Neratov

Hřbitovní kaple v Neratově

Kaplička je nejstaší památkou, která se vztahuje k počátkům poutnického ruchu v Neratově. Jde vlastně o presbytář (kněžiště) původního kostela, který kdysi dávno v Neratově stával.

Na trase od Šerlichu k Neratovu předvádějí Kačenčiny hory své nesporné půvaby

Možná vás překvapí název Kačenčiny hory, ale jejich kopce jsou tak ladné, že musejí být opatrovány a hýčkány princeznou Kačenkou. Oficiálně se samozřejmě jmenují Orlické hory, dvě řeky Orlice a spousty bystrých potoků tudy protékají.

Neratovský kostel, symbol vítězství nad barbarstvím, má nové báně i zvony

Kostel v zapadlém koutě Orlických hor, v Bartošovicích-Neratově, má pohnutou historii, zejména od poloviny minulého století. Kdysi hojně navštěvovaný poutní svatostánek v roce 1945 poškodila střela z panzerfaustu. Svévolně ji do věže poslal ruský voják. Jeho velitel ho za to údajně zastřelil.

Odepisovaný barokní skvost v Neratově bude mít nádherné nové věže a zvonkohru

Jestli se někde stal zázrak, pak je to v Neratově v Orlických horách. V původně německé vsi Bärenwald neměl zůstat na kameni kámen, jak se stalo mnoha obcím v pohraničí. Dosídlení po válce nedopadlo dobře, raději se bouralo. Měl padnout i kostel, který poničil pancéřovkou ruský voják.

Poutní minipivovar Neratov

Minipivovar je dalším z projektů sociálního podnikání a má pomoci dalším lidem s postižením a do budoucna má přispívat k finanční soběstačnosti obce.

Neratovský kostel přestál ránu z panzerfaustu i demoliční výměry

Rána z pancéřové pěsti ruského vojáka na konci války poslala kdysi významné poutní místo v Neratově do pekel. Plameny pohltily nádhernou církevní stavbu uprostřed lesů v hlubokém údolí Orlických hor. Krovy se zřítily, zdi praskaly.

Kavárna Neratov

Příjemná kavárna přímo pod kostelem v Neratově zve na šálek výborné kávy Power Cofee a na regionální produkty z Orlických hor.

Neratovský kostel propojil minulost s budoucností. Na oltář svítí slunce skleněnou střechou

Na kopci nad vesničkou Neratov se k nebi tyčí kostel, jehož historie překračuje současnost a hledí do budoucnosti. Minulost tohoto kostela dýchne...

Neratovský kostel propojil minulost s budoucností. Na oltář svítí slunce skleněnou střechou

Na kopci nad vesničkou Neratov se k nebi tyčí kostel, jehož historie překračuje současnost a hledí do budoucnosti. Minulost tohoto kostela dýchne na návštěvníka nejen ze zachovalých zdí, ale i z dobových fotografií. Budoucností se zdají být velkolepé plány, ale hlavně prosklenná střecha, která se na kostele jen tak nevidí. [album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/neratovsky_kostel_2012/] Když projíždíte Orlickými horami, čeká... The post Neratovský kostel propojil minulost s budoucností. Na oltář svítí slunce skleněnou střechou appeared first on TOPZINE.cz.

Zmrtvýchvstání kostela v Neratově

Zničit kostel není složitá věc, zvláště když máte v ruce zbraň. Ruský voják v květnu roku 1945 panzerfaust měl a cíl byl tak lákavý. Velký a neutíkal, nebránil se. Zášleh a z kostelní věže byly trosky. Po pár letech byly trosky i z kostela. Chátral, ale nedochátral. Vstal z ruin jako fénix.