Články na téma Jeskyně

Čertovy mlýny a jeskyně na Gírové

Nedaleko od turistické chaty Gírová najdete skupinu skal s několika pseudokrasovými jeskyněmi, dnes již povětšinou zasypanými. Vypráví se, že se zde v časech Jánošíkových skrývali zbojníci; a také o čertech, kteří tu mleli hříšné lidi i čarodějnicích, které nad nimi kroužily na košťatech.

Anglický park na zámku Dobříš

Anglický park u zámku Dobříš se rozkládá na ploše 65 hektarů v přírodně krajinářském stylu. Vznikl po roce 1800 na místě původní bažantnice. Kromě protékajícího potoka a řady vzrostlých stromů se zde nachází tzv. Čertův most nebo umělé jeskyně. V roce 2013 by park vyhlášen přírodní památkou.

Smrtní jeskyně v Moravském krasu

Smrtní jeskyně se nachází na kraji Vilémovic. Do jeskyně se na jaře nosila smrtka (Morana) a před jeskyní se upalovala. V daleké minulosti byla obydlena jeskynními medvědy, jejichž kosti zde byly objeveny.

Jeskynní vyhlídka u Lokte nad Ohří

V blízkosti Lokte nad Ohří se nachází oblíbená Jeskynní vyhlídka, žulová skála, kde se nachází kříž.

Císařská jeskyně poblíž Ostrovu u Macochy

Císařská jeskyně leží v Ostrovském žlebu na severovýchodním okraji Ostrova u Macochy v Moravském krasu. Bývala proto taky někdy nazývána jako "Ostrovská vodní jeskyně." Jeskyni objevil Johannes Anton Nagel, který prováděl první průzkum v roce 1748. V jeskyni je dnes dětská léčebna se speleoterapií.

Rusalčina jeskyně u Pavlínina údolí

Na okraji Grieselova rybníku (dříve také Pavlino jezero) se nachází nevelký skalní výklenek označovaný jako Rusalčina jeskyně.

Unikátní Bozkovské jeskyně jsou v tropickém létě oázou svěžesti

K Bozkovským jeskyním jsem se vydal vlakem z pražského hlavního nádraží do zastávky Jesenný. Po necelých třech hodinách jízdy, zčásti kolem hodně nesjízdné Jizery, jsem vystoupil na nádraží, jehož slávu už nic nepřipomíná.

Unikát mezi jeskyněmi nabízí i umění

Prohlídkový okruh unikátních Zbrašovských aragonitových jeskyní (ZAJ) v Teplicích nad Bečvou na Přerovsku i letos v létě doplňuje výtvarná instalace. Tentokrát oživili krasové podzemí tři zástupci nejmladší generace sklářských výtvarníků: Filip Dobias, David Gábera a Jakub Petr.

Dudychova jeskyně v Boru u Skutče

Nejznámější z pseudokrasových jeskyní v Přírodní rezervace Maštale se nachází nedaleko obce Bor u Skutče, téměř nadohled od Toulovcových Maštalí. Jedná se o rozšířenou průrvu ve skále asi 20 m vysokou, kterou lze vylézt až na vrchol skály.

Návštěvnické středisko Chýnovské jeskyně

U Chýnovské jeskyně mezi Dolními Hořicemi a Chýnovem na Táborsku se nachází návštěvnické středisko se zajímavými expozicemi, které návštěvníky zasvětí do tajemství geologie a mineralogie Chýnovského krasu. Nechybí poutavé představení zatopené části jeskyně nebo informace o životě netopýrů.

Kam na výlet v severních Čechách? Od jeskyní na vrcholy

Oblast severních Čech nabízí nepřeberné množství volnočasových aktivit a výletních míst. Od kochání se přírodními úkazy přes poznávání zvířat po učení se o ne vždy příjemné historii. Jistotu máte ve dvou věcech. Nudit se tu nebudete a náš soupis hlavních tipů nemohl pokrýt vše úchvatné, co region nabízí. Příjemnou zábavu.

Týnčanská jeskyně u Petrovic

Týnčanská jeskyně (zvaná též Divišova) je součástí Týnčanského krasu – systému, který se skládá z 19 jeskyní o celkové délce 270 m. Jeskyně vznikly ve skoupských vápencích devonského stáří. Jeskyně je příležitostně otevřená turistům, nachází se zde speleologická základna.

Kam na výlet v Brně a okolí? Hrady, muzea, jeskyně, procházky a další tipy

Druhé největší město republiky a jeho okolí nabízí nespočet možností, kam vyrazit o víkendu s rodinou či kamarády, ale i třeba na procházku se psem. Z našich tipů na zajímavé výlety, které si užijete za každého počasí, si každý vybere to své – ať už to budou městské památky, muzea, hrady a zámky, rozhledny, koupaliště a zoo nebo procházky v přírodě v okolí Brna či přímo v chráněném Moravském krasu.

Netopýři v Moravském krasu

Jeden z nejrozsáhlejších krasových systémů ve stř. Evropě Navštívit lze jen malou část objevených prostor. Jeskyně veřejnosti otevřené i ty přístupné jen odborníkům patří k nejvýznamnějším zimovištím letounů u nás. Každoročně zde svůj zimní spánek tráví tisíce netopýrů a vrápenců.

Netopýři v jeskyni Na Špičáku

Jeskynní systém v severním podhůří Hrubého Jeseníku býval odedávna příležitostným útočištěm poutníků a již v 19. století byl jako jeden z prvních v České republice zpřístupněn veřejnosti. Dnes je toto podzemí vyhledávaným cílem návštěvníků nejen dvounohých Jedná se o významné zimoviště netopýrů.