Rájec

Zapomenuté pohraničí Rájeckých a Ostrovských stěn

Oblíbené a stále frekventovanější Tiské stěny obcházím v obci Tisá silničkou na asi tři kilometry vzdálený Rájec. Provoz na asfaltce minimální, z obou stran cestu lemují převážně břízy, vypadá to jako na obrazech ruského krajináře Ivana Ivanoviče Šiškina.

Zámek v Rájci nad Svitavou se otevírá s výstavou kamélií

Základní prohlídkový okruh zámku Rájec nad Svitavou na Blanensku se v pátek mimořádně otevře pro návštěvníky. Důvodem je výstava kamélií nazvaná Kamélie a slavnosti života. Koná se po dvouleté pauze způsobené pandemií koronaviru.

Na zámku v Rájci kvete největší sbírka kamélií

Po loňské pauze vynucené pandemií koronaviru se ve středu návštěvníkům otevřely skleníky zámku Rájec nad Svitavou s kvetoucími kaméliemi. Podle kastelánky Zdeňky Kalové jde o největší sbírku těchto květin v Česku, tvoří ji asi 400 odrůd, některé keře jsou desítky let staré.

Unikátní kamélie z Rájce dostanou více místa

V Rájci na Blanensku se rozšiřují zámecké skleníky, v nichž zahradníci ve velmi skromných podmínkách pečují doslova o evropskou květinovou raritu, kterou je jejich sbírka kamélií. Tvoří ji 400 druhů. Jde až o tří- či čtyřmetrové keře, které pestře kvetou v předjaří.

Unikátní kamélie z Rájce dostanou více místa

V Rájci na Blanensku se rozšiřují zámecké skleníky, v nichž zahradníci ve velmi skromných podmínkách pečují doslova o evropskou květinovou raritu, kterou je jejich sbírka kamélií. Tvoří ji 400 druhů. Jde až o tří- či čtyřmetrové keře, které pestře kvetou v předjaří.

Kostel Všech Svatých v Rájci - Jestřebí

Římskokatolický kostel Všech svatých v Rájci-Jestřebí leží v historickém jádru Rájce zhruba uprostřed mezi centrálním náměstím Míru a rájeckým zámkem. Je chráněn jako kulturní památka České republiky.

Kaple sv. Anny v Rájci - Jestřebí

Kaple sv. Anny v místní části Jestřebí byla vybudována roku 1866 a nahradila tak starší dřevěnou zvonici.

Zámek Rájec zve na své rozkvétající kamélie

Provoněné právě kvetoucími kaméliemi jsou skleníky zámku v Rájci na Blanensku, kde tým zahradníků pečuje již přes čtyřicet let o jednu z největších kolekcí těchto rostlin ve střední Evropě. Za tu dobu vyšlechtili 250 nových druhů kamélií.

Rájecké skály

Rájecké skály jsou další souvislou oblastí tvořenou masivem tvrdého pískovce se skalními věžemi, průchody, okny a bizartní členitostí.

Památkáři turistům zpřístupnili podzemí rájeckého zámku

Památkáři v pátek mimořádně zpřístupnili turistům podzemí barokního zámku v Rájci na Blanensku, který kdysi býval sídlem knížecího rodu Salmů. Příchozí se mohli podívat do zámecké krypty, prohlédli si kryt, v němž se za 2. světové války ukrývali členové knížecí rodiny před leteckými nálety, a prošli sklepem využívaným zámeckou kuchyní.

Interiéry a skleníky zámku v Rájci nad Svitavou hýří (nejen) květy kamélií

Rekordní návštěvnost výstavy kamélií očekávají na zámku v Rájci nad Svitavou. Od jejího zahájení, tj. Od pátku 6. března ji navštívilo již pět tisíc návštěvníků. Pro srovnání - v loňském roce byla návštěvnost za celou dobu výstavy necelých šest tisíc lidí.

Zámecký park v Rájci nad Svitavou

V Rájci-Jestřebí se nachází honosný trojkřídlý zámek, obklopený přírodně krajinářským parkem. V parku je vybudován rybník, vodopád ve skále a amfiteátr.

Zámecké interiéry v Rájci nad Svitavou zkrášlily kamélie

Dvacátá jubilejní výstava kamélií Camellia jubilea byla v pátek 1. března zahájena na zámku v Rájci nad Svitavou. Návštěvníci mají možnost prohlédnout si nejen zámecké interiéry vyzdobené kaméliemi, aranžmá z nich a dalších květin, ale i zámecké skleníky s kvetoucími kaméliemi.