Krásný Dvůr

V okolí Valče, barokní perly na okraji Doupovských hor, se nachází množství památek

Zdálo by se, že oblast nemá mnoho co nabídnout, opak je pravdou. Úpatí Doupovských hor využívaných coby vojenský výcvikový prostor je památkami nabité. Leží tu zámek Krásný Dvůr s rozsáhlými sbírkami a monumentálním anglickým parkem, Valeč je známá souborem barokních soch z dílny M. B. Brauna.

Novogotický templ v zámeckém parku Krásný Dvůr

Jednu z nejpozoruhodnějších vyhlídkových staveb objevíte na nejvyšším místě zámeckého parku v Krásném Dvoře u Podbořan. Mohutná neogotická rozhledna patří k našim nejstarším vyhlídkovým stavbám a je typickým příkladem romantických staveb vystavěných bohatou šlechtou, v tomto případě rodem Černínů.

V Krásném Dvoře otevřeli nejstarší středoevropskou rozhlednu

Pouze na rezervaci bude fungovat vyhlídka z obnoveného Templu v parku u zámku Krásný Dvůr. Otevřeli ji ve středu 24. května za účasti velvyslankyně Norského království v České republice Siri Ellen Sletner, generální ředitelky Národního památkového ústavu Nadi Goryczkové a dalších čestných hostů.

Přírodně krajinářský park u zámku Krásný Dvůr

V letech 1783 - 1793 založil Jan Rudolf Černín u zámku Krásný Dvůr rozsáhlý přírodně krajinářský park, první svého druhu v Čechách. Volné travnaté plochy parku oživuje množství romantických staveb, které leckde ukončují jako dominanty různé průhledy.

Na Krásném Dvoře v sobotu potkáte Černíny, Goetha i stavitele Kaňku

Na dostřel vojenské střelnice na Doupově leží Krásný Dvůr, černínský zámek obklopený rozsáhlým anglickým parkem. Rodové sídlo bylo vlastníků chloubou, pro Černíny je přestavěl F. M. Kaňka. I on bude v sobotu průvodcem po objektu při akci Živé obrazy krásnodvorské.

Konec starých časů na zasutém Krásném Dvoře

Najít bez navigace zámek Krásný Dvůr na Podbořansku je téměř detektivka. Takže sem peníze návštěvníků tečou méně, než by mohly. Přitom se v něm natáčel nádherný a duši hladící film Konec starých časů s téměř prášilovskou figurou knížete Alexeje Megalrogova skvěle hraného Josefem Abrhámem.