Tvarožná

Cesta Marie Kudeříkové v Bílých Karpatech

Cesta Marie Kudeříkové vychází z Vnorov přes Strážnici do Tvarožné Lhoty a na rozhlednu Šumárník. Pokračuje na vrch Výzkum a Kobylu na slovenské hranici. Hraničním hřebenem pak dojde do obce Šance a na hraniční přechod Velká nad Veličkou/Vrbovce.

Na Slovácku sezona končí až po burčáku. O víkendu čeká turisty Bzenec či Milotice

Mnohé turistické destinace už sčítají zisky po turistické sezoně, ale Slovácko rozhodně ne. V plném proudu je vinobraní a začal čas burčáků. Bzenec bude slavit od pátku do neděle, Milotice také. Gurmáni určitě vinařské akce spojí s ojedinělým oskorušobraním v Tvarožné Lhotě.

Jeskyně Tvarožné díry

Tvarožné díry jsou nejdéle známou jeskyní krasové oblasti Králického Sněžníku. První zmínky o nich pocházejí již z konce 17. století. Podle pověsti si zde zlatokopové ukládali nářadí.

Do slavkovské bitevní vřavy se zapojí skoro tisícovka vojáků

U obce Tvarožná na Brněnsku, v místech, kde skutečně tekla krev při poslední největší klasické bitvě „muže proti muži“, která vešla do dějin jako bitva tří císařů či bitva u Slavkova, se zase v sobotu pod návrším Santon rozpoutá boj. Podívanou předvede přes 900 nadšenců v historických kostýmech.

Návrší Santon s kapličkou Panny Marie u Tvarožné na Brněnsku

Přírodní dominantou Tvarožné, která leží u jižních výběžků Drahanské vrchoviny, je kopec připomínající přilbu. Je zdaleka viditelnou dominantou na jihozápadním okraji katastru obce. Obyvatelé vesnice mu nejčastěji říkají Kopeček, přespolní ho označují jako Tvaroženský kopeček.

Tipy na víkend: Vánoční trhy, bitva Tří císařů, Valašský mikulášský jarmek

Nadcházejícím víkendem začíná advent a s ním přicházejí také tradiční vánoční trhy. V sobotu začínají v Chebu i v Praze. Tržiště na víkend vyroste také na zámku Sychrov. U obce Tvarožná na Brněnsku si v sobotu připomenou slavnou bitvu Tří císařů. Ve Valašských Kloboukách na Zlínsku začíná ve čtvrtek Valašský mikulášský jarmek.

Slavkovské bojiště opět ožije střelbou z pušek a děl i dupotem koní

V sobotu 1. prosince si pod kopcem Santon poblíž obce Tvarožná opět připomeneme slavnou bitvu Tří císařů u Slavkova, která se konala před 207 lety. Bitevní ukázka se uskuteční od 14 hodin, po celý víkend budou další doprovodné vojenské akce v okolí bojiště.