Pardubický kraj

Nova ohlásila na jaro pět seriálových novinek. Tři detektivky, dobovku a komediální seriál

Od ledna nasadí TV Nova do vysílání pět seriálových premiér. Nebudou na nich chybět nové díly Specialistů, druhá řada Odznaku Vysočina. Mezi úplné novinky se zařadí komediální seriál Jedna rodina a komediální krimi Případy mimořádné Marty s Tatianou Dykovou. Velmi očekávaná je i Zlatá labuť dějově začínající koncem 30.  let 20.  století.

Koruna svatého Eduarda bude upravena pro hlavu Karla III. Odvezli ji z Toweru

Historická koruna svatého Eduarda, která je v Anglii už více než 350 let ústředním prvkem korunovace panovníků, byla odvezena z londýnského Toweru, aby byla upravena pro korunovaci krále Karla III. V květnu příštího roku. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na Buckinghamský palác.

Kouzlo dávných portrétů ožívá pod rukama fotografa Jaroslava Jiřičky

V dnešní době je focení otázkou pár okamžiků, fotek děláme tisíce, byť jejich kvalita je kdovíjaká. Před sto padesáti lety ale bylo všechno jinak. Výroba fotografie byl složitý proces, který vyžadoval nemalé úsilí jak od fotografa, tak od foceného. Nebyl prostor pro chyby, vznikl jeden, maximálně dva snímky. Fotograf Jaroslav Jiřička právě proto stále fotí touto technikou a výsledné fotografie mají nezaměnitelného ducha.

Teplárny spadající pod EPH zvýší od ledna ceny tepla o 4,8 procenta

Tuzemské teplárny spadající pod Energetický a průmyslový holding (EPH) od začátku příštího roku zvýší cenu tepla o 4,8 procenta. Teplárny zásobují teplem zejména oblasti Pardubic, Hradce Králové, Chrudimi, Mostu, Litvínova a Plzně, informovala ve čtvrtek EPH. Zdražování chystá kvůli rostoucím nákladům většina tepláren v Česku, některé i o desítky procent.

Michal Němec z Jablkoně: Dodnes netuším, kde se v nás chuť experimentovat vzala

Dvěma koncerty oslaví kapela Jablkoň pětačtyřicet let na scéně. Již 30.  listopadu ji v Městské knihovně v Praze doprovodí Jaroslav Svěcený, Radůza a Michal Nejtek. Ten se 9.  prosince zúčastní i vystoupení v brněnském Mahenově divadle, kde Jablkoň podpoří ještě Lenka Dusilová, Petr Váša a skupina Krajina Ró. U příležitosti výročí vydala skupina písničku Linka důvěry a její spoluzakladatel, zpěvák a kytarista Michal Němec odpověděl na pár otázek.

Agrofert zastaví výrobu masa v Hodicích na Vysočině. Kvůli drahým energiím

Holding Agrofert kvůli vysokým cenám energií v polovině prosince zastaví výrobu masa v závodě v Hodicích na Vysočině, která patří společnosti Krahulík. Do konce ledna se podnik zakonzervuje. Ve středu to sdělil mluvčí holdingu Pavel Heřmanský. V závodě se vyráběly hlavně salámy, výroba tradičního salámu značky Vysočina se přesune do Krahulčí. Masna v Hodicích je nejmenší ze tří závodů společnosti.

Budapešť vytahuje kartu maďarské menšiny v ukrajinském Zakarpatsku

Když maďarský ministr zahraničí odůvodňoval nesouhlas s oficiálním jednáním NATO s Ukrajinou, poukazoval při tom na práva maďarské menšiny v Zakarpatsku. Není to poprvé, co Budapešť toto území zmiňuje. Má to své historické příčiny, ale souvisí to i s kurzem maďarské politiky, jež se obrací ke svým menšinám v zahraničí nebo si pohrává s odkazy na Velké Uhersko.

Vítězi Logické olympiády jsou Jan Rumánek, Petr Karlík a Ondřej Chmelík

V pondělí 28.  listopadu se v Poslanecké sněmovně uskutečnilo finále Logické olympiády, kterou pořádá Mensa ČR. Vítězem se v kategorii středních škol stal Ondřej Chmelík z Církevního gymnázia v Plzni, kategorii pro 2.  stupeň ZŠ a odpovídající ročníky gymnázií vyhrál Petr Karlík z Gymnázia Voděradská (Praha 10). V nejmladší kategorii pro 3.– 5.  třídu ZŠ zvítězil Jan Rumánek ze ZŠ Donovalská (Praha 4).

Slovensko Ukrajině dodalo bévépéčka, dostane za ně německé leopardy

Slovensko v uplynulých dnech dodalo na Ukrajinu 30 kusů bojových vozidel pěchoty BVP-1.  V úterý to na sociálních sítích potvrdil slovenský ministr obrany Jaroslav Naď (OLaNO).

Vyvěšením plachty s českou vlajkou a Putinem se zabývá NCOZ

Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) se zabývá případem plachty s českou a ukrajinskou vlajkou spolu s portrétem ruského prezidenta Vladimira Putina ve vaku na mrtvoly, která byla koncem října vyvěšena na budově ministerstva vnitra v Praze. Mluvčí centrály Jaroslav Ibehej v pondělí řekl České televizi (ČT), že útvar dostal oznámení, které v současnosti vyhodnocuje.

Mladík nezvládl řízení, audi obrátil na střechu. Vezl tři lidi

Nárazem do svodidel a následným přetočením auta na střechu skončil o víkendu karambol mladého řidiče audi, který neukočíroval svůj vůz na silnici mezi Pardubicemi a Hradcem Králové. V autě vezl další tři lidi. O nehodě informovala mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Ruské ostřelování rezidenční části Chersonu zabilo čtyři lidi, tvrdí Kyjev

Při čtvrtečním ruském ostřelování rezidenční části Chersonu na jihu Ukrajiny zahynuli čtyři lidé, uvedl na Telegramu šéf oblastní správy Jaroslav Januševyč. Ruské síly se nedávno z Chersonu stáhly, usadily se ale na druhé straně řeky Dněpru, takže Cherson je vůči jejich ostřelování stále zranitelný.

Seriál Koruna. Další královská krize a annus horribilis

Fanoušci se dočkali. Koruna opět září na Netflixu. Ani v páté řadě populárního seriálu není o dramata nouze. V porovnání s výpravnou první sérií má ale civilnější ráz.

Flegr otočil a připouští covidu konec zvonec

Během pandemie šířil prostřednictvím svých sociálních sítí katastrofické scénáře, teď biolog a vysokoškolský profesor Jaroslav Flegr připouští, že koronaviru by mohl být „konec zvonec“.

Pardubický zámek ukrývá slavnou vrtkavou Štěstěnu

Je označována za nejstarší akt v dějinách českého výtvarného umění. Fortuna Volubilis neboli Štěstěna vrtkavá je zobrazena jako žena stojící na vratké kouli. Spatřit ji můžete během prohlídky rytířských sálů pardubického zámku, kde je součástí jedinečné renesanční výmalby. Na samotnou malbu ze 16.  století se samozřejmě sahat nesmí, přesto jsme objevili možnost, jak si vrtkavou štěstěnu naklonit na svoji stranu.