Okres Beroun

Geopark Brd a Podbrdska

Geopark Brd a Podbrdska na dole Vojtěch v Hornickém muzeu Příbram představuje 20 velkorozměrových vzorků místních typických hornin a geologických zvláštností z různých období starohor a prvohor.

Procházka Tetínem: Místo, kde byla zavražděna kněžna Ludmila

Vydejme se společně na dávné místo našich předků, do obce Tetín na Berounsku. Projdeme se po naučné stezce, která nás seznámí s historií a zajímavostmi obce, kde bylo údajně sídlo jedné z dcer knížete Kroka – Tety. Jedná se také o místo, kde se nacházelo doložené přemyslovské hradiště a kde byla v noci z 15.  na 16.  září 921 zavražděna babička knížete Václava, kněžna Ludmila.

Questingová trasa Cestou kolem Hýskova

Questingová trasa se nachází na území obce Hýskov, v údolí řeky Berounky, uprostřed překrásné lesnaté krajiny chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko. Poznejte krásy zdejšího kraje a užijte si hledačku na nenáročné trase.

Plzeňská brána v Berouně

Plzeňská brána byla nedílnou součástí berounského městského opevnění, vybudovaného na přelomu 13. a 14. století. Z ochozu brány je možnost prohlédnout si město a okolí.

Geopark Barrandien – expozice pod širým nebem v Berouně

Využijte možnosti posedět v příjemném prostředí geoparku. Hlavním posláním expozice je seznámení s geologickou stavbou Barrandienu, a to i pro naprosté laiky.

Naučná stezka Po stopách Josefa Leopolda Zvonaře v Kublově

U příležitosti 200 let od narození Josefa Leopolda Zvonaře, významného hudebního skladatele, se v Kublově v roce 2024 připravuje nová naučná stezka.

Severská tajga s vyhlídkou v Brdech

Myslíte si, že za tajgou či tundrou musíte na sever planety? Tak to se mýlíte. V Brdech, konkrétně na vrcholu Houpák u Zaječova, nalézáme krásnou tajgu s vyhlídkou. Je to vskutku nádherné místo.

Zvonice Borek u Suchomast

Zvonice u malé osady Borek u Suchomast na Berounsku je jedna z nejstarších dochovaných zvonových stolic v Česku. O Velikonocích 2024 se do zvonice vrátí přes 500 let starý zvon z dílny mistra Bartoloměje v Novém městě Pražském.

Papilonia Karlštejn

Na poklidné cestě k hradu Karlštejn na vás čeká blízké setkání s nejkrásnějšími tvory této planety. Papilonia je svět, kde objevíte krásu motýlů, zázrak jejich zrození i fascinující pestrobarevný život.

Bývalá obec Chaloupky u Přebuzi

Obec Chaloupky v Krušných horách nedaleko městečka Přebuz byla v 50. letech 20. století postupně vysídlena. Dnes jsou patrné jen pozůstatky základů některých domů nebo náhonu k pile.

Hořovický zámek je rájem nejen pro děti, ukrývá i trosky letadla

Zámek Hořovice najdeme nedaleko Prahy. Jeho charakteristickým rysem je krásná Sluneční brána zdobená sochami a rozlehlý park. V Hořovicích však najdeme zámky rovnou dva. Vedle nového tu uvidíme i starý, původně panský dvorec, jenž stojí nedaleko na skalním ostrohu nad Červeným potokem. Prohlídka zámku zaujme především malé návštěvníky, pro které se tu sešel depozitář z mnoha hradů a zámku ze středních Čech.

Kaplička a brána v Hlásné Třebáni

Hlásná Třebaň je vyhledávaným rekreačním cílem díky malebné krajině a je populární i díky písni z dílny Ivana Mládka „Hlásná Třebaň je krásná“.

Talichova naučná stezka v Berouně

V Berouně se nachází Talichova turistická stezka, která provede návštěvníky údolím Bradatek po úbočí vrchu Ostrý. Jméno má na počest vynikajícího dirigenta Václava Talicha, který zde pobýval.

Karlštejn zpřístupnil zasypaná místa

Nejnavštěvovanější středočeská památka, hrad Karlštejn dokončuje rozsáhlou rekonstrukci. Část nádvoří je zatím ještě obehnána plechovými zábranami, stále tu pracují mnozí dělníci, ale po 20.  dubnu by se mělo vše dokončit a návštěvníci budou vstupovat i do nových, dříve zasypaných prostor hradu.

Lomy u Ameriky, neuvěřitelně romantické místo poblíž Prahy, byly i symbolem utrpení

Před loňskými Vánocemi byla v okolí lomů Velká Amerika a Mexiko otevřena naučná stezka. Vede kolem největšího vápencového lomu u obce Mořina zvaného Velká Amerika, nebo také Český Grand Canyon.