Okres Cheb

Plovárna Dřenice u přehrady Jesenice

Plovárna Dřenice se nachází nedaleko města Chebu. Jedná se o přírodní koupaliště u VN Jesenice. Místo je oblíbené zejména pro dlouhou písčitou a travnatou pláž, pozvolný přístup do vody, řadu atrakcí a sportovních možností.

Karlovy Vary z výšky. Okolní příroda je plná rozhleden a vyhlídek

Fyzicky zdatnější lázeňští hosté se do zalesněných kopců nad údolím říčky Teplé začali vydávat už v dobách, kdy nad Karlovými Vary nestály rozhledny ani upravené vyhlídky pocházející většinou z 19. století. Abyste město spatřili z výšky, stačí z centra ujít jen pár kilometrů. Je však nutné počítat s poměrně značným převýšením.

Kam na výlet v západních Čechách? Možností je spousta, stačí si vybrat

Západní část naší republiky nabízí velké množství aktivit pro jednotlivce i rodiny s dětmi. Přírodní památky, lázeňská města a jejich léčivé prameny, muzea. Sami si můžete zvolit aktivitu, která vám bude vyhovovat nejvíce. V Karlovarském kraji se nachází známý lázeňský trojúhelník, který tvoří Karlovy Vary, Františkovy Lázně a Mariánské Lázně.

Monument Radka Jaroše

Čtyři metry vysoký a 14 tun těžký kamenný monument v sedle mezi vrcholem Teplá a Dráteníkem na Vysočině připomíná výkony jednoho z nejlepších českých horolezců, Radka Jaroše, který je také místním rodákem.

V Chebu tvrdě ztrestali cizoložníky, akt byl nazván vzpourou

Při návštěvě historického Chebu, kdy je staré město nádherně obnoveno a přitahuje pozornost domácích i zahraničních návštěvníků, jsem si na kovovém pásu umístěném na chodníku pěší zóny, všiml události datované rokem 1589. Stojí tu, že „v Chebu je tvrdě potrestána vzpoura cizoložníků”.

Hřebenovka Českým Švýcarskem

Hřebenovka – hřebenová trasa Českým Švýcarskem je součástí celkové hřebenovky od Pradědu k Aši. Tato část vede od Štozeckého sedla k lávce Šébr, až po Tisou, tj. Cca 101 km. Obchází kulturní, přírodní, sakrální památky Českého Švýcarska po pravém i levém břehu Labe.

Chebské Retromuseum vrací návštěvníky o půlstoletí zpět

V chebském Retromuseu jsem litoval, že jsem tu sám a bez svých zvídavých vnoučat. Rád jim vyprávím o dobách dávno minulých, pro ně prakticky pravěku. Přesouval jsem se mezi jednotlivými exponáty z 60. až 80. let minulého století. Velkou většinu předmětů si pamatuji, byly nedílnou součástí mého života, posléze i života mých synů.

Do Mariánských Lázní nejen za příběhem Goetha a Ulriky

Kdo si chce dopřát léčivé koupele a pitnou kúru v historických kulisách uprostřed přírody nebo se procházet po místech spojených se známými osobnostmi, měl by zamířit do západočeských Mariánských Lázní. Ty se navíc v rámci nominace Slavné lázně Evropy dostaly loni v létě na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Šumavou na běžkách – z Modravy k pramenům Vltavy

Jedním z krásných běžkařských okruhů je trasa Modrava – Modravský potok/most – Černohorská nádrž – Nad Ptačí nádrží – Černá hora – Pramen Vltavy – vyhlídka Nad Prameny Vltavy – Pramen Vltavy – Nad Ptačí nádrží – Černohorská nádrž – Lovčí skála – Filipova Huť – Modrava.

Park historie v Aši

Park historie v Aši vznikl roku 2021 úpravou prostoru mezi ulicemi U Radnice, Na Příkopech, Kaplanka a Okružní. Nachází se v blízkosti radnice, na místě, kde v minulosti stával evangelický kostel či hřbitov. Slavnostní otevření proběhne na jaře 2022.

Národní přírodní rezervace Kladské rašeliny

Národní přírodní rezervace Kladské rašeliny se nachází v CHKO Slavkovský les. Jedná se o významnou lokalitu, která se dělí na pět částí: Tajga, Paterák, Lysina, Husí les a Malé rašeliniště. Turisté mohou navštívit pouze Tajgu, kolem které vede NS Kladská. Ostatní části jsou nepřístupné.

Chebský hrad je turistickým lákadlem i pro zahraniční návštěvníky

Bohatá historie i vzorně opravené městské památky přitahují do Chebu a okolí stále více lidí. A nejde jen o památky, hodně se pozvedla i gastronomie a služby. Restaurace v sezoně se zahrádkami, kavárny, cukrárny lákají k posezení. Na to tu dříve nebyli zvyklí, nyní je to samozřejmostí.

Chebský Pachelbelův dům přibližuje život a vraždu císařského vojevůdce Albrechta z Valdštejna

Ještě před nedávnem bych rozhodně do Chebu nikoho nezval. Ale ta doba je pryč, Chebsko se začalo proměňovat a město má rozhodně co nabídnout. Táhnou památky, jako jsou Špalíček, Pachelbelův dům, románská falc i kostely. Ale třeba i domovní výklenky osazené různými plastikami.

Goethův naučný lesopark v Chebu

Na levém břehu Ohře v Chebu, pod hrází chebské přehrady Skalka najdete Goethův naučný lesopark. Podle kronik se tady často procházel básník Johann Wolfgang von Goethe, proto území nese jeho jméno.

Reitenbergerův pramen u Úterý

Minerální pramen je železitá kyselka známá od roku 1693. Původně vyvěrala z pařezu a v roce 1931 město Úterý pramen upravilo a postavilo nad ním dřevěný altán. Pramen pak pojmenovali po nejznámějším úterském rodákovi a zakladateli Mariánských Lázní Kašparu Reitenbergerovi.