Pardubice

Příroda na pardubických zámeckých Valech je rozmanitá

Přes 200 druhů rostlin, více než 70 druhů obratlovců a několik tisíc bezobratlých druhů živočichů lze potkat na valech pardubického zámku. Jen je potřeba se pozorně dívat. Přírodovědci Východočeského muzea v Pardubicích navíc přišli s užitečnou pomůckou. Vydali publikaci, vlastně příručku Příroda v opevnění.

Zlatá mládež mocných Pernštejnů dostala přebohaté Pardubice do kolen a málem do zapomnění

Opakuje se to stále dokola. Někdo něco vybuduje, snaží se o rozšíření majetku a za další dvě generace je vše v troskách. I když jsou čestné výjimky, v případě jednoho z nejmocnějších rodů, Pernštejnů, se jedná o příklad přímo učebnicový.

Třešňový sad na Červeňáku v Pardubicích

Třešňový sad v přírodní lokalitě Červeňák v Pardubicích prošel proměnou. Z lokality byly odstraněny náletové dřeviny, okolí bylo upraveno a ošetření se dočkaly i zdejší staré třešňové stromy.

Rytířské sály pardubického zámku jsou opět přístupné

Po dvou letech rekonstrukce jsou rytířské sály pardubického zámku znovu přístupné veřejnosti. V úterý tam začaly prohlídky. Jak řekl ředitel Východočeského muzea Tomáš Libánek, na stěnách lidé uvidí unikátní renesanční malby, které svým rozsahem a dochováním nemají ve střední Evropě obdobu.

Pod pardubickou zámeckou věží vznikla jeskyně

Jeskyně jsou oblíbeným cílem letních výletů. Za poznáním podzemního světa letos ale nemusíte vyrážet jen do krasových oblastí.

Řeka Chrudimka

Nová města Hlinsko, Slatiňany a Chrudim vznikla na řece Chrudimce dlouhé téměř 109 km. Pramen řeky najdete na Vysočině ve výšce 680 m.n.m. Chrudimka se vlévá v Pardubicích do Labe.

Budova Anglobanky v Pardubicích

V Pardubicích lze nalézt množství staveb od význačných architektů 20. století. Především centrum města je jimi protkané. Podle projektu Josefa Gočára byla po druhé straně Zelené brány postavena v letech 1924 až 1925 Anglobanka, dnes Komerční banka.

Stezka mechu a perníku - cyklostezka Hradec Králové - Pardubice

Cyklostezka je vedena po levém břehu řeky Labe, sloužíc pro rekreační jízdy obyvatel tak i pro občasný pojezd správce toku Labe.

Meandry Struhy v Železných horách

Jedná se o jeden z posledních přirozených toků v Polabí. Krásná lokalita se nachází nedaleko Pardubic.

Bosou nohou po valech – bosonohá stezka na pardubickém zámku

Jak se chodí v labském písku a jak v navátém písku z dun? Jaký je rozdíl mezi opukovou drtí a drceným kamenivem? Celkem 10 různých materiálů poznají návštěvníci Zámku Pardubice, kteří se nebojí zout si boty.

Cukrárna v Pernštýnské

Jsme rodinná cukrárna v historickém centru Pardubic. V přízemí najdete prodejnu cukrárny,  kde si můžete posedět a dát si ke kousku dortu také kávu či víno. Naše zákusky vlastní výroby jsou moderní a především lehké, inspirované italskými a francouzskými cukrářskými produkty.

Socha Jana Pernera v Pardubicích

Sochu významného inženýra a stavitele železničních tratí pro Pardubice zhotovil akademický sochař Jaroslav Brož. Stavitel železnic stojí přímo v dláždění před pardubickým hlavním nádražím a denně jej tak potkávají lidé pospíchající na vlak.

Socha koně Peruána před dostihovým centrem Zámrsk

Od 12. října naleznete před dostihovým centrem v Zámrsku, pomník dostihového koně Peruána. Socha z bronzu bude stát tam, kde kůň žil, trénoval a kde také v roce 2017 uhynul. Výjimečný kůň dokázal třikrát za sebou zvítězit ve Velké pardubické a bezpočtu dalších dostihů.

Kostel Zvěstování Páně v Úvalech

Římskokatolický kostel Zvěstování Páně byl postaven na místě středověké kaple, kterou prý v roce 1342 založil Arnošt z Pardubic, první pražský arcibiskup. Kaple je zmiňována roku 1385 jako filiálka kostela v Horkách. Barokní podobu získal kostel po opravě, dokončené v roce 1724.

Zřícenina hrádku Skara u Úval

Doba vzniku i historie málo známé zříceniny není zcela známá. Zbytky hradu snad bývaly kolébkou rodu pánů z Pardubic. Do dones se dochoval dvoudílný areál chráněný příkopy a valy se zbytky opevnění a obytné budovy, upravovaný poč. 19. st. Při stavbě obory.