Zámky v okolí Prahy

Zámek Konojedy

Jedná se o klášter upravený na zámek ve vesnici Konojedy u Úštěku. Servitský klášter založil František Karel Sweets-Špork před polovinou 18. století. Po zrušení kláštera v roce 1786 byly jeho budovy upraveny na šlechtický zámek. Součástí areálu zámku je kostel Nanebevzetí Panny Marie.

Zámek Koloděje v Praze

Hrad přestavěný na barokní zámek ve stejnojmenné části města Prahy. Na zámku pobýval také T. G. Masaryk. Zámek je v soukromém vlastnictví a není dlouhodobě veřejně přístupný.

Tipy na víkend: Na Burgerfest, kapří pochoutky nebo vinobraní

Druhý zářijový víkend se ponese především ve znamení jídla a pití. Jen v Praze lze navštívit hned dva velké gastronomické festivaly - první láká na burgery, zatímco druhý na všechny chutě Asie. V jižních Čechách můžete vyrazit na kapří speciality, a pokud dostanete chuť na první letošní burčák, navštivte třeba vinobraní na zámku Kačina.

Armádní baroko v Konojedech: příběh zdevastovaného zámku, který se daří zachránit

Je to zvláštní jméno: Konojedy. První na mysli vytane, že se tu konzumovali ušlechtilí kopytníci ve velkém. Chyba lávky. Koně se tu pásli, jedli trávu. Toto místo daroval hrabě František Karel Swéerts-Špork žebravému řádu servitů, nejvroucnějších služebníků Panny Marie.

Lavička Josefa Škvoreckého v Náchodě

K litinovému Josefu Škoreckému můžete přisednout na Masarykově náměstí v Náchodě. Spisovatel tu sedí s brejličkami, nohou přes nohu a kloboukem položeným vedle sebe, zády pěkně k místnímu zámku „vršku kulatého“ – to abyste na fotkách měli pěkně pohromadě vše, co je pro město typické.

Zámek Kostelec nad Černými lesy

Zámek v Kostelci nad Černými lesy je památkově chráněným objektem České zemědělské univerzity v Praze.

Renesanční zámek Žacléř

Jedná se o původně gotický hrad, který byl poprvé zmiňován roku 1334 v archivu kapituly pražské. Hrad byl roku 1523 vypálen a za Kryštofa z Gendorfu přestavěn na renesanční zámek. Zámek je v soukromém vlastnictví a veřejnosti nepřístupný.

Přírodní památka Jenerálka se zámečkem

Jenerálka je osada nacházející se v pražských Dejvicích, v údolí při soutoku Šáreckého a Nebušického potoka. Centrem osady je zámek Jenerálka, který je chráněn jako kulturní památka.

Zámek Klecany

Klecanský zámek patří mezi nejzajímavější dominanty města. Dnes je zámek tvořen čtyřmi křídly kolem nádvoří s průčelním rizalitem. Zámek není přístupný veřejnosti.

Kaple svaté Anny Panenské Břežany

Horní zámek v Panenských Břežanech je místem, které bude navždy spojeno se jménem geniálního architekta barokní gotiky Jana Blažeje Santiniho-Aichela, jehož rukopis je nesmazatelně vepsán do kaple svaté Anny stojící v jeho blízkosti.

Taroucafe - kavárna v průhonickém zámku

Kavárna na zámku v Průhonicích nabízí lahodnou italskou kávu, čaje a čokoládu Manuel. Všechny kávy zde navíc rádi připraví v bezkofeinové verzi nebo se sójovým mlékem.

Nádraží Praha-Dejvice – nejstarší pražské nádraží

Nejstarší pražské nádraží stojí v Dejvicích, v provozu je od roku 1830. Původně tady začínala nákladní Lánská koněspřežka, po které se vozilo hlavně dřevo z Křivoklátských lesů. Za první republiky nádraží využíval prezident Masaryk pro cesty do lánského zámku.

Kam o víkendu s dětmi: Vydejte se do strašidelného zámku, vyzkoušejte historická řemesla

Období masopustu eskaluje, akce spojené s tímto obyčejem se uskuteční například v Praze, v Libereckém, Královéhradeckém či Pardubickém kraji. Pokud vás ovšem láká něco zcela jiného, navštivte třeba zámek Chvaly na strašidelnou prohlídkou s upíří tematikou. Nebo se vydejte do Nové Vsi v Karlovarském kraji a vyzkoušejte si historická řemesla.

Černá dáma hlídá valečský zámek, který asi zachránil a zároveň zničil dětský domov

Na ukazatel k Valči narazíte na silnici spojující Prahu s Karlovými Vary. Odbočí málokdo, to spíše zajedou na druhou stranu do známější Chyše. Nedobře neodbočivší činí. Připraví se o ojedinělý zážitek, nepopatří barokní zámek, vévodící rozsáhlému parkovému areálu, který se také znovu rodí.

Jak se žilo v zimě na zámku? V Mníšku pod Brdy vítají návštěvníky i v lednu

Zámek v Mníšku pod Brdy je otevřen i v zimních měsících. O víkendech je možné navštívit obě prohlídkové trasy a prohlédnout si velké sály i soukromé pokoje posledních pánů. Jak se jim bydlelo na zámku v zimě?