Beroun

Procházka Tetínem: Místo, kde byla zavražděna kněžna Ludmila

Vydejme se společně na dávné místo našich předků, do obce Tetín na Berounsku. Projdeme se po naučné stezce, která nás seznámí s historií a zajímavostmi obce, kde bylo údajně sídlo jedné z dcer knížete Kroka – Tety. Jedná se také o místo, kde se nacházelo doložené přemyslovské hradiště a kde byla v noci z 15.  na 16.  září 921 zavražděna babička knížete Václava, kněžna Ludmila.

Plzeňská brána v Berouně

Plzeňská brána byla nedílnou součástí berounského městského opevnění, vybudovaného na přelomu 13. a 14. století. Z ochozu brány je možnost prohlédnout si město a okolí.

Geopark Barrandien – expozice pod širým nebem v Berouně

Využijte možnosti posedět v příjemném prostředí geoparku. Hlavním posláním expozice je seznámení s geologickou stavbou Barrandienu, a to i pro naprosté laiky.

Zvonice Borek u Suchomast

Zvonice u malé osady Borek u Suchomast na Berounsku je jedna z nejstarších dochovaných zvonových stolic v Česku. O Velikonocích 2024 se do zvonice vrátí přes 500 let starý zvon z dílny mistra Bartoloměje v Novém městě Pražském.

Talichova naučná stezka v Berouně

V Berouně se nachází Talichova turistická stezka, která provede návštěvníky údolím Bradatek po úbočí vrchu Ostrý. Jméno má na počest vynikajícího dirigenta Václava Talicha, který zde pobýval.

Stará štola drží při životě vodopády barvy pomeranče

Přímo na místě jsem si vzpomněl na píseň Oranžový expres skupiny Greenhorns. Zpívá se v ní totiž o rychlíku barvy pomeranče a já ten odstín měl právě na očích. U vodopádu poblíž Berouna i Berounky.

Sdílená kola Nextbike na Berounsku

Na Berounsku je k dispozici 112 sdílených e-kol na 17 nabíjecích terminálech v Berouně, Králově Dvoře, Hýskově, na Tetíně a ve Zdicích.

Lesopark Knihov ve Zdicích u Berouna

Zdické údolí je ve směru východním uzavřeno vrchem zvaným Knihov. Z levé strany jej obchází státní silnice, dříve císařská cesta na Prahu, zpravaZdice_Knihov_1929 pak moderní dálnice a řeka Litavka.

Lom Kosov u Berouna

Lom Kosov se nachází asi 3,5 kilometrů od vlakového nádraží v Berouně. Jedná se o opuštěný lom, který tvoří několik pater vytěženého kamene a krásné modré jezírko na dně. Koupání je zde však zakázáno.

Na procházku Českým krasem. K Aksamitově bráně na Zlatém koni

Český kras. Za pár písmeny se skrývá území plné přírodní krásy, na povrchu i v podzemí. Vypravit se můžete například na vrch Zlatý kůň nedaleko Berouna, jenž skrývá ve svém nitru hojně navštěvované Koněpruské jeskyně. Nyní je přístup k nim v rozsáhlé rekonstrukci, buduje se i nové návštěvnické centrum. Okolí je turisticky velmi frekventované, vede tudy několik naučných stezek.

Zámeček Nové Valteřice v Moravském Berouně

Zajímavou technickou památkou je bývalý lovecký zámeček v Nových Valteřicích. Jeho litinová konstrukce kdysi sloužila jako pavilon na světové výstavě, kde ji odkoupili majitelé panství Lichtenštejnové.

Rodný dům P. Františka Cassiána Hanela v Moravském Berouně

Pedagog a hudebník, učitel Jakuba Jana Ryby, František Cassián Hanel se narodil v Moravském Berouně v domě na náměstí, kde dnes stojí dům č. 11.

Lom Homolák u Berouna

Lom Homolák se nachází nedaleko obce Vinařice na Berounsku, asi 4 kilometry od Koněpruských jeskyní. Samotný lom je nepřístupný, ovšem ze zelené značky spojující obce Tobolka a Vinařice, se nad lomem nachází pěkné vyhlídkové místo.

Národní geopark zve do pravěku

Ojedinělé území Barrandienu se stalo národním geoparkem. Ten zahrnuje oblast kolem Prahy, Berounsko, Brdy, část Rakovnicka a Plzeňska.

Barokní kostel Povýšení sv. Kříže v Moravském Berouně

Barokní kostel byl postaven v roce 1754 na místě původního kostela postaveného pravděpodobně po roce 1336 při vzniku obce. Kostel byl později přestavěn architektem Mikulášem Thalherrem. Po II. Světové válce byl interiér kostela zcela zničen. V letech 1998 - 1999 proběhla rekonstrukce kostela.