Praha

Sochařskou výzdobu Valdštejnské zahrady vyplenily hordy Švédů

Pod Pražským hradem, aby ho panovník viděl, nechal zbudovat Albrecht Václav Eusebius z Valdštejna, vévoda frýdlantský, meklenburský a zaháňský, k tomu kníže a hrabě, generalissimus císařských vojsk, jakožto generál Oceánského a Baltského moře etc., mohutný komplex. Skvostný palác se zahradami a jízdárnou demonstrovaly bohatství nejvýznamnějšího šlechtice té doby.

Rezervace koní Převalského na Dívčích hradech

Téměř dvacetihektarová pláň na Dívčích hradech v Praze je domovem menšího stáda koní Převalského. Koně pocházejí z chovné stanice Zoo Praha v Dolním Dobřejově. Jejich úkolem je spásat travní porosty a přispět tak k tomu, aby se sem vrátila původní společenstva rostlin a živočichů.

Chovná stanice koně Převalského pro Zoo Praha v Dolním Dobřejově

Zoo Praha, proslavená po celém světě chovem koní Převalského, chová tato zvířata v chovné stanici v Dolním Dobřejově. Mimo jiné se tady zvířata aklimatizují před dalším transportem.

Vojanovy sady jsou sice oázou klidu, ale také plné křiku pávů

Zcela nenápadný je vchod do jedné z nejhezčích pražských oáz klidu, Vojanových sadů. Brána je ve zdi ulice U Lužického semináře na Malé Straně. Ono je to s tím klidem trochu relativní. Neustále se tu ozývá křik pávů, kterých jsou tu minimálně dvě desítky.

Magickou rudolfínskou Prahou vás při výbuchu provede slovutný magistr Kelley

Rudolfínská Praha bývá označována za dobu magie a alchymie. Křivule a tyglíky spolu s dýmem a záblesky, magické formulky, elixír života, kámen mudrců byly představeny ve filmu Císařův pekař. V něm byli všichni mágové soustředěni na jedno místo. Bylo tomu ale jinak, každý objevoval a bádal samostatně, pokoutné dění nesneslo konkurenci.

Silniční majestát - okruh kolem Prahy Lahovice - Slivenec

Jedním ze stěžejních témat Prahy je již dlouhá léta doprava. Pojďme se trochu netradičně podívat na jednu stavbu, která sice neláká tolik pozornosti jako Staroměstský orloj či Tančící dům, zato je z hlediska technicko-inženýrského a svou konstrukcí výjimečným světovým dílem!

Kurzy o Praze po Praze

Privátní tematické procházky po Praze o Praze pro děti a rodiče.

Bývalé nádraží Praha-Bubeneč

Nádraží Bubeneč bylo postaveno roku 1850, jako druhé nejstarší pražské nádraží. Provoz zde byl ukončen v roce 2014, nyní patří městské části Praha 6. Během kompletní rekonstrukce by zde do roku 2022 mělo vzniknout multifunkční centrum Stanice 6.

Klisny koně Převalského se prohánějí na pláni pražských Dívčích hradů

Ještě nedávno byla velká část rozsáhlé plochy na Dívčích hradech v pražských Jinonicích využívána k pěstebním účelům. Rostlo tu obilí, pěstovala se řepka. Od pondělí 19. dubna se dvacetihektarový prostor stal domovem čtyř klisen koně Převalského.

Mramorový lom Cikánka

Slivenecký lom na dekorační mramory je druhé nejdéle těžené ložisko této suroviny na světě, po italské Carraře. Na Slivenci se těží již od ranného středověku, najdete ho v chrámu svatého Víta, v Národním divadle, ale i v pražské dlažbě nebo metru.

Zámecký park Letohrad

Procházka začíná a konči v Letohradě na Václavském náměstí. Z parkoviště se vydáte do zámeckého parku, který nabízí malý okruh.

Vlakem pod pražskou rozhlednu Doubravka - a pak ještě dál

Devět minut jede z Masarykova nádraží vlak do stanice Praha-Kyje. Tady vystoupíte. Po zhruba půl kilometru jste u kostela, který je jedinou místní památkou.

Palác Ara v Praze

Palác Ara, který najdete jen pár kroků od Václavského náměstí a bulváru Na Příkopě, bezpochyby patří k ikonám českého funkcionalismu.

Malé muzeum věnované zvonům v Plaňanech

Středočeské městečko mezi Kolínem a Českým Brodem ve středověku leželo na Trstenické stezce, spojující Prahu s východní Evropou.

Zahrada Bubec v pražských Řeporyjích

Zahrada v pražských Řeporyjích slouží jako prostor pro pěstování ovoce a zeleniny, květin, ale také kultury, umění a dobrých sousedských vztahů.