Okres Svitavy

Koruna svatého Eduarda bude upravena pro hlavu Karla III. Odvezli ji z Toweru

Historická koruna svatého Eduarda, která je v Anglii už více než 350 let ústředním prvkem korunovace panovníků, byla odvezena z londýnského Toweru, aby byla upravena pro korunovaci krále Karla III. V květnu příštího roku. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na Buckinghamský palác.

Vítězi Logické olympiády jsou Jan Rumánek, Petr Karlík a Ondřej Chmelík

V pondělí 28.  listopadu se v Poslanecké sněmovně uskutečnilo finále Logické olympiády, kterou pořádá Mensa ČR. Vítězem se v kategorii středních škol stal Ondřej Chmelík z Církevního gymnázia v Plzni, kategorii pro 2.  stupeň ZŠ a odpovídající ročníky gymnázií vyhrál Petr Karlík z Gymnázia Voděradská (Praha 10). V nejmladší kategorii pro 3.– 5.  třídu ZŠ zvítězil Jan Rumánek ze ZŠ Donovalská (Praha 4).

Seriál Koruna. Další královská krize a annus horribilis

Fanoušci se dočkali. Koruna opět září na Netflixu. Ani v páté řadě populárního seriálu není o dramata nouze. V porovnání s výpravnou první sérií má ale civilnější ráz.

Česká vesnice v Kouřimi: Pohled do historie i vzpomínky na dětství

Muzeí v přírodě, skanzenů, je v Čechách a na Moravě hned několik. Drží si regionální charakter, ať je to na Valašsku, Vysočině, Hané, nebo ve Vysokém Chlumci. Těmto zvyklostem se vymyká Muzeum lidových staveb – Česká vesnice v Kouřimi, kde si můžete zatím prohlédnout čtrnáct větších staveb.

Na Svitavsku hořela mycí linka, škoda je 10 milionů

K požáru do jedné z firem na Svitavsku vyjíždělo v úterý šest jednotek hasičů. Ve firmě na výrobu sifonových a šlehačkových bombiček hořela mycí linka. Škoda byla podle hasičů předběžně vyčíslena na 10 milionů korun.

V ruině Cimburka u Městečka Trnávky se před téměř sto lety nalezl stříbrný poklad

Nedaleko Moravské Třebové, kde se nachází velmi renesanční skvost v podobě zámku pánů z Boskovic, se rozkládá obec Městečko Trnávka. Nad ním se tyčí rozvaliny hradu Cimburka, od obce je vidět jen kus palácové zdi.

Koruna je k euru nejsilnější od začátku války

Česká měna se v pondělí dostala k euru na nejsilnější úroveň od únorového začátku války na Ukrajině. K pondělním 17:00 posílila vůči euru proti předchozímu závěru o šest haléřů na 24,32 Kč/EUR.

Rok zamilovaného psaní s údajným lékařem stál ženu ze Svitavska 1,8 milionu

O téměř dva miliony korun přišla podle policie 54letá žena ze Svitavska. Uvěřila, že se do ní zamiloval vojenský lékař, kterému skoro rok posílala peníze.

FOTO: Demonstranti opět žádali demisi vlády, protest zakončili před Strakovou akademií

Stejné uskupení, které pořádalo demonstraci na Václavském náměstí 28.  září, opět svolalo protest proti vládě Petra Fialy. Demonstrující se ve středu sešli na Hradčanském náměstí, kde chtěli předat petici o odvolání vlády prezidentu Miloši Zemanovi. Následně se přesunuli před Strakovu akademii, kde skandovali „Fialo, vylez“.

Salmovský zámek Rájec nad Svitavou uchvacuje rozsáhlým mobiliářem

Rájecký zámek vstoupil v nedávné době do povědomí soudním sporem, kdy se rodina Salmů neúspěšně soudila s českým státem o navrácení majetku. Stavba a interiéry si navíc zahrály ve filmové adaptaci románu Poslední aristokratka.

Pohled upřený do blízka si vybírá svou daň, přibývá krátkozrakých lidí

Náš způsob života se v posledním století velmi změnil. Po většinu dne ostříme na blízkou vzdálenost –⁠ což je pro oko nepřirozené a může to vést k únavě očí a ztrátě schopnosti zaostřovat.

Úřad vlády i ministerstva ušetří. Budou méně svítit a topit

Úřad vlády ušetří ve Strakově akademii a dalších svých objektech snížením teplot či omezením svícení na bezpečnostní minimum. K podobným krokům dojde také na ministerstvech, kde snižují například i počty spotřebičů, jako jsou ledničky.

Koruna je k dolaru nejslabší za více než dva roky

Česká měna se k dolaru propadla na nejslabší úroveň za více než dva roky. Za jeden den oslabila koruna vůči měně USA k dnešním 17:00 oproti předchozímu závěru o 30 haléřů na 24,95 Kč/USD.

Langerova vila

Vila ve Svitavách postavená v letech 1890–1892 v historizujícím slohu pro svitavského podnikatele Julia Langra patří k nejhezčím stavbám ve městě. Langrova vila ve Svitavách byla vyhlášená jako Památka roku 2021 Pardubického kraje.

Seriál Koruna zastavuje z úcty ke královně Alžbětě natáčení

Z respektu k zesnulé královně Alžbětě II. A jejímu odkazu se tvůrci seriálu Koruna (The Crown) rozhodli, že na nějakou dobu pozastaví natáčení závěrečné šesté řady. Scénárista Peter Morgan následně uvedl, že svou veleúspěšnou sérii vždy považoval za „milostný dopis“ nejdéle sloužící panovnici.