Okres Šumperk

Nadhledna na vrchu Háječek – rozhledna Svébohov

Nadhledna Háječek u obce Svébohov je vysoká 30 metrů a z ochozu ve výšce 26,9 m nad zemí je krásný rozhled na hřbety a vrcholy Hrubého a Nízkého Jeseníku, Orlické hory a Drahanskou i Zábřežskou vrchovinu.

Spor ohledně poznávacích značek končí, Kosovo a Srbsko dosáhly dohody

Kosovo a Srbsko ve středu dosáhly dohody o ukončení téměř dva roky trvajícího sporu o poznávací značky automobilů na severu Kosova, před kterým Západ varoval a který mohl vyvolat etnické násilí. Informoval o tom šéf unijních diplomatů Josep Borrell.

Příčinou smrti 18letého mladíka podezřelého z vraždy nebyla střelná poranění od policie

Smrt osmnáctiletého mladíka, který ve Velkých Losinách na Šumpersku minulý pátek v noci ubodal o rok mladšího kamaráda, nemá souvislost se střelbou zakročujícího policisty. Prokázala to pitva.

Vražda na Šumpersku. Podezřelý mladík zemřel po zásahu policistů

Osmnáctiletý mladík, který minulý pátek v noci ubodal ve Velkých Losinách na Šumpersku o rok mladšího přítele, je po smrti. Zemřel při převozu do nemocnice poté, kdy ho dvakrát postřelili zasahující policisté. Přesnou příčinu jeho úmrtí, ale i oběti, určí až soudní pitva.

Mladík na Šumpersku ubodal známého, při zadržení jej policie postřelila

Ve Velkých Losinách na Šumpersku v pátek ráno zavraždil mladý muž svého známého, který po několika desítkách bodných ran vykrvácel. Policisté agresivního pachatele při zatýkání postřelili a byl převezen do Fakultní nemocnice Olomouc.

Salmovský zámek Rájec nad Svitavou uchvacuje rozsáhlým mobiliářem

Rájecký zámek vstoupil v nedávné době do povědomí soudním sporem, kdy se rodina Salmů neúspěšně soudila s českým státem o navrácení majetku. Stavba a interiéry si navíc zahrály ve filmové adaptaci románu Poslední aristokratka.

Lipavský: Politickou shodu na zrušení víz pro Kosovo bych chtěl do konce roku

Integrace zemí západního Balkánu je prioritou českého předsednictví v Radě Evropské unie. Na jednodenní návštěvě Kosova to uvedl český ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Do prosincového konce předsednictví chce ČR dosáhnout také vízové liberalizace pro občany Kosova.

Rájecké údolí v přírodním parku Přebuz

Rájecké údolí zvané také Nancy, se nachází mezi Bublavou a Přebuzí v Krušných horách. Jedná se o hluboké údolí, kterým protéká Rájecký potok. Mezi zajímavosti zde patří malé skalní město na Šišáku, památný klen nebo památník k 10. výročí založení ČSR.

Pozor na podvodné SMS vyzývající k zaplacení dluhů, varoval obyvatele Šumperk

Šumperská radnice varuje své obyvatele před podvodnými SMS zprávami vymáhajícími údajné dluhy. Na mobilní telefony lidem přicházejí zprávy z telefonního čísla 704 725 288 od údajné firmy Alfa Omega Pohledávky s.r.o. Lidé by na ně neměli reagovat a naopak mají kontaktovat policii na lince 158.

Srbové chtějí hlavou do EU, ale srdcem mají rádi Rusko

Emoce vychladly, napětí na kosovsko-srbských hranicích z minulého měsíce se opakovat nebude, říká v rozhovoru pro Novinky český velvyslanec v Bělehradě Tomáš Kuchta. Zájem Srbů o členství v Evropské unii trvá, blízké vztahy s Ruskem lze podle něj vysvětlit určitým sentimentem z minulosti a také tím, že je Moskva podržela v otázce Kosova.

Zloději, lháři, estébáku! Babiše na mítinku v Kopřivnici pronásledovala žena s dítětem

Pokřikem: Babiš na hrad Mírov, přivítali odpůrci expremiéra Andreje Babiše (ANO) na prvním ze série mítinků na severu Moravy a ve Slezsku, který se uskutečnil v pondělí dopoledne v Novém Jičíně. Tam na něj čekala skupina odpůrců. Totéž zažil expremiér v Kopřivnici, kde jej pronásledovala žena s dítětem, a odpůrci na něj čekali i v Českém Těšíně.

Synagoga Úsov

Synagoga byla postavena v roce 1784 na místě původní synagogy z počátku 17. století. Budova prošla celkovou rekonstrukcí, která byla dokončena v roce 2008. V interiéru se nachází muzejní expozice dokumentující historii židovské komunity v Úsově.

Zapomenuté pohraničí Rájeckých a Ostrovských stěn

Oblíbené a stále frekventovanější Tiské stěny obcházím v obci Tisá silničkou na asi tři kilometry vzdálený Rájec. Provoz na asfaltce minimální, z obou stran cestu lemují převážně břízy, vypadá to jako na obrazech ruského krajináře Ivana Ivanoviče Šiškina.

Vodní elektrárna Háj Třeština

V Háji, nedaleko obce Třeština, je k vidění neobvyklá technická zajímavost – fungující malá vodní elektrárna.

Zámek v Rájci nad Svitavou se otevírá s výstavou kamélií

Základní prohlídkový okruh zámku Rájec nad Svitavou na Blanensku se v pátek mimořádně otevře pro návštěvníky. Důvodem je výstava kamélií nazvaná Kamélie a slavnosti života. Koná se po dvouleté pauze způsobené pandemií koronaviru.