Moravsko­slezský kraj

Žižkovský tunel pro pěší – mezi Žižkovem a Karlínem

Žižkovský (Karlínský) tunel je určen pěším a cyklistům. Pod kopcem Vítkov spojuje Žižkov s Karlínem už od roku 1953. V té době se také počítalo s jeho dalším využitím – měl sloužit jako atomový kryt.

EuroVelo 4 – dálková cyklotrasa střední Evropou

Dálková cyklotrasa s označením EuroVelo 4 se táhne napříč Českem od Chebu po Bohumína. Celkově měří 900 kilometrů.

Cyklostezka s výhledem na slepý meandr Odry v Bohumíně

Stezka povede podél potoka Flakůvka od mostku u lesoparku Na Panském až po Opletalovu ulici. Naváže na cyklotrasu, která vede přes lesopark. Obousměrná stezka s živičným povrchem by měla být dokončena do konce roku 2023.

Busta T. G. Masaryka před pudlovskou školou v Bohumíně

Před základní školou v Bohumíně-Pudlově stojí busta T. G. Masaryka z dílny akademického sochaře Daniela Klose. Její zdařilá rekonstrukce proběhla v roce 2023 a navrátila památníku podobu z třicátých let.

Zipline v Karolince

První Zipline v Beskydech otevřeli v roce 2023 ve skiareálu Karolinka. Měří 100 metrů.

Alej v obci Vražné – 200 hrušní pro J. G. Mendela

Na podzim 2022 vznikla v části obci Vražné Hynčice nová alej stromů, konkrétně se jedná o 200 hrušní.

Alej nad rybníky v Bravanticích

V roce 2022 vznikla z podpory nadace Partnerství alej za rybníky v Bravanticích. Najdete v ní 100 stromů.

Městská památková rezervace Štramberk

Pro svůj malebný a starobylý ráz byl Štramberk vyhlášen roku 1969 městskou památkovou rezervací. MPR tvoří převážně měšťanské domy kolem svažitého náměstí, obehnané hradbami, jež se z větší části zachovaly dodnes.

Nordic walking trasy ve Frýdku-Místku

Město Frýdek-Místek připravilo pro vyznavače nordic walkingu čtyři trasy, které je zavedou jak do historického centra, tak i do malebných koutů na jeho okraji, kde lze obdivovat krásy zdejší přírody.

Historická budova nádraží v Karviné – Karvinské nádraží

Karviná město, dříve Fryštát, je někdejší železniční stanice, která se nachází v karvinské části Nové Město, na pozůstatku železniční trati Petrovice u Karviné – Karviná hlavní nádraží (dnes Karviná-Doly) v km 4,905. Historickou budovu se nyní snaží zrekonstruovat spolek.

Městská památková rezervace Příbor

Historické jádro města bylo vyhlášeno městskou památkovou rezervací v roce 1989. Mezi nejvýznamnější dochované památky patří piaristický klášter, rodný dům Sigmunda Freuda, kostel narození Panny Marie, kostel sv. Valentina či několik měšťanských domů.

Uvnitř Žižkova koně. Netradiční prohlídka pomníku na pražském Vítkově

Pomník Jana Žižky na pražském vrchu Vítkov je dílem sochaře Bohumila Kafky. Třetí největší jezdecká socha v Evropě tu stojí od roku 1950.  V letech 2010 a 2011 ji restaurovali řemeslníci z pasířství Houska & Douda, revizi provedli po pěti letech a nyní po dalších sedmi. Poslední kontrola připadla na letošní červen. Využili jsme příležitosti a spolu s pasířem Ivanem Houskou a Michalem Lukešem, generálním ředitelem Národního muzea, které Národní památník na Vítkově spravuje, jsme se podívali dovnitř.

Vodní minizoo Baška

Vodní mini zoo umožňuje nejen prohlídku zvířat: krokodýlů, želv a exotických ryb, ale i technického zázemí.

Cyklovýlet okolím Bruntálu a Alejí roku 2022

Vyjeďte si s námi na kole do kopcovité krajiny Aleje roku 2022 a po nové cyklostezce kolem vodní nádrže Slezská Harta s plážemi a koupáním. Několik zastávek můžete přidávat/ubírat podle vašich sil.  Jediný větší výšlap vás čeká na Uhlířský vrch. Cesta je tedy vhodná i pro příležitostné cyklisty.

Beskydské Pustevny obsadila ohrožená zvířata

V minizoo se proměnil na léto jeden z beskydských vrcholů, Pustevny. Lidé tam od pátku mohou vidět gorilu, nosorožce, pandu či sloní rodinku. Nejde však o živá zvířata, ale sochy z písku, které pod širým nebem už od víkendu tvoří pomocí nožíků, škrabek, štětců a smetáků čtveřice řezbářů.