Kunín

Naučná trasa Po stopách generála Laudona

Trasa je koncipována jako jednosměrná s variantami odboček k dalším výletním místům. Začíná u Laudonova domu na náměstí v Novém Jičíně, pokračuje přes centrum města, kolem ulice Dolní brána směrem na Šenov u Nového Jičína, podél řeky Jičínky až k zámku v Kuníně.

Kunínský zámek po totální destrukci vstal jako bájný Fénix z popela

Obec Kunín má většina lidí spojenou s mlékárnou. Ta tu ale od roku 2004 nesídlí. Závod založený v roce 1992 (původní mlékárna ale měla tradici z 19. století) přestěhovali v roce 2004 do Ostravy-Martinova. Od roku 2007 ho vlastní francouzská společnost Lactalis.

Kostel Povýšení sv. Kříže v Kuníně

Kostel Povýšení Svatého Kříže z roku 1810 je postaven v samé blízkosti zámku.

Zámek „dobré hraběnky Walburgy” v Kuníně se z ruin stal barokní perlou severní Moravy a Slezska

Téměř deset let trvala obnova zámku v Kuníně založeného hrabaty z Harrachu ve 30. letech 18. století. Byl vybudován jako venkovské sídlo nedaleko Nového Jičína a Opavy. Jeho dějiny pamatují osvícené majitele a nebývalý rozkvět, stejně jako zmar a naprostou devastaci i téměř zázračnou záchranu.

Vznik státu mohou lidé slavit turistikou

Kdo nechce trávit výročí vzniku Československa pouze pasivním odpočinkem, může na Moravskoslezku vyrazit na turistický pochod na Javorový vrch či navštívit Národní památník II. Světové války v Hrabyni na Opavsku. Při příležitosti státního svátku 28. října lákají návštěvníky i další památky. Zámky v Raduni, Hradci nad Moravicí či v Kuníně mohou děti navštívit bezplatně. Stejný model zvolil i správce Dolu Michal v Ostravě-Michalkovicích.