Okres Cheb

Vila Hanse Turby v Mariánských Lázních – městská knihovna s lázeňskou historií

Krásná vila v Mariánských Lázních byla postavena roku 1903 pro vyhlášeného městského lékaře a později starostu Hanse Turbu. V jejích zdech pobýval při lázeňském pobytu roku 1913 Sigmund Freud s rodinou. V jedinečné stavbě dnes sídlí městská knihovna.

Půjčovna elektrických koloběžek

Půjčovna elektrických koloběžek v okolí Mariánských Lázní a Karlových Varů.

Městský bazén Mariánské Lázně

V Mariánských Lázních se nachází krytý bazén, který je otevřen veřejnosti a probíhá v něm výuka základních škol.

Festivalový most v Karlových Varech

Festivalový most mezi Císařskými lázněmi a Grandhotelem Pupp byl otevřen v lednu 2023. Jedná se v pořadí o třetí most, který na tomto místě stojí. První z nich byl přes koryto řeky Teplé postaven již roku 1880.

Teplá díra u Bělkovického údolí

Zajímavý přírodní úkaz naleznete v lese mezi obcemi Bělkovice-Lašťany a Jívová. Teplý vzduch ohřátý pomocí tzv. Ventarol zde uniká na povrch. Obzvláště efektní je toto místo v zimě, kdy u průrvy nevydrží sníh a stoupá z ní pára.

Skatepark Skate Plaza Cheb

Chebský skatepark v Koželužské ulici je jedním z nejmodernějších sportovišť pro skateboardisty v celém kraji. Na jeho stavbě se podíleli nadšenci a odborníci na jízdu na skateboardu, koloběžce či kol.

29. 11. 2022, 0:43 · Kudy z nudy · Cheb · Skatepark Skate Plaza Cheb

Replika hraničního sloupu ČSR v Aši

U hraničního přechodu Aš – Selb stojí od 28. října 2022 orientační hraniční sloup, který zde stával za první republiky. Jeho replika byla odhalena při příležitosti státního svátku vzniku Československa.

Plovárna Dřenice u přehrady Jesenice

Plovárna Dřenice se nachází nedaleko města Chebu. Jedná se o přírodní koupaliště u VN Jesenice. Místo je oblíbené zejména pro dlouhou písčitou a travnatou pláž, pozvolný přístup do vody, řadu atrakcí a sportovních možností.

Karlovy Vary z výšky. Okolní příroda je plná rozhleden a vyhlídek

Fyzicky zdatnější lázeňští hosté se do zalesněných kopců nad údolím říčky Teplé začali vydávat už v dobách, kdy nad Karlovými Vary nestály rozhledny ani upravené vyhlídky pocházející většinou z 19. století. Abyste město spatřili z výšky, stačí z centra ujít jen pár kilometrů. Je však nutné počítat s poměrně značným převýšením.

Kam na výlet v západních Čechách? Možností je spousta, stačí si vybrat

Západní část naší republiky nabízí velké množství aktivit pro jednotlivce i rodiny s dětmi. Přírodní památky, lázeňská města a jejich léčivé prameny, muzea. Sami si můžete zvolit aktivitu, která vám bude vyhovovat nejvíce. V Karlovarském kraji se nachází známý lázeňský trojúhelník, který tvoří Karlovy Vary, Františkovy Lázně a Mariánské Lázně.

Monument Radka Jaroše

Čtyři metry vysoký a 14 tun těžký kamenný monument v sedle mezi vrcholem Teplá a Dráteníkem na Vysočině připomíná výkony jednoho z nejlepších českých horolezců, Radka Jaroše, který je také místním rodákem.

V Chebu tvrdě ztrestali cizoložníky, akt byl nazván vzpourou

Při návštěvě historického Chebu, kdy je staré město nádherně obnoveno a přitahuje pozornost domácích i zahraničních návštěvníků, jsem si na kovovém pásu umístěném na chodníku pěší zóny, všiml události datované rokem 1589. Stojí tu, že „v Chebu je tvrdě potrestána vzpoura cizoložníků”.

Hřebenovka Českým Švýcarskem

Hřebenovka – hřebenová trasa Českým Švýcarskem je součástí celkové hřebenovky od Pradědu k Aši. Tato část vede od Štozeckého sedla k lávce Šébr, až po Tisou, tj. Cca 101 km. Obchází kulturní, přírodní, sakrální památky Českého Švýcarska po pravém i levém břehu Labe.

Chebské Retromuseum vrací návštěvníky o půlstoletí zpět

V chebském Retromuseu jsem litoval, že jsem tu sám a bez svých zvídavých vnoučat. Rád jim vyprávím o dobách dávno minulých, pro ně prakticky pravěku. Přesouval jsem se mezi jednotlivými exponáty z 60. až 80. let minulého století. Velkou většinu předmětů si pamatuji, byly nedílnou součástí mého života, posléze i života mých synů.

Do Mariánských Lázní nejen za příběhem Goetha a Ulriky

Kdo si chce dopřát léčivé koupele a pitnou kúru v historických kulisách uprostřed přírody nebo se procházet po místech spojených se známými osobnostmi, měl by zamířit do západočeských Mariánských Lázní. Ty se navíc v rámci nominace Slavné lázně Evropy dostaly loni v létě na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.