Olomoucký kraj

Na tajemném kopci si daly dostaveníčko nehybné osobnosti velkomoravské historie

Vrch Náklo u obce Ratíškovice převyšuje své okolí jen o 58 metrů, přesto nabízí půvabné výhledy na Chřiby a Bílé Karpaty a je opředen mnoha tajemnými legendami. Zdobí jej sochy největších osobností Velké Moravy a každý červenec se zde sejdou poutníci, aby si připomněli slovanské věrozvěsty a na jejich počest si poslechli kázání ve staroslověnštině. Turisté sem ale cestou mezi vinicemi míří celoročně a nejen proto, že podle jedné z teorií se zde mohl nacházet Veligrad, centrum Velkomoravské říše.

Lípa svobody v Bousíně

Zástupkyně Bousínských lip je jedním ze symbolů houževnatosti předků, kteří se po 2. světové válce vrátili do zpustošené vesničky, přestože jejich domovy byly ruinami. Kořeny tu prý měli tak hluboko, že nemohli jinak.

Olomoucké podzemí – labyrint pod městem i naslouchací chodby

Přestože olomoucké podzemí zůstává z velké části nepřístupné, je to lákavá pokladnice historie. Běžným lidem jsou brány olomouckého podzemí otevřeny jen několikrát do roka.

Mojmírův rybník

Rybník nedaleko Žulové naleznete rybník, který nese jméno po bývalém starostovi Bernartic Mojmíru Michálkovi, který má významné zásluhy na vybudování projektu místního biocentra.

Netopýři na zámku v Loučné nad Desnou

Zámek býval sídlem šlechticů, významných podnikatelů i nezvedených dětí, dnes na půdách sídlí letní kolonie vrápence malého a netopýři zimují v zámeckém podzemí. V roce 2023 byl přístup do zimoviště upraven tak, aby okřídlení zámečtí hosté mohli bezpečně proletovat bývalou ledovnou.

Netopýří naučná stezka – nejnetopýrovatější místo v Olomouci

Tak by se dalo přezdívat areálu Letního kina neboli „Letňáku“ nedaleko prastarých olomouckých hradeb a navazujícímu parku Pod Dómem. Lokalita plná starých vzrostlých stromů je domovem mnoha živočichů. Jde o místo s nejvyšším zaznamenaným počtem netopýřích druhů v Olomouci – žije jich tu jedenáct!

Netopýři na zámku Čechy pod Kosířem

Klasicistní zámek je spjat se známým rodem Silva-Tarouca a rodina stojí i za současnou podobou zámeckého parku, který patří k nejcennějším v ČR. Zámecký areál si oblíbili také netopýři. Letní kolonie vrápence malého obývá půdy zámku, sklepy bývalé lesní správy slouží jako zimoviště.

Zámek Velké Losiny otevřel prohlídkový okruh zaměřený na poslední majitele

Zámek Velké Losiny ve čtvrtek slavnostně otevřel nově upravenou prohlídkovou trasu, která ho představuje jako pohodlné sídlo posledních majitelů Alžběty Amálie Rakouské a jejího manžela Aloise z Liechtensteinu. Práce přišly na 480 tisíc korun a trvaly rok. Trasa je přístupná od soboty.

Koupaliště Tučín

Areál koupaliště Tučín je otevřen jen při vhodném počasí ke koupání v letních měsících. Naopak když je chladno, je areál zavřen.

Rozhledna Tučín ve stylu římské strážní věže

Obec Tučín na Přerovsku staví vyhlídku, jež si bere za vzor římské strážní věže jako upomínku na pobyt římského vojska ve starověku.

Chrám svatého Gorazda v Olomouci

Pravoslavný katedrální chrám vybudovaný v roce 1939 je symetrickou a členitou stavbou, která vrcholí osmibokou věží zakončenou cibulovitou pozlacenou bání s křížem. Ke kostelu přiléhá boční kaple Záštity přesvaté Bohorodice a spodní kaple svatého novomučedníka biskupa Gorazda II.

Naučná stezka Štolnava

Naučnou stezku připravila Mendelova univerzita Brno ve spolupráci s Obcí Velké Losiny. Stezku tvoří dřevěné panely a tabule připomínající německé obyvatele Štolnavy, jejich domy a životy. Prozkoumáte tak zaniklou osadu.

Přírodní park Moravice

Přírodní park Moravice je největším chráněným územím na Opavsku, vyhlášen byl v roce 1994. Jedná se o oblast řeky Moravice. Zdejší květena má převážně podhorský charakter a plocha se vyznačuje charakteristickými rysy Jesenického podhůří.

Husův sbor v Olomouci

Husův sbor církve československé husitské je trojlodní bazilika na severozápadním okraji historického jádra.

Čechovy sady v Olomouci

Čechovy sady vznikly v Olomouci v 30. letech 19. století. Stromová alej, později pojmenovaná Jánské stromořadí, byla vysázena v sousedství cesty spojující bývalé litovelské předměstí s pevnostní Terezskou branou. Nejnovějším prvkem je zde Obří lavička.