Okres Frýdek-Místek

Opevnění Velké Šance v Mostech u Jablunkova

V 16. století byl vybudován pás opevnění proti Turkům, který se táhl podél slezské zemské hranice.

Světové Muzeum a Knihovna Bible v Jablunkově

Světové Muzeum a Knihovna Bible si klade za cíl vytvořit kvalitní a důstojné místo, které zpřístupní unikátní exponáty Biblí a duchovních knih široké veřejnosti.

Unikátní arboretum u Sanatoria v Jablunkově

Léčebna vznikala u soutoku říčky Lomné, která protéká 800 metrů parkem a patří dodnes nerozlučně k jeho ozdobám, a potůčku Ošetnice v nadmořské výšce 401 metrů.

Vrchol Girová v západních Beskydech

Nejvyšší vrch Slovenských Beskyd (840 m) na území České republiky v Jablunkovském mezihoří, 6 km jihovýchodně od Jablunkova. Z dálky připomíná svým kuželovitým tvarem sopku, na severozápadním úbočí je lyžařský vlek, na jižním úbočí je turistická chata postavená v roce 1932 s občerstvením.

Tipy na víkend: Na zvěřinového hody nebo řízkový festival

Třetí zářijový víkend se ponese především v duchu jídla a pití. A není to žádná nadsázka. S příchodem podzimu se konají především vinobraní a ochutnávky burčáků, na které můžete vyrazit třeba v Praze, Broumově, na Kunětické hoře a dalších místech. Pokud spíš než vínu holdujete dobré kuchyni, vyrazte na zvěřinové hody do Klokočné nebo řízkový festival v Malé Morávce.

Tipy na víkend: Na zvěřinové hody nebo řízkový festival

Třetí zářijový víkend se ponese především v duchu jídla a pití. A není to žádná nadsázka. S příchodem podzimu se konají především vinobraní a ochutnávky burčáků, na které můžete vyrazit třeba v Praze, Broumově, na Kunětické hoře a dalších místech. Pokud spíš než vínu holdujete dobré kuchyni, vyrazte na zvěřinové hody do Klokočné nebo řízkový festival v Malé Morávce.

Větrný mlýn v Dolním Sklenově

Větrný mlýn, a to holandského typu, byl v Dolním Sklenově, místní části Hukvald, od nepaměti. Patři ke sklenovskému fojtství. Také se na pozemcích fojství nacházel. Původně byl dřevěný.

Vodní mlýn v Hukvaldech

Mlýn se nachází v místní části Dolní Sklenov. V roce 1936 byl zrekonstruován mlynářem Josefem Ondříčkem,který se po druhé světové válce stal čestným občanem Hukvald.

Barokní kostel sv. Maxmiliána v Hukvaldech

Kostel sv. Maxmiliána v horní části hukvaldského náměstí byl započat stavěn v roce 1759 a dokončen za biskupa Maxmiliána hraběte z Hamiltonu. Chrám je význačný především tím, že zde na varhany chodíval hrávat skladatel a zdejší rodák Leoš Janáček.

Janáčkova lavička na Babí hoře u Hukvald

Janáčkova lavička je rozcestí a orientační místo dva kilometry severovýchodním směrem od centra města Hukvaldy.

Naučná stezka Janáčkův chodníček u Hukvald

Naučná stezka seznamuje s místní přírodou, historií, osobností hudebního skladatele Leoše Janáčka a památkami v okolí Hukvald.

Přírodní amfiteátr v Hukvaldech

V hradní oboře, v místech s kouzelnou kulisou hory Kazničov a výbornou akustikou, slouží už několik desetiletí v rámci Janáčkova hudebního Lašska jako koncertní pódium letní amfiteátr.

Řeka Nežárka

Nežárka je pravostranný přítok řeky Lužnice v Jihočeském kraji. Je dlouhá 56,2 km (společně se svou delší zdrojnicí Žirovnicí má celkovou délku 86,1 km).

Řeka hřenská Kamenice

Hřenská Kamenice pramení v Lužických horách, teče Kytlickou vrchovinou a u České Kamenice přitéká do Krušnohorské soustavy. Právě nedaleko Hřenska protéká nádhernými soutěskami, za Hřenskem ústí do Labe. Vodákům je díky národnímu parku plavba po řece zakázána.

Ololoď Kordulka v Olomouci

Řeka Morava obtéká historické centrum Olomouce a je z ní možnost spatřit řadu památek a dominant města z jiné perspektivy, než která se naskýtá při běžné prohlídce města. Součástí plavby je i povídání o historii města, jeho památkách a o řece samotné.