Krkonoše

Vrchol Sněžky zasáhl orkán

Na Sněžce foukal v noci na neděli vítr o rychlosti orkánu. Podle dat ze stanice Poštovna Anežka, která se nachází na vrcholu nejvyšší tuzemské hory, měl vítr v nárazech rychlost až 119,5 kilometru za hodinu. Kvůli větru v neděli nejezdí ani horní úsek lanovky z Růžové hory na vrchol Sněžky.

Krkonošemi s foťákem: Vycházky pro veřejnost probíhají po celý rok

„Za dvacet minut by mělo přestat pršet,“ hlásí s pohledem upřeným na aktuální předpověď v mobilu Pavel Musil, fotograf a externí lektor Správy Krkonošského národního parku (KRNAP). Účastníci říjnové fotovycházky, kteří se jeho prognózou nechají ochotně povzbudit, zatím netuší, že pláštěnky neodloží celý den. Jak se ale ukáže, jejich snímkům nevlídné počasí spíš prospěje.

V Krkonoších se už lyžuje

Na vrcholu Černé hory v Krkonoších začala v sobotu ráno jako na prvním místě v Česku lyžařská sezona. První možnosti lyžovat hned po rozjezdu kabinové lanovky na Černou horu v 9 hodin ráno využily desítky lyžařů, postupně jich během prvních dvou hodin po otevření dorazilo zhruba mezi sto a sto padesáti. K dispozici mají tři sta metrů dlouhý úsek sjezdovky Anděl.

Druhou adventní neděli se krkonošská Stezka korunami stromů promění v peklo

Stezka korunami stromů Krkonoše v Janských Lázních si pro děti již tradičně připravila den plný čertovské zábavy. První prosincovou neděli 4.  12.  se celá stezka promění v pekelné místo, kam není radno chodit dětem zlobícím.

Slaňovali i s vozíčkáři. Záchranáři cvičili evakuaci lanovky na Sněžku

Kolem 80 hasičů a členů horské služby v pondělí v Peci pod Sněžkou v Krkonoších nacvičovalo záchranu lidí z kabinové lanovky na Sněžku. Poprvé si záchranáři vyzkoušeli i evakuaci vozíčkářů. Uvedla to mluvčí hasičů Martina Götzová. Ke cvičení záchranáři využili pravidelnou podzimní odstávku. Lanovka v listopadu jezdí pouze o víkendech, do pravidelného provozu se vrátí v sobotu 10.  prosince.

Na horách napadl sníh

Ve vyšších partiích Královéhradeckého kraje v noci nasněžilo, silnice jsou bez omezení sjízdné. Sníh pokryl hlavně Krkonoše a Orlické hory, někde se držel i v horských údolích, například v Peci pod Sněžkou. Poprašek napadl i u tvrze Stachelberk u Trutnova. Vyplynulo to z údajů horské služby, meteorologů a webových kamer.

Zemřela režisérka Krkonošských pohádek Věra Jordánová

Ve věku 94 let zemřela v neděli televizní režisérka Věra Jordánová. Věnovala se zejména tvorbě pro děti a mládež, režírovala například večerníčkovou sérii Krkonošské pohádky. Informaci o úmrtí Jordánové potvrdila její dcera Jana Procházková.

Zemřel Jiří Havel, fotograf Krkonoš i míst z celého světa

Po dlouhé nemoci zemřel 28.  října ve věku 91 let český fotograf Jiří Havel. Proslavil se zejména snímky z Krkonoš, které fotil více než šedesát let. Vydal více než dvacet fotografických knih.

Silný vítr opět zastavil horní úsek lanovky na Sněžku

Silný vítr zastavil v neděli ráno horní úsek kabinové lanovky na Sněžku, dolní úsek z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu byl v provozu. Lanovka může jezdit do rychlosti větru 60 km/h, na Sněžce byla ale ráno silná mlha a vítr měl v nárazech rychlost přes 100 kilometrů v hodině.

Z léta rovnou do zimy. V Česku napadl první sníh

Řada lidí již sice vyměnila trička s krátkým rukávem za svetry, možná to ale nebude stačit a vhodnější budou zimní bundy – obzvláště to platí, pokud míříte na hory. Například vrcholové části Krkonoš totiž již během nedělního rána pokryl poprašek sněhu. Ukazují to on-line kamery na serveru humlnet.

Materiál na opravu chodníku míří na Sněžku vrtulníkem

Vrtulník Mi-8 začal v pondělí odpoledne přepravovat pod vrchol Sněžky (1603 m n. M.) stavební materiál, který bude použit k opravě chodníku. Turisté mířící na nejvyšší českou horu mohou navzdory prvotním informacím využít bez omezení i lanovku. Původně se předpokládalo, že během letových hodin bude provoz lanové dráhy přerušen.

Sněžka bude na české straně kvůli letům vrtulníků uzavřena

Česká strana vrcholu Sněžky bude v září uzavřena kvůli opravě chodníků a dalším úpravám. Na vrcholu bude létat vrtulník a přepravovat tam kámen. Nejvyšší česká hora by měla být uzavřena tři dny, od 7:00 až 10:30 ráno a následně od 15:00 až do hodiny před setměním. Počítá se s tím, že práce začnou 11.  září, záležet ale bude na počasí.

Mimořádně působivý román o česko-německých Krkonoších

Do prostředí „česko-německého“ Benecka a „německočeského“ Vrchlabí umístila Alice Horáčková román Rozpůlený dům (Argo, 576 stran, 448 Kč). Kniha s podtitulem Příběh sudetské rodiny zachycuje osudy několika vzájemně propojených českých a německých rodů od dob monarchie do roku 1945.

Krkonoše jsou českým symbolem nádherné přírody. Tipy na nejkrásnější místa, kam vyrazit na výlet

Sněžka, vodopády, nádherná příroda a stejně krásné výhledy. To skýtá nejstarší český národní park Krkonoše, jenž patří mezi nejoblíbenější horská místa u nás. Vyžití region nabízí nejen v zimě, ale i v létě. Inspirujte se tipy na výlety v Krkonoších, jež podle pověsti střeží bájný Krakonoš a které byste si rozhodně neměli nechat ujít.

Krkonošská klasika: Hřebenovkou ke Sněžným jámám a pak k vodopádům v Labském dole

Je to klasika, která nikdy neomrzí. Zvláště když se vzornou spoluprací připojí počasí a nad hlavami turistů napne blankytnou klenbu, z níž se k zemi snáší palba zlatých paprsků... Před námi je cesta po krkonošských hřebenech okolo Dívčích a Mužských kamenů a poté táhlý sestup do Labského dolu.