Liberecký kraj

Vrchol Sněžky zasáhl orkán

Na Sněžce foukal v noci na neděli vítr o rychlosti orkánu. Podle dat ze stanice Poštovna Anežka, která se nachází na vrcholu nejvyšší tuzemské hory, měl vítr v nárazech rychlost až 119,5 kilometru za hodinu. Kvůli větru v neděli nejezdí ani horní úsek lanovky z Růžové hory na vrchol Sněžky.

Kvůli africkému moru prasat je na Liberecku omezen pohyb lidí

Veterináři v pátek odpoledne vydali kvůli výskytu afrického moru prasat u uhynulého divočáka mimořádné opatření. Platí pro více než 200 kilometrů čtverečních ve Frýdlantském výběžku na Liberecku. V této oblasti je zakázán lov divokých prasat a krmení zvířat nebo omezen pohyb lidí v přírodě.

Zámek Kuřívody

Kuřívody leží v centru bývalého vojenského prostoru Ralsko. Až do roku 1990 bylo sídlem sovětské armády. V této době došlo k úplné plošné demolici zástavby, s výjimkou kostela, radnice, školy, několika domků v okrajových polohách a památkově mimořádně hodnotného zámku.

Krkonošemi s foťákem: Vycházky pro veřejnost probíhají po celý rok

„Za dvacet minut by mělo přestat pršet,“ hlásí s pohledem upřeným na aktuální předpověď v mobilu Pavel Musil, fotograf a externí lektor Správy Krkonošského národního parku (KRNAP). Účastníci říjnové fotovycházky, kteří se jeho prognózou nechají ochotně povzbudit, zatím netuší, že pláštěnky neodloží celý den. Jak se ale ukáže, jejich snímkům nevlídné počasí spíš prospěje.

V Krkonoších se už lyžuje

Na vrcholu Černé hory v Krkonoších začala v sobotu ráno jako na prvním místě v Česku lyžařská sezona. První možnosti lyžovat hned po rozjezdu kabinové lanovky na Černou horu v 9 hodin ráno využily desítky lyžařů, postupně jich během prvních dvou hodin po otevření dorazilo zhruba mezi sto a sto padesáti. K dispozici mají tři sta metrů dlouhý úsek sjezdovky Anděl.

Druhou adventní neděli se krkonošská Stezka korunami stromů promění v peklo

Stezka korunami stromů Krkonoše v Janských Lázních si pro děti již tradičně připravila den plný čertovské zábavy. První prosincovou neděli 4.  12.  se celá stezka promění v pekelné místo, kam není radno chodit dětem zlobícím.

Slaňovali i s vozíčkáři. Záchranáři cvičili evakuaci lanovky na Sněžku

Kolem 80 hasičů a členů horské služby v pondělí v Peci pod Sněžkou v Krkonoších nacvičovalo záchranu lidí z kabinové lanovky na Sněžku. Poprvé si záchranáři vyzkoušeli i evakuaci vozíčkářů. Uvedla to mluvčí hasičů Martina Götzová. Ke cvičení záchranáři využili pravidelnou podzimní odstávku. Lanovka v listopadu jezdí pouze o víkendech, do pravidelného provozu se vrátí v sobotu 10.  prosince.

Polské elektromobily pojmenované po Jizerských horách dostanou techniku z Číny

Polský projekt elektromobilní automobilky Izera, který byl založen v roce 2016, našel technologického partnera v čínské značce Geely. Podle původního plánu by první auto značky mělo vyjet v roce 2023.

Na horách napadl sníh

Ve vyšších partiích Královéhradeckého kraje v noci nasněžilo, silnice jsou bez omezení sjízdné. Sníh pokryl hlavně Krkonoše a Orlické hory, někde se držel i v horských údolích, například v Peci pod Sněžkou. Poprašek napadl i u tvrze Stachelberk u Trutnova. Vyplynulo to z údajů horské služby, meteorologů a webových kamer.

Zemřela režisérka Krkonošských pohádek Věra Jordánová

Ve věku 94 let zemřela v neděli televizní režisérka Věra Jordánová. Věnovala se zejména tvorbě pro děti a mládež, režírovala například večerníčkovou sérii Krkonošské pohádky. Informaci o úmrtí Jordánové potvrdila její dcera Jana Procházková.

Babí léto přivedlo na Lipno turisty, podzim je vydařený

Slunečné počasí, kdy teploty šplhají nad dvacet stupňů, přilákalo na Lipensko desetitisíce turistů. Podnikatelé si tak pochvalují vydařený podzim, který jim zčásti vynahrazuje nepříliš vydařenou letní sezonu.

Pamatujete si horor Kruh? V Tokiu se nyní můžete s dívkou ze studny projet v taxíku

Hororoví nadšenci, kteří se právě teď nachází v Japonsku, mají důvod k radosti. V Tokiu totiž nyní dva týdny jezdí desítky taxíků, které nabízí pasažérům vskutku hororový zážitek. Před vstupem do vozu však musíte v mobilu potvrdit dokument, ve kterém berete na vědomí, že jízda může slabším jedincům pořádně prověřit srdeční „pumpu“.

Liberecký zámek

Liberecký zámek byl vybudován v renesančním slohu, stavba byla dokončena v roce 1587. V zámku se dochovala vzácná renesanční kaple z počátku 17. století. Přístupný je krásný park, který je ideální pro odpočinek či krátkou procházku.

Vlak na Liberecku se na přejezdu srazil s autem. Nehoda si vyžádala dva zraněné

Na železničním přejezdu v Jablonném v Podještědí na Liberecku se v pondělí před polednem srazil osobní vlak s osobním vozem. Zranění utrpěli dva lidé z auta, muž a žena. „Mají lehké až středně těžké poranění,“ řekl krajský mluvčí záchranné služby Michael Georgiev.

Zemřel Jiří Havel, fotograf Krkonoš i míst z celého světa

Po dlouhé nemoci zemřel 28.  října ve věku 91 let český fotograf Jiří Havel. Proslavil se zejména snímky z Krkonoš, které fotil více než šedesát let. Vydal více než dvacet fotografických knih.