Kosov

Spor ohledně poznávacích značek končí, Kosovo a Srbsko dosáhly dohody

Kosovo a Srbsko ve středu dosáhly dohody o ukončení téměř dva roky trvajícího sporu o poznávací značky automobilů na severu Kosova, před kterým Západ varoval a který mohl vyvolat etnické násilí. Informoval o tom šéf unijních diplomatů Josep Borrell.

Lipavský: Politickou shodu na zrušení víz pro Kosovo bych chtěl do konce roku

Integrace zemí západního Balkánu je prioritou českého předsednictví v Radě Evropské unie. Na jednodenní návštěvě Kosova to uvedl český ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Do prosincového konce předsednictví chce ČR dosáhnout také vízové liberalizace pro občany Kosova.

Srbové chtějí hlavou do EU, ale srdcem mají rádi Rusko

Emoce vychladly, napětí na kosovsko-srbských hranicích z minulého měsíce se opakovat nebude, říká v rozhovoru pro Novinky český velvyslanec v Bělehradě Tomáš Kuchta. Zájem Srbů o členství v Evropské unii trvá, blízké vztahy s Ruskem lze podle něj vysvětlit určitým sentimentem z minulosti a také tím, že je Moskva podržela v otázce Kosova.

Lom Kosov u Berouna

Lom Kosov se nachází asi 3,5 kilometrů od vlakového nádraží v Berouně. Jedná se o opuštěný lom, který tvoří několik pater vytěženého kamene a krásné modré jezírko na dně. Koupání je zde však zakázáno.

Přírodní rezervace Zaječí skok s vyhlídkou

Zaječí skok mezi obcemi Plandry a Rantířov u Jihlavy je vůbec první rezervací na Českomoravské vrchovině (1933). Již v roce 1924 ji na svém území za soukromou rezervaci vyhlásil statkář Leopold Kosovský.