Okres Brno-venkov

Pivovar Tišnov

Tišnovské pivo se skládá pouze z tišnovské vody, kvalitních českých sladů, mechanicky upraveného chmele a pivovarských kvasnic. Historie vaření piva v Tišnově sahá až do 13. století a výroba piva zde skončila v roce 1915. V roce 2015 byla po 100 letech tradice vaření piva obnovena.

Galerie Rojetín

Jedná se o autorskou výstavní galerii výtvarnice Martiny Fialové. Galerie nabízí k zhlédnutí obrazy, vypalovaná skla a mozaiky.

Zřícenina Víckov v Drahoníně

Nevelká zřícenina gotického hradu, státem chráněná kulturní památka, která stojí na ostrohu na pravém břehu řeky Loučky.

Zřícenina hradu Trmačov u Hlubokých Dvorů

Zříceniny nevelkého hradu Trmačov se nachází na návrší jižně od vsi Hluboké Dvory.

Obec Úvaly jako součást Železné opony

Dnes jsou Úvaly součástí města Valtice. Obec se v období existence Železné opony nacházela v hraničním pásmu a byla určena k vysídlení, které nakonec nebylo realizováno.

Přírodní areál Zlobice u obce Malhostovice

Přírodní areál Zlobice je bývalý vojenský prostor u obce Malhostovice. Leží asi 15 km severně od Brna směrem na Svitavy.

Mramorové lomy u Nedvědice

Nedvědický mramor býval těžen nad obcí v několika - dnes již opuštěných - mramorových lomech.

Králova jeskyně u Tišnova

Králova jeskyně byla objevena náhodně 28. 5. 1972 na severovýchodním svahu vrchu Květnice u Tišnova.

Habrovská studánka v Nedvědici

Habrovská studánka – nachází se v Nedvědici v lokalitě zvané Žleb. Je to klasická lesní studánka.

Replika Železné opony v Bučině u Kvildy

Repliku železné opony tvoří zrekonstruovaný hraniční zátaras a další prvky tzv. Železné opony. Nachází se nedaleko turistického hraničního přechodu Bučina–Finsterau a je doplněna informační tabulí. Stojí zde od roku 2008.

Panský pivovar Sokolnice

Před více jak 500 lety byl v Sokolnickém panství zřízen pivovar. Měl mnoho majitelů a před téměř 100 lety vaření piva upadlo. Nová éra sokolnického pivovaru byla obnovena v roce 2014. Po obnově objektu začali vařit pivo v roce 2017.

Jeskyně Tvarožné díry

Tvarožné díry jsou nejdéle známou jeskyní krasové oblasti Králického Sněžníku. První zmínky o nich pocházejí již z konce 17. století. Podle pověsti si zde zlatokopové ukládali nářadí.

Dřevěná krytá lávka Prudká

Dřevěnou krytou lávku přes řeku Svratku nechal postavit majitel papírny, továrník Kopřiva, pro dělníky papírny, vzdálené 300 metrů. Lávka je dlouhá 33 metrů. Nachází se v osadě Prudká u Doubravníku.

Kaple sv. Antonína Paduánského v Lomnici

Drobná stavba z roku 1670 s kruhovou dispozicí a zvonicí přistavěnou k východní straně stojí na bývalém hřbitově v Lomnici u Tišnova. Raně barokní stavba je dominantou městyse.

Hřbitovní kostel Nanebevzetí Panny Marie v Horním Maršově

Kostel v Horním Maršově stojí od roku 1568, nejprve dřevěný protestantský, od roku 1608 kamenný renesanční, navržený italským stavitelem Carolo Valmadim. Bývá označován jako starý nebo horní.