Králové­hradecký kraj

Do českého zámku čtyřikrát uhodil blesk. Ukrývá i smutnou love story

Zámek Humprecht u města Sobotka, které je nazýváno jižní bránou do Českého ráje, zaujme už z dálky. Díky elipsovitému půdorysu si jej jen tak nespletete. Zámek jako z pohádky má také nevšední historii. Byl postaven českým pánem pro krásnou Italku a o pár let později do něj čtyřikrát po sobě uhodil blesk. Letos v květnu skončila tříletá rozsáhlá rekonstrukce, a návštěvníkům se tak otevřely nové prohlídkové okruhy.

Netopýři v zámeckém parku ve Vrchlabí

Park obklopující renesanční zámek představuje jakousi miniaturu okolní krajiny. Kromě exotických dřevin potká poutník i rozkvetlou louku, lesík s houbami, potok nebo rybník. Pestré prostředí skýtá úkryty i prostřený stůl pro noční lovce. Najdeme tu minimálně pět druhů netopýrů.

Kaskády na Jeřici, jedno z kouzelných míst vodopádově bohatých Jizerských hor

Písčitá stezka zvolna stoupá, už to není daleko; zvuk vody příchozího bezpečně naviguje. Takže brzy jsme na místě. Na jihovýchodním okraji Oldřichova v Hájích. Tudíž v Jizerských horách.

Kostel sv. Václava v obci Rudník

Renesanční kostel je jednou z budov, jejichž autorem je krkonošský stavitel italského původu Carol Valmadi. Kostel je jednolodní s polygonálním kněžištěm a věží přimknutou k jižní stěně. Celá stavba je obkreslena lunetovou římsou, která je typickým prvkem pro Valmadiho stavby.

Hadí stezka v Rudníku

Navštívíte-li Rudník, doporučujeme vyrazit po Hadí stezce. Jmenuje se Hadí, protože se vine krajinou až na Soví vrch, odkud je krásný výhled.

Léčivý minerální pramen v obci Rudník

Zajímavou součástí obce Rudník v Krkonoších je lokalita zvaná Lázně Fořt. I dnes se zde můžete napít z minerálního pramene, který má léčivé účinky.

Brána času v Křinicích

Na břehu rybníka v obci Křinice stojí pískovcová socha ve tvaru brány. Symbolizuje symbiózu krajiny a zdejšího osídlení na obou stranách hranice, spojení Broumovska a Kladska.

Oranžové multifukční hřiště u kempu Stříbrný rybník

Na místě původního hřiště u kempu Stříbrný rybník v Hradci Králové vzniklo víceúčelové sportovní hřiště.

Na romantickém Hrádku u Nechanic si i zámečtí hosté žili jako v pohádce

Pouze deset lidí v jedné skupině se může vypravit na nejnovější prohlídkový okruh, který se koncem dubna otevřel na romantickém zámku Hrádek u Nechanic na Královéhradecku. Čeká je úchvatná procházka jedenácti zrekonstruovanými takzvanými hostinskými komnatami v prvním patře západního křídla zámecké budovy, do nichž se po desítkách let vrátil nejen dobový nábytek, ale ožijí zde i životní příběhy posledních soukromých majitelů této národní kulturní památky.

Mural Osobnosti kultury v Brně

Ve čtvrti Sadová na severu Brna vznikl v březnu 2024 černobílý mural – na betonové zdi poznají kolemjdoucí portréty několika slavných osobností z umělecké sféry, které měly k moravské metropoli vztah.

Šimkovy sady v Hradci Králové

Nejrozsáhlejší královéhradecký park má rozlohu 18 ha a jeho návrh zpracoval Josef Gočár v roce 1925. V roce 2014 se otevřely po rekonstrukci, jejíž návrh připravil Pavel Zadrobílek.

Jezdecká trasa Vítězná – Albeřice

Projeďte se po úpatí Černé hory, podél Javořího potoka až k přechodu do Polska.

Jezdecká stezka přes Horní Maršov

Poznejte východní Krkonoše z koňského sedla! Jezdecká trasa vede od hraničního přechodu v Horních Albeřicích přes Janské Lázně až do Bolkova. Užijte si se svým koněm pěkný výlet.

Tři prameny Křinice

Tři prameny Křinice – dříve zvané Tři studánky nebo Divoké prameny, najdete v tichém lesním zákoutí s přesličkovým porostem, na modré tur. Trase z obce Studánka (2 km) anebo po modré z Krásné Lípy (3 km). Doporučujeme nepromokavou pevnou obuv, místy je to opravdová divočina.