Okres Jeseník

Bernartická Tančírna zářila barvami

Vyrvat na poslední chvíli doslova buldozeru z lopaty se před lety podařilo aktivistům a především obci Bernartice na Jesenicku značně zchátralou Tančírnu v Račím údolí při vstupu do Rychlebských hor. Nyní je tato secesní stavba místem pořádáním řady oslav a unikátních hudebních vystoupení.

Bílá Voda Kateřiny Tučkové audioknižně

Chcete-li se zaposlouchat do zvukové podoby nového románu Kateřiny Tučkové Bílá Voda, musíte si na to vyhradit osmadvacet hodin a šestačtyřicet minut. Hned zkraje je ale nutno dodat, že se jedná o čas, kterého s velkou pravděpodobností nebudete litovat.

Houby rostou. A houbaři se ztrácejí v lesích

Policisté na Jesenicku pátrali za poslední měsíc už téměř po desítce houbařů a výletníků, kteří se ztratili v lesích. Pátrání nakonec dosud vždy mělo šťastný konec, policisté však v této souvislosti apelují na větší obezřetnost, informovala mluvčí policie Petra Vaňharová. Se ztracenými houbaři mají nyní zkušenosti s ohledem na současnou houbařskou sezonu i policisté v jiných okresech Olomouckého kraje. Naposledy hledali ve čtvrtek v lese na Prostějovsku dvaasedmdesátiletého muže.

Ve Zlatých Horách otevřeli nové přeshraniční cyklookruhy

Přeshraniční cyklistické okruhy otevřeli v úterý v rámci projektu „Po stopách zlata – pěšky i na kole“ ve Zlatokopeckém skanzenu ve Zlatých Horách na Jesenicku. Vznikly spoluprací radnic Zlatých Hor a polských Glucholaz. Českou stranu přišly na 26 tisíc eur, polskou na 10 tisíc eur. Novináře o tom informoval zlatohorský starosta Milan Rác (nezávislý).

Zničená kaplička, stržené střechy, polámané stromy. Novojičínskem se prohnala větrná smršť

Sedm jednotek hasičů likvidovalo několik hodin následky větrné smršti, která se v sobotu prohnala v místní části Jeseníku nad Odrou – Hraběticích – na Novojičínsku. Silný vítr poničil střechy, kapličku a lámal stromy. Nikdo nebyl zraněn, uvedl mluvčí hasičů Petr Kůdela.

Poláci kvůli Turówu řeší českou pískovnu

Ve sporu mezi Českou republikou a Polskem o negativní vlivy těžby v polském hnědo­uhelném dole Turów se překvapivě objevil nový argument. Polská strana se domnívá, že za poklesy hladin podzemní vody ve vodním zdroji v obci Uhelná, která je na české straně nejblíže k polskému dolu, může i česká pískovna Grabštejn na Liberecku.

Několik toků v Česku vystoupalo na povodňové stupně

Několik toků v Česku vystoupalo v noci na úterý na povodňové stupně. Ráno byly na povodňovém stavu potok Botič u Prahy a dva toky na Jesenicku. Vyplývá to z informací na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Bezručův pramen v Lázních Jeseník

Bezručův pramen se nachází asi kilometr od Lázní Jeseník. Z lázní se k němu lze dostat po zelené turistické značce nebo po Naučné stezce Vincenze Priessnitze.

Uhelné safari zavede zájemce opět do bývalých lomů

Po dvouleté přestávce zaviněné pandemií budou letos zájemci znovu moci zavítat na takzvané uhelné safari, exkurzi do míst spojených s těžbou uhlí na Mostecku. Těžební společnost Sev.en Energy, která turistickou atrakci provozuje, připravila nové trasy s možností dopřát si prohlídku rekultivací z ptačí perspektivy. Rezervační systém letošního ročníku se spustí 1. dubna.

Netopýři v kostele Nanebevzetí Panny Marie ve Zlatých Horách

Kostel ze 13. století s unikátně zachovalými několik set let starými prvky interiéru láká návštěvníky na prohlídku půdních prostor a vyhlídku z věže. Kromě prastarého hodinového stroje se tu lze seznámit i se vzácnými okřídlenými obyvateli – sídlí zde letní kolonie vrápenců malých.

Netopýři v jeskyni Na Pomezí – oblíbený zimní úkryt netopýrů

Nejrozsáhlejší krasový systém v krystalických vápencích v ČR se nachází na Jesenicku. Návštěvníci obdivují bohatou krápníkovou výzdobu s poetickými názvy a tajuplní okřídlení tvorové zde každoročně tráví svůj zimní spánek. Jde o významné zimoviště vrápence malého a dalších až čtrnácti druhů netopýrů.

Sousoší Járy Cimrmana v Havlíčkově Brodě

Žulové sousoší postav z divadelní hry Hospoda na mýtince a inspektora Trachty byla odhalena 6. září 2020 před hospodou ve Svatém Kříži, který je součástí Havlíčkova Brodu. Autorem zvláštního díla je Radomír Dvořák.

Cyklostezka Kolem Jeseníku

Unikátní designovou cyklostezku zdobí potisky kresleného slovníku moravskoslezského nářečí od designéra Radka Leskovjana. Trasa měří 4,786 km a vede mezi Jeseníkem nad Odrou, Hůrkou a obcí Vražné.

Ramzovské sedlo v Jeseníkách

Ramzovské sedlo leží ve výšce 760 metrů a tvoří předěl mezi Jeseníky a Rychlebskými horami. Vede jím silnice číslo 369 z Hanušovic do Jeseníku a také železniční trať ze Šumperku do Jeseníku.

Adventure golf v Jeseníku

Nový Adventure golf je otevřen v Priessnitzových léčebných lázních v Jeseníku.

24. 7. 2021, 10:04 · Kudy z nudy · Jeseník · Adventure golf v Jeseníku