Pardubický kraj

Interaktivní Loďka Davida Černého v areálu Automatických mlýnů

Umělecké dílo od Davida Černého uvidíte v areálu Automatických mlýnů v Pardubicích. Loďka je technologicko-uměleckým dílem, které svým pohybem odporuje fyzikálním zákonům. Symbolizuje životní cestu plnou překážek a naděje.

Netopýři v zámeckém areálu Slatiňany

Romantický zámek sloužil jako oblíbené rodinné sídlo významných šlechticů. Z proslulého rodu Auerspergů tu již nikoho nepotkáme, avšak sídlí zde tajuplní okřídlení hosté. Ve sklepeních zámku každoročně zimují vrápenci malí a anglickým parkem se od jara do podzimu prohání 5 druhů netopýrů.

Netopýři na panství Choltice u Přelouče

Barokní sídlo v místech, kde již koncem 13. století stála vodní tvrz Beneše z Choltic. Dnes tu potkáte pozoruhodné zvířecí hosty. Na půdách odchovávají mláďata vrápence malého a netopýra brvitého. Park a obora skýtají potravu i úkryty, podzemí patří k nejvýznamnějším zimovištím na Pardubicku.

Koruna hor – zdolejte nejvyšší vrcholy České republiky

Rádi bychom vás pobídli k lepšímu poznání České republiky, a to díky dobývání jejích nejvyšších vrcholů.

Vojenské muzeum Lichkov

Nedaleko obce ve dvou objektech předválečného příhraničního opevnění, K-S 32 „Na Růžku“ a K-S 31 „U Besídky“, se nachází Vojenské muzeum Lichkov. Můžete si prohlédnout exteriéry a expozice věnující se válečné tematice.

Soutok řeky Svratky se Svitavou

Dvě významné jihomoravské řeky se slévají v městské části Brna – Přízřenicích, které leží na jihu města.

Kaple sv. Bartoloměje v Žampachu

Barokní zámecká kaple sv. Bartoloměje v obci Žampach pochází z roku 1713. Je stavebně propojená s budovou zámku. Od roku 1958 je památkově chráněna.

Zámku Nová Horka se říkalo Malá Vídeň. Otevřeno má celoročně

O zámku Nová Horka v katastru obce Studénka asi ne každý ví. Památka, která se nachází v blízkosti ostravského Letiště Leoše Janáčka, přitom za zastávku rozhodně stojí. Ať už kvůli procházce parkem, nebo hezky vyzdobeným interiérům. Výhodou je, že tu mají otevřeno celoročně.

Zaniklé osady u Bílé Vody

U obce Bílá Voda se nacházelo několik osad, které zanikly: Tannzapfen též Jedlová šiška (Jedlovec), Rosenkranc – Růženec, Karlshof – Karlov.

Sál Sirius – multifunkční sál na pardubickém nádraží

Výšková budova s hotelem na pardubickém nádraží, kterou navrhl architekt Karel Řepa, doznala mnoha změn. Ze zašlého kina Sirius se díky rekonstrukci stal multifunkční sál. Slouží jako prostory k pronajímání na různé příležitostné akce – divadlo, představení či konference.

Sportovní hala Červená Voda

Sportovní hala v Červené Vodě nabízí zázemí pro florbal, futsal, sálovou kopanou, tenis, badminton, košíkovou, gymnastiku a aerobik. Možno též využít horolezeckou stěnu.

Archeologické naleziště Bylany

Asi 3 km jihozápadně od Kutné Hory, na jihovýchodním okraji obce Bylany, se nachází neolitický sídelní areál. Při archeologických průzkumech zde bylo odkryto přes 7 ha pozůstatků osídlení z období kultury s lineární keramikou a následné kultury s vypíchanou keramikou.

Půjčovna koloběžek Sobkovice

Půjčovna se nachází v Sobkovicích, vesničce s nádherným výhledem, díky kterému můžete zahlédnout rozhlednu Suchý vrch, Bukovou horu se sjezdovkami v Čenkovicích nebo Králický Sněžník.

Ospirský potok

Meandrující koryto Ospirského potoka na hranicích Olomouckého a Pardubického kraje pramení u Dlouhé Vsi nedaleko Křižanova, protéká tamními hlubokými lesy, Slováckým údolím a nakonec se vlévá do Moravské Sázavy.

Hipotrasy ve Školním lesním podniku Masarykův les Křtiny

Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny (ŠLP Křtiny) uzavřel s koňskými stájemi kolem Babic nad Svitavou a Řícmanic smlouvy o využívání vybraných lesních cest. Cesty se oficiálně staly značenými hipotrasami.