Články na téma Podzim

Bývalý zámecký pivovar Spálené Poříčí

Bývalý zámecký pivovar se nachází v areálu bývalého panského dvora ve Spáleném Poříčí. Vznikl před rokem 1587 za Kryštofa st. Z Roupova. Poslední várku pivovar uvařil na podzim 1949 a roku 1950 byl definitivně uzavřen.

Slaňovali i s vozíčkáři. Záchranáři cvičili evakuaci lanovky na Sněžku

Kolem 80 hasičů a členů horské služby v pondělí v Peci pod Sněžkou v Krkonoších nacvičovalo záchranu lidí z kabinové lanovky na Sněžku. Poprvé si záchranáři vyzkoušeli i evakuaci vozíčkářů. Uvedla to mluvčí hasičů Martina Götzová. Ke cvičení záchranáři využili pravidelnou podzimní odstávku. Lanovka v listopadu jezdí pouze o víkendech, do pravidelného provozu se vrátí v sobotu 10.  prosince.

Mohutná zřícenina hradu Perštejn je velkou záhadou

Podzimní imprese listnatého lesa skrývají ruiny hradu Perštejna nedaleko Klášterce nad Ohří. Není odnikud vidět, na rozdíl od jeho kamenných příbuzných v oblasti - Šumburku či Egerberku. Nemluvě o Himlštejnu, těžko přístupné trosce, z níž toho opravdu moc nezbylo.

Letenky zdražily i násobně, problémy na letištích nekončí

I na podzim a v zimě směřuje mnoho Čechů letadlem za teplem do exotiky nebo nasát předvánoční atmosféru do evropských či světových metropolí. Letos se musejí vypořádat se znatelným zdražením letenek a také s neustávajícími potížemi s provozem na letištích.

Archeologové našli v hromadných hrobech v pražském Karlíně kosti stovek vojáků

Na místě bývalého vojenského a evangelického hřbitova v pražském Karlíně, kde by měla příští rok začít růst nová zástavba, probíhá archeologický výzkum. V rámci toho archeologové našli stovky ostatků vojáků z 19.  století. Nejvíce těl zde bylo pohřbeno na podzim roku 1813, hřbitov u dnešní Pernerovy ulice fungoval do konce 19.  století.

Čech vyrazil jako turista do Afghánistánu. Člen Tálibánu ho prováděl zámkem

Afghánistán provází pověst jedné z nejnebezpečnějších zemí světa. Davy turistů se do něj proto dvakrát nehrnou. Čecha Vladimíra Košťála však stát, kterému od loňského podzimu vládne hnutí Tálibán, přitahoval svou historií, a tak se rozhodl ho blíže poznat. Co vše během své osmidenní cesty zažil, si můžete poslechnout v nejnovějším díle podcastu Pas a pusu.

Babí léto přivedlo na Lipno turisty, podzim je vydařený

Slunečné počasí, kdy teploty šplhají nad dvacet stupňů, přilákalo na Lipensko desetitisíce turistů. Podnikatelé si tak pochvalují vydařený podzim, který jim zčásti vynahrazuje nepříliš vydařenou letní sezonu.

FOTO: Zvířata v pražské zoo měla dýňové hody

V rámci podzimních prázdnin připravila Zoo Praha každoroční zpestření pro svá zvířata ve formě dýňových hodů. Jednotlivá komentovaná krmení probíhají během celých podzimních prázdnin až do neděle, a je tak možné vidět například želvy nebo slony, jak si dopřávají speciální pochoutku. Zoo nezapomněla ani na masožravce, kteří dostanou vydlabané dýně naplněné masem.

Škola řeší šikanu ukrajinských školáků, pouštěli jim ruskou hymnu

Vedení školy Karla Václava Raise řeší spolu se zřizovatelem radnicí v Lázních Bělohrad na Jičínsku údajnou šikanu ukrajinských školáků. Žáci jedné ze dvou druhých tříd bělohradské devítiletky měli malé Ukrajince krátce před podzimními prázdninami provokovat ruskou hymnou reprodukovanou patrně prostřednictvím mobilního telefonu.

FOTO: Podzimní Svatý Jan pod Skalou je ráj pro všechny výletníky

Malá obec na Berounsku je jedním z nejfotogeničtějších míst v republice. Svatý Jan pod Skalou se nachází, jak už název napovídá, v údolí mezi dvěma kopci, z nichž se nabízí nádherný výhled na okolí. Místo pojmenované po sv. Janu Křtiteli nenabízí jen krásné výhledy, ale i několik zajímavých památek.

Cibule je oslupkovaná jako před normální zimou

Žádné velké a dlouhotrvající mrazy a každodenní hory sněhu nelze od zimy očekávat, stejně tak ale není možné si myslet, že by se paní zima nikterak nepředvedla a z podzimu počasí přešlo rovnou do jara, míní meteorolog a pozorovatel přírody z Šindelové na Sokolovsku Rudolf Kovařík.

Prohlédněte si ulici, kde si Halloween umí opravdu užít

Zatímco s přijetím Halloweenu jakožto zábavného svátku zpestřujícího podzim má spousta Čechů potíž, v západní Evropě a zejména v USA se někdy zdá, jako by se lidé právě tohoto dne plného strašidel, jenž připadá na poslední říjnový den, nemohli dočkat. A tak není divu, že mnozí začínají své domy a byty ladit do děsivého vzhledu již s předstihem. Na Halloween se rozhodně těší například v jedné z ulic amerického San Franciska, kde je vždy na co se dívat.

Čtvrtou dávku proti covidu dostal ministr Válek v Ostravě

V pondělí před polednem se už počtvrté nechal naočkovat vakcínou proti covidu-19 ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Druhou posilující dávku si nechal aplikovat od zdravotníků Fakultní nemocnice Ostrava (FNO), kde také zahájil podzimní část kampaně na podporu vakcinace proti covidu-19.  Její součástí je i roadshow s putovní výstavou nazvanou Očkujme se pro život beze strachu.

Zátah policistů skončil fiaskem, soud údajné ukrajinské vyděrače osvobodil

Když loni na podzim provedli detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) v Brně zátah s krycím názvem Brigáda, vypadalo to, že v moravské metropoli skončilo řádění tzv. Luhaňské brigády. Jenže místo toho zbyla jen pachuť, protože brněnský městský soud v pátek údajné členy skupiny včetně nechvalně známého Pavla Nykolyuka zvaného Paša osvobodil.

Hornické muzeum láká také na pohádky v podzemí

Na zemi vládne sychravé podzimní počasí, co se raději schovat na chvíli do podzemí? Zvlášť když je plné překvapení. Hornické muzeum Příbram připravilo na říjen několik akcí, mezi nimiž nechybějí hornické pohádky přímo v důlních prostorech.