Olomoucký kraj

Zámek Velké Losiny otevřel prohlídkový okruh zaměřený na poslední majitele

Zámek Velké Losiny ve čtvrtek slavnostně otevřel nově upravenou prohlídkovou trasu, která ho představuje jako pohodlné sídlo posledních majitelů Alžběty Amálie Rakouské a jejího manžela Aloise z Liechtensteinu. Práce přišly na 480 tisíc korun a trvaly rok. Trasa je přístupná od soboty.

Koupaliště Tučín

Areál koupaliště Tučín je otevřen jen při vhodném počasí ke koupání v letních měsících. Naopak když je chladno, je areál zavřen.

Rozhledna Tučín ve stylu římské strážní věže

Obec Tučín na Přerovsku staví vyhlídku, jež si bere za vzor římské strážní věže jako upomínku na pobyt římského vojska ve starověku.

Chrám svatého Gorazda v Olomouci

Pravoslavný katedrální chrám vybudovaný v roce 1939 je symetrickou a členitou stavbou, která vrcholí osmibokou věží zakončenou cibulovitou pozlacenou bání s křížem. Ke kostelu přiléhá boční kaple Záštity přesvaté Bohorodice a spodní kaple svatého novomučedníka biskupa Gorazda II.

Naučná stezka Štolnava

Naučnou stezku připravila Mendelova univerzita Brno ve spolupráci s Obcí Velké Losiny. Stezku tvoří dřevěné panely a tabule připomínající německé obyvatele Štolnavy, jejich domy a životy. Prozkoumáte tak zaniklou osadu.

Přírodní park Moravice

Přírodní park Moravice je největším chráněným územím na Opavsku, vyhlášen byl v roce 1994. Jedná se o oblast řeky Moravice. Zdejší květena má převážně podhorský charakter a plocha se vyznačuje charakteristickými rysy Jesenického podhůří.

Husův sbor v Olomouci

Husův sbor církve československé husitské je trojlodní bazilika na severozápadním okraji historického jádra.

Čechovy sady v Olomouci

Čechovy sady vznikly v Olomouci v 30. letech 19. století. Stromová alej, později pojmenovaná Jánské stromořadí, byla vysázena v sousedství cesty spojující bývalé litovelské předměstí s pevnostní Terezskou branou. Nejnovějším prvkem je zde Obří lavička.

Lom Na Vyhlídce u Bílé Vody – bývalý lom Kukačka

Bývalý vápencový lom, v mapách označovaný Na Vyhlídce, se nachází u Bílé Vody. Těžily se zde kalcitické a dolomitické mramory (včetně polohy bílého dolomitu).

Zaniklé osady u Bílé Vody

U obce Bílá Voda se nacházelo několik osad, které zanikly: Tannzapfen též Jedlová šiška (Jedlovec), Rosenkranc – Růženec, Karlshof – Karlov.

Zámek Bílá Voda – Psychiatrická nemocnice Marianny Oranžské

Zámek v Bílé Vodě slouží již od 50. let jako psychiatrická nemocnice, která je pojmenovaná po jedné z majitelek Mariannou Oranžskou, která mu vtiskla podobu.

Farní kostel Navštívení Panny Marie s klášterem v Bílé Vodě

Významný rozsáhlý barokní klášterní komplex piaristů z 18. století tvoří kostel Navštívení Panny Marie a pětikřídlý klášter s kolejí.

Zámek Bílá Lhota

Zámek ze 17. stol. Se nachází při východním okraji obce Bílá Lhota u Arboreta. Budova zámku sice dnes tvoří hranici Arboreta, které se nachází v místech bývalého zámeckého parku, ale s Arboretem již nijak nesouvisí.

Kostel sv. Tomáše v Bělé pod Pradědem

Nejvýznamnější kulturně-historickou památkou obce Bělá pod Pradědem je pozdně barokní kostel sv. Tomáše, postavený v letech 1726 – 1730. Kostel je od roku 1958 kulturní památkou.

Kaple sv. Jiří v Bělotíně – Lučicích

Na návsi u bývalé školy v Bělotíně – Lučicích stojí malá kaple sv. Jiří.