Okres Domažlice

Samí sedmdesátníci. Všepadlům vládnou senioři

Všepadly na Domažlicku mají vůbec nejstarší zastupitelstvo v Česku. Tvoří ho samí senioři, jejich průměrný věk činí 71,5 roku.

Medaili předsedy Senátu dostala Pecková i fotbalisté

Pěvkyně Dagmar Pecková, tým zlatých fotbalistů, novinářka Lída Rakušanová nebo spisovatel Petr Hora-Hořejš patří mezi osobnosti, které dnes v Senátu získaly stříbrnou medaili předsedy horní komory. Ocenění na ceremoniálu, který se konal pojedenácté, předával předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Medaile převzalo celkem 19 oceněných.

Muži si káceli strom na zimu, na jednoho z nich spadl

Tragické následky má čtvrteční nehoda, která se stala v lese u Hvožďan na Domažlicku. Podle dosud zjištěných informací spadl při kácení strom na 42letého muže. Ten svým rozsáhlým zraněním na místě podlehl.

Prezident Zeman v Lánech zapálil vatru k výročí Masarykova úmrtí

Prezident Miloš Zeman v sobotu v Lánech na Kladensku zapálil Masarykovu vatru na počest 85.  výročí úmrtí prvního československého prezidenta. Spolu se Zemanem přiložili louče k ohništi i čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, pražský arcibiskup Jan Graubner a středočeská hejtmanka Petra Pecková (STAN). Zeman se Schwarzenbergem zažehli oheň vsedě z vozíků. Všichni při tom zpívali oblíbenou píseň prvního prezidenta Ach synku, synku. Akci si nenechaly ujít davy lidí včetně rodin s malými dětmi, přihlížející ohniště zcela obklopili.

V Domažlicích nadšenci otevřou důl na slídu

Půjde o republikovou raritu. V Domažlicích otevřou vůbec první důl, kde se za války těžila slída. Za nápadem stojí hrstka dobrovolníků, kteří tady strávili už stovky hodin na brigádách.

Řidička na přejezdu odbrzdila auto, které narazilo do jedoucího vlaku

Vůz s automatickou převodovkou Audi Q7 s přívěsem nezvládla v úterý večer dvacetiletá řidička na přejezdu mezi Nemanicemi a Hrdějovicemi na Českobudějovicku. Přestože zastavila na výstražné červené světlo, auto se jí rozjelo a narazilo do boku vlaku.

Hážovické Díly

Okolí Rožnova pod Radhoštěm skrývá mnoho zajímavých míst ideálních pro výlety s dětmi. Vrchol Hážovické Díly (704 m n.m.) se nachází v pohoří Hostýnsko-vsetínská hornatina.

Pěší trasa Pec pod Sněžkou – Výrovka – Chalupa na Rozcestí – Liščí hora – Pec

Klasická trasa letního výletu vás provede okolím Pece pod Sněžkou mezi Širokým hřbetem, Zadní Planinou a Liščí horou. Celá trasa měří asi 13 km, kdo nesjede z Hnědého vrchu lanovkou připočítá si 3 km navíc.

Studánky kolem obce Babylon

Kolem Babylonu najdete několik studánek. Výchozím bodem je hráz s alejí u Babylonského rybníka, kde najdete mapu a možné turistické trasy.

Z Lomikarova Trhanova až na vrchol Českého lesa

Z Trhanova, vsi známé z Jiráskových Psohlavců, je vidět na velký zarostlý kopec, na jehož vrcholu se tyčí dvě stavby. Dívám se na nejvyšší bod Českého lesa, horu Čerchov (1042 m n. M.) rozkládající se na Domažlicku poblíž bavorské hranice. Je jasné, že návštěva jednoho z nejvýznamnějšího místa a turistického cíle nebude žádnou snadnou procházkou.

Sportoviště v obci Babylon

Obec Babylon má několik sportovišť, některé jsou veřejně přístupné, ostatní po domluvě s jejich provozovateli.

Čertova naučná stezka

Okolím Babylonu je vedena Čertova naučná stezka o 21 zastávkách v délce 11 km.

Bývalá obec Lučina u Nemanic

Lučina, německy nazývaná Grafenried, bývala sudetskou obcí v okrese Domažlice. Ležela při současných česko-bavorských hranicích západně od Nemanic, avšak zanikla v padesátých letech 20. století, kdy zde vznikala neprodyšná železná opona. Dnes z bývalé vesnice zbylo jen několik zřícenin.

Modřín v Jubilejním hájku – pamětník Českého lesa

Vzrostlý Modřín japonský najdete mezi Českou Kubicí a Pecí pod Čerchovem v nadmořské výšce 570 m. Přes svůj nízký věk patří mezi velikány – obvod jeho kmene činí 224 cm a strom se tyčí do výšky 42,5 m.

Baarova cesta Českým lesem

Baarova cesta vede ze severu od vsi Železná těesně nedaleko hranic s Německem v katastru obce Bělá nad Radbuzou do osady Eisendorfská huť, k bývalé osadě Pleš, Václav, prchází obcí Rybník a končí v Caparticích u Klenčí pod Čerchovem.