Okres Plzeň-sever

Kdo chce váš hlas? Jména všech 21 uchazečů o Hrad s volebním účtem

Úterý bylo posledním dnem, kdy se mohli uchazeči o přímou volbu prezidenta oficiálně přihlásit na ministerstvu vnitra. Podle úřadu tak učinilo 21 kandidátů, 20 podalo přihlášku osobně, jedna přišla e-mailem.

Protest pilotů u německé ambasády: Zachovejte letiště v Líních

Piloti z letiště Líně u Plzně budou v úterý protestovat. Nesouhlasí s vybudováním obří továrny na výrobu baterií do elektromobilů, o níž uvažuje automobilový koncern Volkswagen. Delegace zamíří přímo před německé velvyslanectví v Praze.

Stanjura: V Líních nekopneme do země, dokud tam nebude gigafactory VW potvrzena

Vláda premiéra Petra Fialy (ODS) podpořila záměr vybudovat u Plzně průmyslový areál, kde by mohly vzniknout továrny na baterie do elektroaut koncernu Volkswagen. Právě Líně jsou jednou ze tří lokalit, které Volkswagen pro výstavbu ve střední Evropě zvažuje. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) přislíbil, že s veškerými pracemi, jako třeba s bouráním infrastruktury, se začne až případně po podpisu smlouvy s investorem.

Líně jako Žatec či Holešov? Letiště ustoupila velkolepým plánům a nakonec zela prázdnotou

Vláda bude ve středu rozhodovat o zrušení letiště v Líních, kterému tak fakticky hrozí podobný osud, jako bývalým letištím v Žatci či Holešově. Ta musela nejprve ustoupit strategickým průmyslovým zónám, ale jejich areály byly v následujících letech téměř nevyužité, protože zamýšlení investoři šli jinam. V Líních by mohl koncern Volkswagen vybudovat svou Gigafactory, čas na rozhodnutí si ale dává až do konce roku.

Lavičky osobností v Neurazech

Cesta z Neurazů na Rousovy je vyhledávanou procházkovou trasou. K odpočinku slouží lavičky s připomínkou zdejších osobností. Umělecké pojetí laviček a jejich výzdoba je dílem řezbáře Libora Belfína z Výrova u Švihova.

Babiš: Je třeba zachránit letiště Líně i gigafactory pro Česko

Továrna na baterie, tzv. Gigafactory, by v Česku měla vyrůst, protože to pomůže ekonomice, nemělo by to být ale v místě současného letiště v Plzni-Líních. Myslí si to předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš, který se proti záměru zrušení letiště nyní ostře postavil a nařkl vládní hnutí STAN z nekalých plánů, jak vytáhnout ze státního rozpočtu peníze. Továrna by podle něj mohla stát na Ústecku či Karlovarsku, které jsou blízko německým hranicím, a zároveň by mohla pomoci řešit tamní vysokou nezaměstnanost.

Babiš: Zrušení letiště Líně je vládní „gigatunel“

Vládní záměr zrušit funkční letiště v Plzni-Líních, aby zde mohla vyrůst továrna na baterie, čelí dlouhodobé kritice jak z řad veřejnosti a odborníků, tak i samospráv. Nyní se do plánu, který by v blízké době měl finálně projednat kabinet, ostře opřel šéf nejsilnějšího opozičního hnutí ANO Andrej Babiš. Novinkám řekl, že záměr zrušit funkční letiště považuje za „gigatunel“ s cílem „vysát ze státu peníze na bourání a studie“. Vybudování tzv. Gigafactory v Česku podporuje, ale měla by podle něj stát jinde.

Starostové z okolí letiště Líně u Plzně věří, že průmyslová zóna nebude

Starostové pěti obcí z okolí letiště Líně u Plzně věří, že si armáda prosadí tuto plochu jako záložní strategickou pro české vojáky a nevznikne tam zvažovaná průmyslová zóna s továrnou na výrobu baterií do elektroaut, tzv. Gigafactory a její subdodavatelské firmy. Čtyřsethektarový strategický podnikatelský park (SPP), do jehož přípravy má dát stát devět miliard Kč, schválila vláda koncem července.

Rozhodnutí o české továrně na baterie do elektroaut by mohlo padnout do konce roku

Rozhodnutí o stavbě továrny na výrobu baterií do elektroaut, tzv. Gigafactory, by mohlo padnout do konce tohoto roku. Jedním z míst, o kterých se uvažuje, je čtyřsethektarové letiště Líně u Plzně, kde má podle rozhodnutí vlády vzniknout strategický podnikatelský park (SPP). Uvedly to zdroje z automobilového průmyslu. Pokud by gigafactory vznikla právě v Líních, provoz místní letecké záchranné služby by byl zachován. Vzletová dráha pro letadla by ovšem zanikla.

Letiště Líně, kde by mohla stát gigafactory, armáda prý potřebuje

Téměř čtyřsethektarové letiště Líně u Plzně, kde má podle rozhodnutí vlády vzniknout strategický podnikatelský park (SPP), by mělo nadále sloužit jako záložní i rozvojový prostor pro české vojáky. ČTK to sdělil dobře informovaný zdroj.

Rybník Černý – Porajt

Na sever od Plzně, nedaleko obce Dolní Bělá naleznete Černý rybník, zvaný také Porajt, poklidný, masově nenavštěvovaný rybník u lesa s čistou vodou a travnatou pláží.

Mezi velkým a malým Santinim – z poutního místa v Mariánské Týnici do kapličky v Mladoticích

Giovanni Batista Santini-Aichel, v české transkripci Jan Blažej, byl stavitelský genius. Na co sáhl, z toho vzniklo dílo neskonalé krásy, mimořádné architektury, nad níž i naprostý laik zůstává v úžasu stát. Jeho stavby najdete jak v Čechách, tak i na Moravě.

Reitenbergerův pramen u Úterý

Minerální pramen je železitá kyselka známá od roku 1693. Původně vyvěrala z pařezu a v roce 1931 město Úterý pramen upravilo a postavilo nad ním dřevěný altán. Pramen pak pojmenovali po nejznámějším úterském rodákovi a zakladateli Mariánských Lázní Kašparu Reitenbergerovi.

Mlýnská stezka Manětín – Nečtiny

Za krásu západočeského baroka do Manětína vás dovede Mlýnská stezka; na necelých třech kilometrech kdysi stávalo šest mlýnů a vodní hamr.

Koupaliště Kaznějov

Areál Koupaliště Kaznějov se nachází v krásném zalesněném prostředí, mimo samotnou obec.