Hrady v obci Adršpach

Největší skalní bludiště v Evropě chrání pozůstatky hradu Střmen

Pískovcová skalní města jsou fenoménem, který nám svět může závidět. Jedním z nejhezčích a v povědomí nejvíce uložených jsou míst jsou Adršpašsko-teplické skály. Teplické skály s úzkými chodbami a téměř stometrovými věžemi jsou největším bludištěm svého druhu v Evropě.

Největší skalní bludiště v Evropě chrání pozůstatky hradu Střmen

Pískovcová skalní města jsou fenoménem, který nám svět může závidět. Jedním z nejhezčích a v povědomí nejvíce uložených jsou míst jsou Adršpašsko-teplické skály. Teplické skály s úzkými chodbami a téměř stometrovými věžemi jsou největším bludištěm svého druhu v Evropě.

Z rozhledny Čáp máte jak na dlani značnou část teplického skalního města

Nedaleko osady Skály, kde se nad zámečkem Bischofstein zvaným mezi lezci a trampy Bižík tyčí zřícenina hradu Skály s výtečnou vyhlídkou, postavili rozhlednu na Čápu. Rozhledna se svými 787 je nejvyšším místem v Adršpašsko-teplických skalách. Region Kladské pomezí je velmi zajímavý a atraktivní.

Jiráskovy skály u Teplic nad Metují

Skalní útvary Jiráskovy skály jsou součástí Adršpašsko-teplických skal a leží nedaleko Teplic nad Metují. Skály získaly název podle osady a zříceniny hradu Skály, kam Alois Jirásek umístil děj svého stejnojmenného románu.

Zřícenina skalního hradu Adršpach

Na severním okraji Adršpašsko-teplických skal na Starozámeckém vrchu (681 m) stojí zbytky skalního hradu Adršpach postaveného zřejmě v polovině 13. století. Po roce byl 1427 obsazen husity, kteří odtud rabovali Slezko. Roku 1447 hrad Slezané koupili a pobořili, takže už nikdy nebyl obnoven.