Bučovice

Netopýři na zámku Bučovice

Sídlo vystavěné slavnými mistry ve službách pana Jana Šembery Černohorského z Boskovic je unikátní ukázkou italského renesančního stavitelství u nás. Na prohřátých půdách tu každé léto o svá mláďata pečují samičky netopýra velkého.

Za renesancí nemusíte do Itálie, zámek Bučovice ji reprezentuje v plné kráse

I když na první pohled vypadá architektura zámku až nevýrazně, o to větší překvapení čeká návštěvníka uvnitř, a to hned po vstupu na nádvoří, ze tří stran obklopené arkádami. Bezmála stovku sloupů s více než pěti sty reliéfy doplňuje barokní Bakchova fontána s periodicky spouštěným vodotryskem.

Bučovice: sídlo moravského šlechtice Šembery, který býval přirovnáván k Petru Vokovi

Pokud se o někom řekne, že je renesanční člověk, znamená to nejen vytříbené chování a znalosti, ale i život bonvivána. Jan Šembera Černohorský z Boskovic vším byl. Spolustolovník císaře Rudolfa II. Miloval život - radovánky, víno, ženy v množství více než velkém, umění, lov. Zbyly po něm Bučovice.

Památník 17. poledníku v Bučovicích

Neobvyklý památník stojí v Bučovicích. Je věnován sedmnáctému poledníku východní délky, na němž město leží.

Muzeum Vyškovska

Muzeum nabízí k prohlídce 8 stálých expozic, sedm z nich ve Vyškově a jedna v Bučovicích. Nejstarší expozice muzea vznikla před více než 50 lety, nejmladší z nich byla vytvořena v roce 2016. Ostatní jsou ze 70., 80. a začátku 90. let 20. století.

Muzeum Bučovice

Expozice Bučovice v dějinách zobrazuje v pěti sálech vývoj města a jeho okolí od pravěkých nálezů do roku 1945. Muzeum sídlí na bučovickém zámku.

Letní koupaliště v Bučovicích - Sportovní areál v Hájku

Jedinečný relaxační areál v překrásném prostředí s výhledem na pískovcové skalky.

Krytý bazén v Bučovicích

Koncem října roku 2004 otevřelo Město Bučovice na ulici Školní v prostorách mezi Základními školami 710 a 711 krytý plavecký bazén.

Židovský hřbitov v Bučovicích

Hřbitov, který se nachází v Hájecké ulici a leží asi pět set metrů východně od náměstí Svobody, byl založený nejpozději v sedmnáctém století.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Bučovicích

Nejhodnotnější takovou stavbou v Bučovicích je farní kostel Nanebevzetí Panny Marie.

Zámek v Bučovicích láká arkádami, unikátními interiéry i výstavou Život malých aristokratů

Ke zvláštnostem bučovického zámku, který je unikátní ukázkou renesančního stavitelství u nás, patří bohatá manýristická výzdoba interiérů stejně jako překrásná kašna na nádvoří. Současně můžete vidět i výstavu nazvanou Život malých aristokratů.

Na zámku v Bučovicích skáčou po stropě zajíci

Mělť hodně peněz, pan Jan Šembera Černohorský z Boskovic, když si mohl dovolit tak nádhernou vilu. A ježto nebyl jen zazobanec, ale také šlechtic vzdělaný, nebyla mu pouze cingrletem na odiv vystaveným. Ale o reprezentaci šlo také, nemá smysl to popírat.

Po 140 letech vytryskla z Bakchovy fontány bučovického zámku opět voda

Ve čtvrtek 10. dubna ve 14 hodin byl slavnostně obnoven provoz kompletně zrestaurované Bakchovy fontány na nádvoří zámku v Bučovicích. Slavnosti se zúčastnili nejen významní hosté, ale v hojném počtu i místní občané.

Zámek v Bučovicích vystaví renesanční skvost

Restaurátoři obnovují vzácnou olejomalbu Francesca Primaticcia, dvorního malíře čtyř francouzských panovníků a jednoho z nejdůležitějších představitelů manýrismu. Obraz na dřevěné desce pochází z 16. století a v příští sezóně ozdobí některý ze sálů zámku v Bučovicích na Vyškovsku.