Naučná stezka s jedenácti zastaveními vede od Vysoké Lípy do Zadních Jetřichovic. Turistům přiblíží stopy zanechané našimi předky za několik tisíciletí - pravěká sídliště, pracoviště lesních řemeslníků, zaniklou osadu Zadní Jetřichovice i památku na natáčení pohádky Pyšná princezna.

Strážkyně zatopeného údolí – borovice v zaniklé vsi Chudobín

Chudobínská borovice rostoucí těsně nad hladinou přehrady Vír vyhrála v roce 2019 anketu Strom roku. Tři sta padesát let stará borovice je totiž jedinou památkou na zaniklou obec Chudobín, která dnes leží na dně přehrady.

Králem ruin Zubří země na Bystřicku je jednoznačně majestátný Zubštejn

Krajina kolem Bystřice nad Perštýnem se nazývá Zubří zemí. Je to podle pernštejnského erbu, rodu, kterému panství patřilo. Zubr s houžví v nozdrách. Najdete tu několik romantických zřícenin: Pyšlec, hrad jména podivného, Aueršperk, Lísek, Mitrov, Dalečín. Králem mezi nimi je Zubštejn, Zubří kámen.

Zámek Moravec na Žďársku se otevře veřejnosti. Poprvé ve své novodobé historii

První srpnový víkend (v sobotu 3. srpna celý den a o nedělním dopoledni) se na Vysočině uskuteční zajímavá akce Otevřený Moravec. Zájemcům se otevře interiér zámku, vstoupí do několika historických sálů a do knihovny rodiny hrabat Gudenus. Návštěvníci budou moci získat i pamětní razítko zámku.

Zámek Moravec na Žďársku se otevře veřejnosti. Poprvé ve své novodobé historii

První srpnový víkend (v sobotu 3. srpna celý den a o nedělním dopoledni) se na Vysočině uskuteční zajímavá akce Otevřený Moravec. Zájemcům se otevře interiér zámku, vstoupí do několika historických sálů a do knihovny rodiny hrabat Gudenus. Návštěvníci budou moci získat i pamětní razítko zámku.

Zámek Moravec - dopozitář Moravského zemského muzea

Předchůdcem dnešního zámku v Moravci na Žďársku byla středověká tvrz připomínaná roku 1347, patřící vladykům z Kralic. V následujících staletích se na panství vystřídalo několik majitelů z řad například Pernštejnů či Lhotských ze Ptení. Zámek není běžně přístupný veřejnosti.

Rokle Soorgrund v Českém Švýcarsku

Soorgrund neboli Drozdí soutěska se nachází v Národním parku Českosaské Švýcarsko na modré značce mezi rozcestím Divoká soutěska a ústím silnice označenou pro cyklisty 21 a vedoucí do Vysoké Lípy.

Barokní poštovní stanice ve Vratěníně

Pozoruhodná barokní poštovní stanice se nachází ve střední části obce a patří mezi její nejcennější památkové objekty. Pochází z doby, kdy Vratěnín ležel na staré kupecké a poštovní cestě spojující Vídeň s Prahou.