Žulová

Sousoší Járy Cimrmana v Havlíčkově Brodě

Žulové sousoší postav z divadelní hry Hospoda na mýtince a inspektora Trachty byla odhalena 6. září 2020 před hospodou ve Svatém Kříži, který je součástí Havlíčkova Brodu. Autorem zvláštního díla je Radomír Dvořák.

Skalní útvar Obří postele u Zdechovic

Žulové balvany u Zdechovic na Přeloučsku svými tvary připomínají polštáře a peřiny. Největší z nich, dlouhý 6 metrů, dostal jméno Duchna. Skály se nacházejí 1,5 km od obce Zdechovice na modré turistické značce.

Zatopené lomy kolem Žulové

Více než desítka lomů láká k procházkám, rybaření či koupání na vlastní nebezpečí. U Vápenné najdete lomy Arcibiskupský, Barčák, Žulový vrch a Vycpálek; u Žulové lomy Vaněk, Starost a Ferstr; u Černé Vody lom Rampa a lom Rokliny; u Vidnavy lomy Kaolinka a Stachlovice či lom Pelnář u Uhelné.

Velký rybník u Žulové na Jesenicku

Ve východní části katastru obce Žulová se nachází Velký rybník (11 ha), největší rybník na Jesenicku. Rybník se nachází v Žulovské pahorkatině (cca 350 m.n.m), je součástí soustavy rybníků a retenčních nádrží.

Kamenické muzeum Žulová

Sezónní Kamenické muzeum, turistické informační centrum a knihovna se nachází v budově čp. 1 na Josefském náměstí nedaleko kostela sv. Josefa. Dozvíte se zde historii kamenictví na Žulovsku a zajímavostí z přírody Rychlebských hor.

Bývalý hrad Frýdberk v Žulové

Nejvýznamnější památkou ve městě Žulová je zbytek gotického slezského hradu Frýdberk. Z hradu zbyl pouze bergfrit, který byl využita jako věž kostela.

Kostel Panny Marie Bolestné na Boží hoře u Žulové

Areál poutního místa na Boží hoře u Žulové tvoří soubor objektů v novogotickém stylu. Dominantou místa je kostel Panny Marie Bolestné, k němuž vede od města křížová cesta.

Vintířova skála u Dobré Vody

Žulovou skálu s tesanými schody, vyhlídkou a kapličku sv. Vintíře pod ní, najdete na území Národního parku Šumava, nad osadou Dobrá Voda, 3 km jihozápadně od Hartmanic. Za své jméno vděčí sv. Vintíři, který v letech 1040 - 1045 pobýval ve zdejší poustevně.

Sedm skal u Staré Červené Vody v Jeseníkách

Stará Červená Voda na Jesenicku leží na úpatí Sokolího hřbetu, který náleží k Rychlebským horám. Největší skalní útvar v obci, který se jmenuje Sedm skal, však patří spíš do Žulovské pahorkatiny.

Žulová stezka Horkami

Západně od Skutče se rozkládá žulové návrší odedávna zvané Horky. V minulosti zde probíhala rozsáhlá těžba v lomech. Necelých 5 km dlouhá naučná stezka vás provede pozůstatky těžby.

Vyhlídka Medvědí kámen

Vyhlídka se nachází na skalním seskupení, které se nazývá Medvědí kámen. Z místa je krásný pohled na hlavní hřeben Rychlebských hor a okolí Žulové a Vápenné.

Národní přírodní památka Borový

Jedna z nejpozoruhodnějších lokalit dokumentujících mezotvary i mikrotvary zvětrávání žuly v Českém masivu se nachází u obce Žulová, nedaleko Jeseníku. Zdejší neobvyklé přírodní útvary jsou příčinou dlouhodobého a samovolného rozpadu žuly, který trvá desítky milionů let.

Žulové sympozium v parku Bažantnice v Milevsku

V jihočeském městě Milevsku se od roku 1992 do roku 1996 sešlo každoročně několik sochařů nejen z České republiky, ale i z různých zemí světa, aby se zúčastnili sochařského sympozia.

Kašna se sousoším Cyrila a Metoděje v Bystřici nad Pernštejnem

Žulovou kašnu s nádrží na půdorysu kvadrilobu zdobí sochy věrozvěstů sv. Cyrila a sv. Metoděje v životní velikosti. Kašna krášlí bystřické náměstí již od roku 1892.

Nýznerovské vodopády u Žulové

Nýznerovské vodopády se nacházejí v osadě Nýznerov u Žulové v údolí Stříbrného potoka. Jedná se o kaňonovitou soutěsku se skalními prahy vytvářejícími několik vodopádů a kaskád, kde se vlivem vymílání skály výřivým proudem vody vytvářejí jámy a obří hrnce různých tvarů až několikametrových rozměrů.