Praha

Výlety po Praze: Kam se vydat v hlavním městě

Hlavní město České republiky představuje politické sídlo, kulturní a společenské centrum a stěžejní bod naší země. Nabízí však mnohem více. Nacházejí se zde slavné historické památky, kousky české přírody, kterou opěvujeme i ve státní hymně, i řada dalších pamětihodností a volnočasových příležitostí.

11 tipů na návštěvu pražských muzeí. Čokoláda, filmy i voskové figuríny

V muzeích se soustřeďují kousky historie, aby jí lidé porozuměli a mohli se z ní poučit. Naše hlavní město přináší spoustu takových míst, kde můžete nahlédnout na dějiny českého národa či Prahy samotné.

Wakeboarding v Brandýse nad Labem

Nový Wake Park kousek od Prahy. Tři vodní vleky pro Wake sporty a vodní lyžování. V ceně máte kompletní vybavení a instruktáž. Vhodné pro úplné začátečníky i děti. Mola kolem celého Wake Parku Vám zpříjemní vodní aktivity a kvalitní restaurace s terasou nabízí jedinečný výhled na celé sportoviště.

Nejvýznamnější památky hlavního města Prahy

Největší české město je domovem mnoha pozoruhodných míst. Na svých 496 km² nabízí celou řadu fascinujících kulturních památek. Přinášíme tipy na několik takových, které stojí za to alespoň jednou v životě vidět na vlastní oči.

Socha nosorožce srstnatého v Lysolajích

V Praze najdete největší skulpturu nosorožce na světě. Nachází se, a s ní i kus doby ledové, v pražských Lysolajích, v areálu bývalé Denkrovy pískovny. Právě v Lysolajích se v minulosti našly kosterní ostatky tohoto pravěkého zvířete.

Procházka Malou Prahou, polským městem spojeným s českou historií

Český dvouocasý lev ve znaku města, opakující se v mnoha variantách po celém Kladsku (polsky Kłodzko), dá tušit, kdo založil město, jemuž se říká Malá Praha. Dlouhou dobu bylo součástí zemí Koruny české, vše ukončila až prohraná válka, do které byla vtažena Marie Terezie. Prusové vyhráli, na mapě království se objevilo vykousnuté území, jehož jsme se nedomohli ani při pozdějším politickém vývoji.

Synagoga Čáslav

Čáslavská synagoga v maurském slohu byla postavena roku 1899 podle plánu architekta Wilhelm Stiassnyho. Od roku 1994 je jejím majitelem Židovská obec v Praze.

Petřín slaví. Jeho rozhledně je sto třicet let

Přesně před dvěma týdny uplynulo sto třicet let od chvíle, kdy byla dokončena konstrukce Petřínské rozhledny. Vypravili jsme se na vrchol pražského Petřína a dozvěděli se, který diktátor chtěl rozhlednu zbourat, kdo se na Petřín nechával vynášet osly nebo která stavba se tu, pochopitelně vedle rozhledny samotné, inspirovala v Paříži.

Koupání a plavání v Praze

České hlavní město nabízí spoustu možností, jak využívat volný čas. Ať už je slunný letní den nebo ustavičně prší, vždy máte v Praze možnost jít si zaplavat.

Máme největší muzeum nočníků na světě, říká majitel

Dvacet jedna let buduje rodina Sedláčkových sbírku historických nočníků a toalet. Jejich muzeum je podle Jana Sedláčka největší na světě. Nyní otvírá na nové adrese, expozice se přestěhovala do pražských Modřan.

Po brněnském Prýglu nejen na hrad Veveří

Praha má rekreační zázemí na Slapské přehradě, Brno na Prýglu, kam je to z města podstatně blíž. Na přehradu se dostanete za několik minut městskou dopravou, potom se můžete vydat na vyhlídkovou plavbu třeba na oblíbený hrad Veveří.

Deset tipů, kam v Praze do přírody

Praha nabízí mnohem víc než jen lidská obydlí a historické památky. Její obyvatelé mají celou řadu možností, kam zamířit do přírodního prostředí, aniž by hlavní město opustili.

Pamětní deska Gerty Coriové v Praze

V Petrské ulici se na domě čp 1168 najdete pamětní desku věnovanou nositelce Nobelovy ceny Martě Coriové-Radnitzové.

Lesopark Knihov ve Zdicích u Berouna

Zdické údolí je ve směru východním uzavřeno vrchem zvaným Knihov. Z levé strany jej obchází státní silnice, dříve císařská cesta na Prahu, zpravaZdice_Knihov_1929 pak moderní dálnice a řeka Litavka.

Platan javorolistý – Kinského majordom

Tento monumentální solitérní strom jako by hlídal hlavní vchod do Kinského zahrady v Praze. Jeho obvod činí 5,46 m, dosahuje výšky 28 m a stáří se odhaduje na 180 let.