Články na téma Hory

Otevřené dveře v Krušných horách

V Krušných horách, v trochu zapomenutém koutu u osady Nová Ves nedaleko Kraslic, objevíte rozhledové místo v podobě otevřených dřevěných dveří, odkud se rozprostírá krásný výhled na okolní hory.

Tošanovský vodopád

Čtyřmetrový vodopád nedaleko ústí Tošanovského potoka do Mohelnice. Nachází se v CHKO Beskydy, nedaleko obce Krásná.

Cyklistka se vážně zranila při večerní jízdě po hřebeni Jeseníků

S vážnými zraněními skončila v sobotu jednačtyřicetiletá žena, která při jízdě na kole spadla na hřebeni Jeseníků.

Na auto bývalého ředitele NP Šumava spadl strom

Obrovské štěstí v neštěstí měl ve středu v podvečer bývalý ředitel Správy Národního parku Šumava Jiří Mánek. Řídil osobní vůz po silnici první třídy z Horní Vltavice na Kubovu Huť, když na přední sklo na straně řidiče dopadl strom. Utrpěl šok a lehká zranění.

Mezinárodní cyklotrasa Odra – Nisa

Mezinárodní cyklotrasa Odra – Nisa prochází územím tří zemí: Česka, Německa a Polska. Vede celých 630 km cestou od pramene Nisy v Jizerských horách až k Baltskému moři.

Zřícenina hradu Klečkov v podhůří Orlických horách

Hrad z počátku 15. století založili páni z Častolovic. V roce 1440 jej marně dobýval Kolda ze Žampachu. I když se mu to nepovedlo, ještě do konce století se hrad uvádí jako pustý. Dodnes se zachovaly zbytky zdí a valy na protáhlém ostrohu.

Zřícenina hradu Hlodný pod Orlickými horami

Gotický hrad Hlodný byl zřejmě postaven pány ze Žampachu, v minulosti plnil hlavně obrannou funkci proti nájezdům loupeživých tlup. Hrad nebyl nikdy zcela dostavěn, jediná přímá zmínka o jeho existenci pochází teprve z roku 1576, kdy je zmiňován při dělení solnického panství.

Přes zaniklé šumavské obce k vyhlídce na Oblíku

Šumava otvírá svou náruč v každé roční době. Nabízí pastvu pro naše smysly a probouzí v nás nové touhy a naděje, a to i v místech, jejichž osud byl poznamenán násilnou změnou.

Modravskými pláněmi s průvodcem po nepřístupných stezkách

Podmáčený terén, desítky popadaných stromů, které je třeba překročit, balancování na kládě přes potok, prodírání se vysokým borůvčím a jako třešinka na dortu brodění v ledové vodě. Takhle nějak si člověk užije divočinu v okolí šumavské Modravy, když se přihlásí na výpravu s průvodcem.

Z léta rovnou do zimy. V Česku napadl první sníh

Řada lidí již sice vyměnila trička s krátkým rukávem za svetry, možná to ale nebude stačit a vhodnější budou zimní bundy – obzvláště to platí, pokud míříte na hory. Například vrcholové části Krkonoš totiž již během nedělního rána pokryl poprašek sněhu. Ukazují to on-line kamery na serveru humlnet.

Na horách by mohlo o víkendu sněžit

Podle předpovědi počasí by mohlo o víkendu v nadmořských výškách nad tisíc metrů poprvé sněžit. Nelze ovšem očekávat, že by se jednalo o nějaké souvislé pokrývky sněhu. Na chvíli by mohl zůstat ležet sníh snad jen na nejvyšší hoře Krušných hor Klínovci (1244 m).

Úspěch českých botaniků. Podíleli se na tvorbě nové celosvětové mapy biodiverzity rostlin

Při porovnávání rozmanitosti druhů rostlin, což je jedním z kritérií pro zvažování míry ochrany přírody, je třeba zohlednit i velikost území. Dosud se za druhově nejpestřejší považovali hlavně tropické deštné lesy, vědci ale prokázali, že podobně druhově bohaté lesy se nacházejí i v mimotropických oblastech, dokonce i u nás – např. Louky Bílých Karpat.

Muž umravňoval motorkáře závodící v Jeseníkách. Napadli ho

Snaha o „umravnění“ motorkářů, kteří v úterý „řádili“ na Červenohorském sedle v Jeseníkách skončila pro muže (46) z Jesenicka, který na ně přivolal policisty, napadením a rozbitým telefonem. Zraněn nebyl. Policisté případ prověřují pro podezření z výtržnictví. Za to případným pachatelům hrozí až pět let za mřížemi.

Materiál na opravu chodníku míří na Sněžku vrtulníkem

Vrtulník Mi-8 začal v pondělí odpoledne přepravovat pod vrchol Sněžky (1603 m n. M.) stavební materiál, který bude použit k opravě chodníku. Turisté mířící na nejvyšší českou horu mohou navzdory prvotním informacím využít bez omezení i lanovku. Původně se předpokládalo, že během letových hodin bude provoz lanové dráhy přerušen.

Velorex se narodil na východě Čech, připomene výstava v Rychnově nad Kněžnou

Jeho netradiční vzhled odjakživa budil pozornost a rozvíjel fantazii. A tak se mu říkalo prchající stan, tříkolka, splašené trubky, hadrák, hadraplán. To vše je velorex, legendární tříkolové vozítko. Právě to se stane hlavním tématem připravované výstavy v Muzeu Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou. Začít by měla v dubnu příštího roku.