Nymburk

Své brány otevřou v Nymburce i běžně nepřístupné památky, v nabídce bude také košt s cimbálovkou

Již podeváté se město Nymburk zapojuje do projektu Dny evropského dědictví, v jehož rámci si lidé mohou prohlédnout i památky jinak běžně nepřístupné.

Své brány otevřou v Nymburce i běžně nepřístupné památky, v nabídce bude také košt s cimbálovkou

Již podeváté se město Nymburk zapojuje do projektu Dny evropského dědictví, v jehož rámci si lidé mohou prohlédnout i památky jinak běžně nepřístupné.

Vstupte do otevřených bran nymburských památek

Po celý duben se členská města Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska připojují u příležitosti Mezinárodního dne památek k akci Brány památek dokořán. Staroslavné město Nymburk je otevře v neděli 7. dubna.

Za Eliškou Přemyslovnou do Nymburka

Před více než sedmi sty lety se začal odvíjet příběh, který významně ovlivnil další politické dění v českém království. Významnou roli v něm sehrálo město Nymburk.

Prohlédněte si Nymburk podle nového Turistického průvodce

V roce 1994 přišla Společnost přátel starého Nymburka s iniciativou vytvořit naučnou trasu po nemovitých památkách města Nymburka. Její členové vytipovali zastávky a napsali ke každé komentář. Podle navržené trasy pak odbor kultury městského úřadu dal vyrobit informační tabulky a označil jimi jednotlivé domy.

Polabské muzeum - Vlastivědné muzeum Nymburk

Vlastivědné muzeum v Nymburce je nejstarším muzeem v hranicích nymburského okresu a vůbec jedním z nejstarších ve Středočeském kraji.

Městské krematorium Nymburk

Nymburské krematorium postavené v letech 1922 až 24 je výjimečnou stavbou v dějinách české architektury - jde o jednu z mála realizací architekta Bedřicha Feuersteina (ve spolupráci s Bohumilem Slámou) a zároveň je objekt jednou z prvních puristických architektur postavených na našem území.

Hydroelektrárna Nymburk

Jez s elektrárnou v Nymburce je součástí soustavy vodních děl na Labi, kterých je jen na území středních Čech 16. Labe, které hrálo významnou roli v opevnění středověkého města Nymburka, se začalo regulovat roku 1914.

Nymburská radnice - nejkrásnější městská radnice v ČR

Již poněkolikáté mohli hlasovat obyvatele České republiky v anketě o Nejkrásnější radnici či obecní úřad 2016 a o jejím vítězi už je rozhodnuto. Na prvním místě se v kategorii měst v konkurenci 35 krásných radnic umístila historická radnice města Nymburk.

Nymburk otevře brány deseti běžně nepřístupných památkových objektů

Někdejší královské město Nymburk se již tradičně i letos připojuje ke Dnům evropského dědictví. V sobotu 10. září zpřístupní mezi 10. a 16. hodinou deset jindy běžně nepřístupných památkových objektů. Některá z atraktivních míst budou veřejnosti otevřena vůbec poprvé.

Nymburkem od Katovny podél hradeb až k rodnému domu Bohumila Hrabala

Město Nymburk může být pro návštěvníka zajímavé přinejmenším ze dvou důvodů - je rodištěm Bohumila Hrabala a jsou zde zachovalé části středověkého opevnění s dalšími historickými památkami. A tak jsme prvního jarního dne neváhali Nymburk navštívit. Prvním místem našeho výletu byla Katovna na kraji historického centra.

Sportovní centrum Nymburk na Ostrově

Sportovní centrum Nymburk je tréninkové středisko Českého svazu tělesné výchovy a sportu. Nachází se v nádherném prostředí lesoparku na břehu řeky Labe. K dispozici jsou venkovní a vnitřní sportoviště pro téměř 20 sportovních odvětví, převážně olympijských sportů.

Naučná turistická trasa městem Nymburk

Naučnou turistickou trasu tvoří 68 kovových tabulek rozmístěných převážně v centru Nymburka nebo jeho blízkém okolí. Poznáte nejvýznamnější stavby města, významné rodáky nebo místa spojená s pobytem slavných osobností ve městě.

Městská secesní vodárna Nymburk

Městská vodárna je kónická válcová stavba na základech čtvercového půdorysu, kalichovitě rozšířená v horní části, postavená v roce 1904 v secesním slohu. Jedná se o kulturní památku.

Středočeské Rožďalovice se pyšní neuvěřitelným počtem slavných rodáků

Městečko Rožďalovice v okrese Nymburk je zajímavé těžko uvěřitelným počtem významných rodáků, z nichž minimálně dva – knihtiskař Jiří Melantrich z Aventina a pedagog Gustav Adolf Lindner – dosáhli dokonce světového věhlasu.