Šatov

Alej svobody v Šatově

Kdysi tudy vedla železná opona, dnes na česko-rakouském příhraničí v Šatově na Znojemsku najdete Alej svobody. 700 metrů dlouhé stromořadí z lip a javorů symbolicky spojuje přeshraniční sousedy Šatov a Unterretzbach.

Šatovský bunkr střežil dvěma kanony hranici s neutrálním Rakouskem

Jižní hranice Československa byla po záboru Rakouska německou armádou velmi problematickým územím. Proti nepřátelům, nejen Německu, bylo budováno v době první republiky opevnění, které se táhlo nejexponovanějšími úseky, na nichž se předpokládal vpád.

Kostel sv. Martina v Šatově

Farní kostel sv. Martina je v jádru pozdně gotický z 15. století, byl přestavován v roce 1656 a počátkem a koncem 19. století. V roce 1851 byla do dnešní podoby přestavěna věž kostela.

Parním vlakem za vínem a k vojenskému opevnění

Na sobotu 5. září připravilo Technické muzeum v Brně na svých památkách na Znojemsku bohatý program. V Areálu československého opevnění v Šatově jsou připraveny aktivity s tematikou vojenství, vína a místní krajiny. Ve Slupi proběhne tradiční akce s názvem Slavnosti chleba.

Oživená pevnost potěší nejen milovníky vojenské historie

Na první červencový víkend připravilo Technické muzeum v Brně další ze svých akcí na mimobrněnských památkách. Tentokrát jste zváni na Znojemsko, kde v obci Šatov má muzeum ve své správě Areál československého opevnění. Akce s názvem Oživená pevnost nabídne pestrý program pro celou rodinu.

Šatov a jeho rarity, které stojí za návštěvu

Pohled na vinice - ať už v období sběru hroznů, nebo v období, kdy réva právě kvete - leckomu nikdy nezevšední. Možnost projíždět se po cyklostezkách v regionu posetém vinicemi je pro „kolaře“ ještě vyšším stupněm onoho pocitu blaha.

Moravský sklípek v Šatově

V Moravském sklípku v Šatově se podávají vína Znovínu Znojmo. Sklípek je rozdělen na několik částí - k nejvyhledávanější patří vinárna a venkovní terasa. Naproti stojí stoletá vinařská stodola, ochutnat sklenku lahodného moku můžete také v labyrintu sklepů v podzemí.

Naučná stezka starých odrůd v Šatově

Zajímáte se o víno a chtěli byste někdy vidět, jak se pěstovaly staré odrůdy? Pak navštivte naučnou Vinici za Moravským sklípkem v Šatově. Roku 2001 zde vinaři ze Znovínu vysadili devatenáct starých odrůd vinné révy a doplnili je informačními tabulemi.

Viniční trať Peklo v Šatově

Na státní hranici jižně od Šatova se nachází vinohrad vybudovaný na umělých terasách s jižní orientací. Na hranách teras a strmých svazích tvořených sprašovými půdami se vyskytují druhově bohatá společenstva stepních druhů rostlin a bezobratlých živočichů.

Zážitkový výlet vede do časů železné opony i za produkty vinařů

České dráhy a Technické muzeum v Brně v sobotu 13. října zvou na zážitkový výlet do Šatova, který si lze zpříjemnit produkty vinařské společnosti Znovín Znojmo či spojit s vlastním cyklovýletem.