Okres Brno-venkov

Pivní stezka Petra Bezruče

Cyklostezka vede od vlakového nádraží v Řečkovicích přes Mokrou Horu, Jehnice, Lelekovice, Babí lom, Vranov u Brna, Šebrov a vrchy Jedle a Bukovice. Trasa nese jméno oblíbeného básníka Petra Bezruče, který kdysi jezdil a chodil podobnou cestou na pivo z Řečkovic do Černé Hory.

Pivovarská cyklotrasa Oslavany

Okruhová tematická cyklostezka Pivovarská vede z Oslavanského zámeckého pivovaru k Dalešickému pivovaru filmových Postřin. Trasa je vhodná pro krosová a horská kola. Celá stezka měří cca 60 km.

Galerie Patriot v Tišnově – expozice minerálů

Expozice minerálů Galerie Patriot je jednou z nejhodnotnějších sbírek v České republice, jak kvalitou vystavených vzorků, tak i svou komplexností. Řada exponátů dosahuje či převyšuje svou úrovní minerály vystavené v muzeích.

Městský zámecký pivovar Oslavany

Oslavanský zámek vznikl přestavbou prvního ženského cisterciáckého kláštera na Moravě „Údolí svaté Marie“ ze 13. stol. Je pravděpodobné, že pivovar byl již v klášteře, ale tato domněnka není doložena. První zmínka o zámeckém pivovaru je z roku 1547, kdy měl panství v zástavě Beneš Dubenský z Chlumu.

Zámek Oslavany – muzeum, pivovar a bývalý klášter

Renesanční zámek v Oslavanech s arkádovým nádvořím původně býval cisterciáckým klášterem. Ten zde stál již ve 13. století, nepřežil však husitské nájezdy a dílo zkázy dokonal požár roku 1516. Zrušený klášter nechali proto noví majitelé v 16. století přestavět na renesanční zámecké sídlo.

Pernštejnský tis

Pernštejnský tis je nejstarším červeným tisem na Moravě a jedním z nejstarších stromů v České republice. Roste na severním svahu pod hradem u staré cesty na Nedvědici. Strom je starý více než 1000 let, jeho výška je 16,5 m a obvod kmene 455 cm. Roku 2005 tis vyhrál anketu Strom roku.

Židlochovické sklepení

V Židlochovicích se nachází unikátní soustava sklepení i jednotlivých sklepů, jejichž dlouholetá tradice souvisí zejména s vinařstvím. Sklepy jsou zajímavé stavebně historickými prvky i technologií stavby. Jedná se o největší renesanční sklepy v České republice.

Muflonům se v Židlochovicích daří

Zámecký park v Židlochovicích je poněkud zvláštní. Na rozdíl od běžných parků v něm totiž žijí zvířata a park tak nese i znaky obory. Kromě bažantů a zajíců jsou zde doma jeleni a mufloni. Zejména muflonům se zde dobře daří. Jejich současné stádo má kolem 20 zvířat.

Socha Il Commendatore z opery Don Giovanni v Železné ulici – pražský Nazgûl

Před Stavovským divadlem sedí na soklu zvláštní postava. Dílo vytvořila sochařka a malířka Anna Chromy a nazvala ji italským výrazem Il Commendatore - Komtur, podle jedné z postav z opery Don Giovanni.

Kostel sv. Cyrila a Metoděje v Bílovicích nad Svitavou

Farní kostel sv. Cyrila a Metoděje v Bílovicích nad Svitavou byl postaven v novogotickém slohu s prvky secese v letech 1908 až 13 podle projektu brněnského architekta Antonína Blažka (1874 – 1944). Uvnitř najdete vzácnou volně umístěnou sochu sv. Václava z 2. poloviny 17. století.

Rozhledna Mokrá-Horákov

Asi 10 metrů vysoká železná rozhledna s točitým schodištěm vyrostla v průběhu roku 2015 nad obcí Mokrá-Horákov u Brna. Stojí na mírném návrší Skalky na severním okraji části osady Mokrá, cca 15km severovýchodně od Brna.

Lelkovadlo u Lelekovic - důmyslná past na lelky

Lelkovadlo se nachází nedaleko přírodní rezervace Babí Lom u obce Lelekovice, jen pár kilometrů od centra Brna. Jedná se o originální oddechové místo s dřevěnou plastikou od řezbáře Jana Nováka na křižovatce cest pod stoupáním na Babí Lom.

Kostel sv. Filipa a Jakuba Lelekovice

Lelekovický kostel je nejstarší stojící stavbou v obci. Jeho počátky spadají do doby okolo poloviny 13. století. Na konci 15. století byl celý kostel přestavěn a tehdy byla také zazděna románská okna a přistavěna jižní sakristie.

Muzeum města Brna

Muzeum města Brna je institucí s více než stoletou tradicí. Už při svém zrodu dostala do vínku péči o kulturní dědictví svého města, do něhož je v současnosti třeba počítat nejen takové skvosty jako hrad Špilberk, ale i památku UNESCO, vilu Tugendhat či Měnínskou bránu.

Městské muzeum Brumov

Stálá expozice muzea je zaměřena na život lidí pod brumovským hradem, na typická řemesla a vybavení domácnosti. Ve výstavních prostorách jsou pořádány archeologické, národopisné i historické výstavy.