Bouzov

Stinné stránky Bouzova, německé komando na konci války vyvraždilo a vypálilo Javoříčko

Bouzov je jeden z nejhezčích hradů, rytířská romantika z něj přímo dýchá. Do současné podoby nechal zchátralinu přestavět arcivévoda Evžen Habsburský. Za války tu sídlili nacisté, v jejím závěru i zvláštní protipartyzánské jednotky. Ty 5. května 1945 zmasakrovaly a vypálily obec Javoříčko.

Kam o víkendu s dětmi: Vyrazte na slet čarodějnic a oslavte konec zimy

Konec dubna tradičně přináší pálení čarodějnic a další akce v kouzelnickém duchu. Vyrazit na ně můžete v Praze, Mníšku pod Brdy, na zámek Horní Libchava nebo hrad Bouzov. Pokud vás láká spíše nekouzelnický program, navštivte třeba skanzen v Zubrnicích, kde se konají Myslivecké slavnosti, nebo Babiččino údolí, které bude dějištěm Ovčáckých slavností.

Trojský kůň v Bouzově - největší dřevěný kůň na světě

Největší dřevěná stavba koně na světě se nachází v Historickém areálu zábavy na Bouzově. Stavba koně je vysoká 15 metrů, 16 metrů dlouhá a váží asi 40 tun. Vnitřní prostory jsou veřejně přístupné.

Kostel sv. Máří Magdaleny v Bouzově

Kostel je jednolodní stavba z konce 14. století. V ohradní zdi hřbitova se nachází také průjezdní stavení, které tvoří jakýsi „vstupní objekt“ na hřbitov a pochází z 19. století.

Kostel sv. Gotharda v Bouzově

Vznikl v letech 1727 – 1728 přestavbou goticko–renesanční hradní kaple ze 2. čtvrtiny 16. století. Jedná se o jednolodní stavbu s boční kaplí, v jejíž předsíni se nachází reliéf Panny Marie.

Panské rybníky u Bouzova

Panské rybníky přehrazovaly tok Javoříčky na několika místech a v minulosti tak vznikly průtočné rybníky. Zanikly asi přes 200 lety.

Naučná stezka Bouzov

Mezi obcemi Bouzov a Javoříčko vede údolím potoka Javoříčky krásná cesta. Není sice moc široká, ale natolik svůdná, že po ní čas od času projede auto, přestože je z obou stran vjezd motorovým vozidlům zakázán.

Bouzov otevřel výstavu k 700. výročí první písemné zmínky o hradu

Jedna z nejnavštěvovanějších moravských památek, hrad Bouzov na Olomoucku, otevřela v pondělí dlouho očekávanou výstavu připomínající 700 let od první písemné zmínky o hradu. Představuje nejen historickou listinu z roku 1317 s podpisem prvního majitele Búze z Búzova, ale i řadu archeologických nálezů či modelů hradu v různých obdobích.

Muzeum Bouzov - historie a řemesla obce

Posláním muzea je zachovat doklady o historii obce a řemeslech, která obyvatelé obce provozovali. Muzeum je umístěno ve dvoře Obecního úřadu v Bouzově.

Na hrad Bouzov za princeznou Jasněnkou a létajícím ševcem

Silueta hradu Bouzova, asi nejkrásnějšího na Moravě, k jehož věži směřuje létající švec Jíra, připomíná jednu z nejúspěšnějších pohádek. O princezně Jasněnce a létajícím ševci tu natáčeli v roce 1987, téměř před 30 lety. Na půvabném pohádkovém příběhu už vyrostly další generace, je stále skvostná.

Tipy na víkend: Za swingem na Nový Hrad, romantické promítání nabídne Bouzov

Pohodovou atmosféru letního dne a večera si můžete užít v rytmech hudebních festivalů, s chutí pikniků a grilování nebo třeba při sledování filmu. Hrad Bouzov zve na speciální promítání pohádky, Nový Hrad na swingový festival a Karlovy Vary na piknik. A to je pouze malá ochutnávka víkendového programu.

Kam o víkendu s dětmi: Lámat si hlavu do metropole nebo za písničkami na hrad

Jestli vaše zvídavé děti rády zkoušejí a poznávají nové věci, vezměte je třeba za hlavolamy do Novoměstské radnice v Praze nebo také do Plzně na Dny vědy a techniky. Pokud jsou ještě ve věku her a pohádek, zaujme je jistě program Toulcova dvora, Bouzova, Turnova nebo Karlových Varů.

Nádherný hrad a kouzelné jeskyně v jeho blízkosti lákají do Bouzova a Javoříčka

Hrad Bouzov, jeden z nejkrásnějších hradů v České republice, je celoročně navštěvován turisty, stejně jako obec Javoříčko ležící jižně od Bouzova se svými pověstnými jeskyněmi.

Kam o víkendu s dětmi: Za pohádkou do lesa, za loutkami do Jilemnice

Jestliže vašim ratolestem chybí sportovní vyžití, zajeďte s nimi o víkendu třeba do Turnova nebo na Bouzov. Pokud je naopak více zajímají pohádky, budou ve svém živlu na zámku v Horšovském Týně. Ten vystavuje skutečné pohádkové kostýmy. Postavičky z večerníčků pak mohou malí dobrodruzi potkat v pražském pohádkovém lese.

Do sklepení hradu Bouzov se nastěhují erbovní bestie

Po celou nadcházející turistickou sezónu budou návštěvníky hradu Bouzov doprovázet erbovní bestie. Místo najdou ve sklepení, kde vystřídají dosavadní expozici s názvem Draci a Drakobijci. Nadpřirozené bytosti v životní i nadživotní velikosti mají návštěvníkům poodkrýt tajemství erbů. Nová výstava doplní zdejší prohlídkové okruhy.