Okres Třebíč

Neplánovaně odstavený druhý blok v Dukovanech bude brzy spuštěn

V Jaderné elektrárně Dukovany je připravený na spuštění druhý blok, který byl neplánovaně odstaven 15.  října. Technici v něm opravili ucpávku jedné z 12 uzavíracích armatur. Blok by měl být znovu uveden do provozu v následujících dnech, uvedl mluvčí dukovanské elektrárny Jiří Bezděk v pondělní tiskové zprávě. Podle údajů, které firma ČEZ zveřejnila v systému Market Transparency (REMIT), by tento blok mohl začít dodávat elektřinu do sítě v úterý.

Rusko stíhá prvního vojáka za neuposlechnutí rozkazu odjet na Ukrajinu

Ruští vyšetřovatelé začali trestně stíhat ruského vojáka s profesionálním kontraktem s armádou, jenž odmítl zúčastnit se na Ukrajině „speciální vojenské operace“. Tak Moskva nazývá válku proti sousední zemi, která ve čtvrtek pokračuje 246.  dnem. O stíhání informovala s odvoláním na ochránce lidských práv Pavla Čikova ruská média, podle nichž jde o první případ svého druhu.

V ruské televizi zaznívají otevřeně genocidní výroky

V reakci na útok na Kerčský most zazněla o víkendu v ruských televizních pořadech řada výroků, které by se daly označit za genocidní a v civilizovaném světě nemající obdoby. Servítky si nebral například děkan politologické fakulty Moskevské univerzity Andrej Sidorov. „Ukrajina jako národ by neměla existovat,“ uvedl. Vojenský analytik Vladislav Šurygin zase bez uzardění navrhoval způsobení masové humanitární katastrofy v Kyjevě.

Na vojenském letišti v ruské Kalužské oblasti spadl dron

Na území vojenského letiště v ruské Kalužské oblasti, která se nachází asi 200 kilometrů od hranic s Ukrajinou, spadl bezpilotní letoun a ozvala se tam exploze. Na komunikační síti Telegram to uvedl oblastní gubernátor Vladislav Šapša. Dron podle činitele zřejmě přiletěl ze směru od hranic s Ukrajinou. Infrastruktura a vybavení nebyly poškozeny, dodal gubernátor. Kyjev se zatím ke zprávě nevyjádřil.

Hornické muzeum láká také na pohádky v podzemí

Na zemi vládne sychravé podzimní počasí, co se raději schovat na chvíli do podzemí? Zvlášť když je plné překvapení. Hornické muzeum Příbram připravilo na říjen několik akcí, mezi nimiž nechybějí hornické pohádky přímo v důlních prostorech.

Nové knihy: Jachinová, Vopěnka a Dumas

Aktuální nabídka knih obsahuje příběhy několika významných osobností. Především dvou silných žen. Americké plavkyně Trudy Ederleové, která jako první přeplavala Lamanšský průliv. Druhá z nich je slovenská národní hrdinka, olympijská šampionka a vítězka Zlatého glóbu ve sjezdovém lyžování Petra Vlhová. Doslov ke knize napsala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Další osobností je, ať se to někomu líbí nebo ne, i Václav Havel. V publikaci Martina Vopěnky ho poznáme nejen jako prezidenta, ale i jako dramatika, disidenta i politika. A navrch dílo, které se zabývá tématem povolžského hladomoru, ale také audiokniha Hrabě Monte Christo od Alexandra Dumase, kterou čte známý herec a dabér Vladislav Beneš.

Pozemní TV vysílání si po přechodu na DVB-T2 udrželo nadpoloviční podíl

Terestrické televizní vysílání si i po přechodu na DVB-T2 udrželo nadpoloviční podíl mezi technologiemi šíření TV signálu. V současnosti jej využívá téměř 54 procent domácností. Vysílání prostřednictvím pozemních vysílačů bude zachované i po roce 2030.  Na konferenci Innovation Day to uvedl generální ředitel Českých Radiokomunikací (ČRa) Miloš Mastník.

Tajemství Kohnova mlýna: unikli vrahové spravedlnosti?

Třebíč bývala takové poklidné městečko – než tam na sklonku první světové války a krátce po ní proběhly události jako z hororu. Lidojedi ve starém mlýně! Město kanibalů! Pátrání ve stoce hrůzy! Novinové titulky se předháněly v přehánění a mladé Československé republice hrozil mezinárodní skandál.

Muž na Opavsku pracoval na střeše, pak ho našli na zemi vážně zraněného

K muži, který spadl ze střechy, vyslali ve čtvrtek večer záchranáři sanitku a vrtulník do obce Malé Heraltice na Opavsku. Muž utrpěl vážná zranění, informoval mluvčí moravskoslezské záchranky Lukáš Humpl.

Sousedská hruška v Kralicích nad Oslavou

Hrušeň vysadil na podzim roku 1866 pan Antonín Sklenář jako dárek pro manželku. Léta pod ní sedávali a besedovali sousedé, dnes její stín vyhledávají především návštěvníci Kralic nad Oslavou, protože roste vedle kostela sv. Martina a Památníku Bible kralické.

Hanzalův kopeček – vyhlídka na Třebíčsko

Jedna z nejkrásnějších vyhlídek na Třebíčsku nedaleko obce Čáslavice. Z vyhlídky budete mít Třebíčsko jako na dlani. Na dosah je hrad Sádek se stejnojmeným vinařstvím, kostely v Čáslavicích a Babicích nebo rozhledna na Pekelném kopci.

Vyhlídka Lhánické Baby do kaňonu řeky Jihlavy

Na levém úbočí údolí řeky Jihlavy se nachází Lhánické Baby, skalní útvary z granulitu, které jsou hojně vyhledávány horolezci. Nad skalami prochází červená turistická značka.

Zámecký park Myslibořice – ukázková přírodní zahrada

Zámek Myslibořice slouží jako domov seniorů. Volně přístupný je však anglický park s uměle vybudovaným vodním kanálem. Mezi nejkrásnější části zámeckého areálu patří most přes vodní kanál.

Vesnická památková rezervace Dešov

Soubor dešovských domů představuje typické lidové stavitelství jihozápadní Moravy. Ačkoliv některé z nich se pochopitelně nevyhnuly modernizujícím zásahům, byly prohlášeny památkovou rezervací. Nízká stavení kolem návsi se pyšní zdobenými štíty, z nichž vyniká čp. 17 se štítem v duchu baroka.

Kostel sv. Linharta v Kdousově

Pozdně barokní monumentální kostel s prvky nastupujícího klasicistního estetického cítění postavený v letech 1753-1763 stojí v areálu bývalého hřbitova, ohrazeného architektonicky náročněji řešenou ohradní zdí a širokým kamenným schodištěm v průčelí. Monumentální kostel dominuje širokému okolí.