Okres Olomouc

Každý čtvrtý den vyrobí tank pro Ukrajinu

Od začátku války na Ukrajině se ve zbrojařské továrně v malém moravském městě Šternberk kousek od Olomouce nezastavili. Přesčasy a práce o víkendu nejsou letos ve firmě Excalibur Army nic mimořádného, protože objednávky nejen z Ukrajiny rostou kaž­dým dnem.

Ukrajinští vojáci už cvičí na Libavé

Na Libavé jsou ukrajinští vojáci na plánovaném cvičení. Podle serveru iDnes.cz o tom informoval náčelník generálního štábu Karel Řehka. Parlament tento týden schválil výcvik až 4000 ukrajinských vojáků v ČR.

Vánoční trhy se blíží. Kdy a kde budou v Brně, Ostravě, Olomouci a dalších českých městech

Vánoční čas se pomalu blíží a s ním i oblíbené vánoční trhy. Svařák, trdelník, řemeslné výrobky a vánoční dekorace, vánoční nazdobený strom s betlémem. Kdy a kde budou letos vánoční trhy? Přinášíme přehled termínů a programů třinácti českých měst.

Náplavka řeky Moravy v Olomouci

Náplavka se nachází na pravém břehu Moravy v Olomouci mezi mostem v Komeského ulici a mostem Václava Rendera. Vznikl tak nový prostor, který je využíván jako odpočinková zónu v blízkosti řeky i prostor k pořádání společenských a gastronomických akcí.

Ve vyhořelé chatě na Olomoucku našli mrtvolu

Tragicky skončil v noci na pondělí požár dřevěné chaty v Těšíkově, místní části Šternberka na Olomoucku. Uvnitř objektu objevili hasiči tělo člověka bez známek života. Právo o tom v pondělí informovala mluvčí hasičů Lucie Balážová.

Dvě auta v sobě kvůli chodci na dálnici u Olomouce, tři zranění

Zranění tří lidí a značné dopravní omezení jsou následkem nehody na dálnici D35 na Olomoucku. Kamion zde podle policie srazil přebíhajícího chodce. Řidič se snažil střetu vyhnout prudkým bržděním, načež do něj zezadu narazila dodávka. Dálnice je ve směru na Ostravu uzavřená, omezení má trvat až do večerních hodin.

Vědci vytvořili portrét pravěké ženy z Mladče

Vědcům se podařilo zjistit pomocí digitální rekonstrukce lebky pravděpodobnou podobu sedmnáctileté ženy, která před 31 tisíci lety za doby kamenné pobývala na území dnešního Olomoucka. Lebku objevil v roce 1881 v Mladečských jeskyních u Litovle rakousko-uherský archeolog Josef Szombathy. Nyní její virtuální model prozkoumal v rámci společného projektu tým brazilských a českých vědců.

Mladík na Šumpersku ubodal známého, při zadržení jej policie postřelila

Ve Velkých Losinách na Šumpersku v pátek ráno zavraždil mladý muž svého známého, který po několika desítkách bodných ran vykrvácel. Policisté agresivního pachatele při zatýkání postřelili a byl převezen do Fakultní nemocnice Olomouc.

Rozhledna Božka v Přáslavicích

Rozhlednu najdete ve sportovním areálu, kde je velká možnost různých spotrovních aktivit – je zde velké fotbalové hřiště, hřiště na malou kopanou, hřiště s umělým povrchem, kde se dá hrát tenis, volejbal, florbal, basketbal, dále dětské hřiště s kolotočem, houpačkami a průlezkami.

Chlapec na Olomoucku spadl do jímky, kamarádi mu hodili větve

Ze zatopené jímky vyprošťovali ve čtvrtek hasiči chlapce v Dolní Sukolomi u Uničova na Olomoucku. Chlapec s kamarády stavěl bunkr, při hře do jámy spadl a nemohl ven.

Kvůli mině málem přišel o obě nohy. Jednu olomoučtí lékaři kyjevskému hasiči zachránili

Lékařům traumatologické kliniky ve Fakultní nemocnici Olomouc se podařilo po několikaměsíční léčbě zachránit poraněnou nohu osmadvacetiletému ukrajinskému hasiči, jehož vůz najel nedlouho po začátku ruské invaze na Ukrajinu na minu. Pravou nohu mu lékaři ve vlasti museli amputovat krátce po nehodě, o léčbu druhé svedli boj lékaři v Olomouci, kam se muž dostal v rámci humanitárního programu Medevac.

Hromadná nehoda na obchvatu Olomouce, šest zraněných

Na dálničním obchvatu Olomouce došlo ve středu odpoledne k havárii šesti osobních a dvou nákladních aut. Zranilo se šest lidí. Na místě nehody zasahuje záchranná služba, hasiči a policisté.

Olomouckým primátorem bude nadále Žbánek

Na postu olomouckého primátora bude pokračovat lídr vítězného hnutí ANO Miroslav Žbánek. V pátek jej zvolilo zastupitelstvo města. Koalici na magistrátu vytvořilo ANO se zástupci hnutí ProOlomouc, Pirátů a spOLečně.

Řeka Pšovka

Pšovka, pravostranný přítok Labe, je říčka v severní části středních Čech dlouhá 31 km. Pramení na Českolipsku u obce Blatce a do Labe se vlévá u Mělníka. Na své cestě protéká celým Kokořínským dolem.

Vojenský újezd Libavá – zakázaný kraj

Vojenský újezd Libavá v blízkosti Olomouce je vojenským cvičištěm od roku 1949. Oblast o rozloze 235,5 km² se rozkládá na Olomoucku a v oblasti Oderských vrchů. Nenachází se zde žádné obce, jen na SZ oblasti se nachází správní sídlo Libavá.