Okres Ústí nad Orlicí

Kaple sv. Bartoloměje v Žampachu

Barokní zámecká kaple sv. Bartoloměje v obci Žampach pochází z roku 1713. Je stavebně propojená s budovou zámku. Od roku 1958 je památkově chráněna.

Sportovní hala Červená Voda

Sportovní hala v Červené Vodě nabízí zázemí pro florbal, futsal, sálovou kopanou, tenis, badminton, košíkovou, gymnastiku a aerobik. Možno též využít horolezeckou stěnu.

Půjčovna koloběžek Sobkovice

Půjčovna se nachází v Sobkovicích, vesničce s nádherným výhledem, díky kterému můžete zahlédnout rozhlednu Suchý vrch, Bukovou horu se sjezdovkami v Čenkovicích nebo Králický Sněžník.

Schejbalova vila v Chocni

Schejbalova vila je jedinečný prostor, který stále dýchá svobodným duchem první republiky a navozuje tak příjemně uvolněnou atmosféru. Vilu je možné si pronajmout na události různého druhu.

Zaniklá ves Bystřec – osada X

Nedaleko Jedovnice v údolí Rakoveckého potoka se nachází vykopávky zaniklé středověké osady Bystřec. Bývala součástí hoštejnského panství, existovala prokazatelně již roku 1349 a ve středověku bývala největší osadou široko daleko.

Bývalá textilní továrna v Ústí nad Orlicí

Bývalá textilka v Ústí nad Orlicí se mění na centrum umění. Podle návrhu studia Chybík+Krištof zde vznikne Galerie Perlou, živé multifunkční centrum s galerijním prostorem, veřejně přístupným nádvořím a kavárnou.

Javor babyka v Ústí nad Orlicí – poslední mohykán

Podměstí, kde památný javor roste, bylo v druhé půlce 19. století předměstím pod návrším města Ústí nad Orlicí. Jeho součástí byl i park Riegrovy sady, který postupně ustoupil výstavbě sídliště a silničního průtahu.

Bunkr v Přáslavicích u Olomouce

Prohlídka bývalého vojenského objektu, který v době Studené války podléhal nejvyššímu stupni utajení. V ČR se jedná o jedinou možnost, jak se do útrob podobného objektu dostat. Určeno pro širokou veřejnost i pro fandy vojenské historie, bunkrů, telekomunikací.

Zapadlý kostel v Lukové se stal mekkou turistů

Do zapadlého kostela v Lukové na severním Plzeňsku míří tisíce lidí ročně. Původně zchátralá památka se stala turistickou mekkou díky sochám věřících, které do lavic posadil umělec Jakub Hadrava. Návštěvníci z různých koutů světa už na záchranu chrámu přispěli více než 1,5 milionu korun.

Kolostezky – lesní cyklo okruhy na Choceňsku

Celý systém vás sice v maximální možné míře drží v lese, mimo silniční provoz, nicméně se dostáváte i do těsné blízkosti okolních obcí a měst, ve kterých najdete bohaté možnosti občerstvení a místních zajímavostí.

Nejdelší visutý most pro pěší na světě se otevírá veřejnosti

V pátek 13. května se v areálu Dolní Morava otevírá nejdelší visutá lávka pro pěší na světě. Je dlouhá 721 metrů, jak napovídá i její název Sky Bridge 721. První odvážlivci se po jednosměrném mostě projdou v 10 hodin dopoledne, zpět k nástupnímu místu je přivede naučná stezka věnovaná místní přírodě a historii.

Cyklostezka z Lanškrouna do Sázavy

Cyklostezka Lanškroun – Sázava je dlouhá přibližně 1,5 km a její výhodou je to, že cyklistům i pěším poskytuje bezpečnou cestu, která je navíc i osvětlená.

Cyklostezka z Letohradu do Šedivce

Cyklistická trasa se začala budovat v červenci 2021. Zajistí cyklistické propojení města Letohrad s obcí Šedivec. Rozšíří tak stávající cyklistickou síť, spojující města a obce v regionu.

Převrácený řopík je symbolem naučné stezky Betonová hranice u Mladkova

Desetitisíce tun betonu, tisíce tun oceli, perfektně organizovaná obrana. K tomu maximální odhodlání obránců. Jenže to nestačilo, hranice republiky byla předlouhá a nepřátel nepočítaně. Přesto vznikal jeden z nejdokonalejších pevnostních systémů v Evropě.

Víte, co je Kyšperk? Přece město Letohrad

Museli jsme se s tím jednou pro vždy vypořádat. Po vyhrané válce co bylo německé, bylo špatné. Tak byl potrestán i Kyšperk, s cizím živlem jsme se už částečně vypořádali po vzniku republiky, nyní byla příležitost akci dokončit.