Pardubice

Sál Sirius – multifunkční sál na pardubickém nádraží

Výšková budova s hotelem na pardubickém nádraží, kterou navrhl architekt Karel Řepa, doznala mnoha změn. Ze zašlého kina Sirius se díky rekonstrukci stal multifunkční sál. Slouží jako prostory k pronajímání na různé příležitostné akce – divadlo, představení či konference.

Městská památková rezervace Pardubice

Pardubice představují typ residenčního panského města české pozdní gotiky a renesance, jehož stavební a umělecký rozvoj probíhal v první polovině 16. století. Historické jádro města je od roku 1964 městskou památkovou rezervací.

Střelnice Pardubice – Dražkovice

Nejmodernější střelnice v Pardubickém kraji nabízí možnost vyzkoušení si střelbu z krátkých i dlouhých palných zbraní v kryté střelnici s délkou střeliště 25 m.

Příroda na pardubických zámeckých Valech je rozmanitá

Přes 200 druhů rostlin, více než 70 druhů obratlovců a několik tisíc bezobratlých druhů živočichů lze potkat na valech pardubického zámku. Jen je potřeba se pozorně dívat. Přírodovědci Východočeského muzea v Pardubicích navíc přišli s užitečnou pomůckou. Vydali publikaci, vlastně příručku Příroda v opevnění.

Zlatá mládež mocných Pernštejnů dostala přebohaté Pardubice do kolen a málem do zapomnění

Opakuje se to stále dokola. Někdo něco vybuduje, snaží se o rozšíření majetku a za další dvě generace je vše v troskách. I když jsou čestné výjimky, v případě jednoho z nejmocnějších rodů, Pernštejnů, se jedná o příklad přímo učebnicový.

Třešňový sad na Červeňáku v Pardubicích

Třešňový sad v přírodní lokalitě Červeňák v Pardubicích prošel proměnou. Z lokality byly odstraněny náletové dřeviny, okolí bylo upraveno a ošetření se dočkaly i zdejší staré třešňové stromy.

Rytířské sály pardubického zámku jsou opět přístupné

Po dvou letech rekonstrukce jsou rytířské sály pardubického zámku znovu přístupné veřejnosti. V úterý tam začaly prohlídky. Jak řekl ředitel Východočeského muzea Tomáš Libánek, na stěnách lidé uvidí unikátní renesanční malby, které svým rozsahem a dochováním nemají ve střední Evropě obdobu.

Pod pardubickou zámeckou věží vznikla jeskyně

Jeskyně jsou oblíbeným cílem letních výletů. Za poznáním podzemního světa letos ale nemusíte vyrážet jen do krasových oblastí.

Řeka Chrudimka

Nová města Hlinsko, Slatiňany a Chrudim vznikla na řece Chrudimce dlouhé téměř 109 km. Pramen řeky najdete na Vysočině ve výšce 680 m.n.m. Chrudimka se vlévá v Pardubicích do Labe.

Budova Anglobanky v Pardubicích

V Pardubicích lze nalézt množství staveb od význačných architektů 20. století. Především centrum města je jimi protkané. Podle projektu Josefa Gočára byla po druhé straně Zelené brány postavena v letech 1924 až 1925 Anglobanka, dnes Komerční banka.

Stezka mechu a perníku - cyklostezka Hradec Králové - Pardubice

Cyklostezka je vedena po levém břehu řeky Labe, sloužíc pro rekreační jízdy obyvatel tak i pro občasný pojezd správce toku Labe.

Meandry Struhy v Železných horách

Jedná se o jeden z posledních přirozených toků v Polabí. Krásná lokalita se nachází nedaleko Pardubic.

Bosou nohou po valech – bosonohá stezka na pardubickém zámku

Jak se chodí v labském písku a jak v navátém písku z dun? Jaký je rozdíl mezi opukovou drtí a drceným kamenivem? Celkem 10 různých materiálů poznají návštěvníci Zámku Pardubice, kteří se nebojí zout si boty.

Cukrárna v Pernštýnské

Jsme rodinná cukrárna v historickém centru Pardubic. V přízemí najdete prodejnu cukrárny,  kde si můžete posedět a dát si ke kousku dortu také kávu či víno. Naše zákusky vlastní výroby jsou moderní a především lehké, inspirované italskými a francouzskými cukrářskými produkty.

Socha Jana Pernera v Pardubicích

Sochu významného inženýra a stavitele železničních tratí pro Pardubice zhotovil akademický sochař Jaroslav Brož. Stavitel železnic stojí přímo v dláždění před pardubickým hlavním nádražím a denně jej tak potkávají lidé pospíchající na vlak.