Odry

Cyklostezka s výhledem na slepý meandr Odry v Bohumíně

Stezka vede podél potoka Flakůvka od mostku u lesoparku Na Panském až po Opletalovu ulici. Navazuje na cyklotrasu, která vede přes lesopark. Jedná se o obousměrnou stezku s živičným povrchem vhodnou pro treková a horská kola.

Stezka horní Odry

Sedmnáct kilometrů nových cyklotras vzniklo díky projektu Stezka horní Odry v česko-polském příhraničí. Doplnily síť už existujících stezek, což turistům usnadnilo přístup k přírodnímu dědictví v povodí řeky.

Naučná stezka k prameni řeky Odry

Vojenský újezd Libavá v Oderských vrších je prameništěm jedné ze dvou evropských řek v České republice. Zatímco krkonošský pramen první z nich, Labe, je jedním z nejfrekventovanějších cílů turistů, řeka Odra takový zájem nebudí.

Monument Evropského rozvodí u Bělotína

Betonový pomník u silnice č. 47 z Bělotína do Hranic, připomíná na Jelením kopci nedaleko obce Bělotín průběh hlavního evropského rozvodí. Na jižní straně se rozkládá povodí Bečvy, na severu pak Odry.

Řeka Olše – beskydský tok pramenící v Polsku

Jediný z pěti hlavních toků povodí Odry nepramení řeka Olše na českém státním území, ale v sousedním Polsku. V České republice dosahuje délky 71 km, z toho cca 25 km tvoří státní hranici.

Cyklostezka Olše z Bukovce do Bohumína

Dálková cyklotrasa Bohumín – Bukovec, v terénu značená jako číslo 10, začíná v Bukovci a téměř po celé trase vede kolem řeky Olše (Olzy) a končí v Bohumíně, kde se Olše vlévá do Odry. Trasa měří celkem 80 km.

Naučná stezka k oderské štole informuje o okolní krajině

Otevření bývalých břidlicových dolů, které se stanou novou turistickou atrakcí Oderských vrchů, se blíží. Město Odry získalo již z několika zdrojů dotace na zprovoznění opuštěných štol.

Cyklostezka Odra-Nisa zavede na Ještěd i historické bojiště

Mezinárodní cyklostezka č. 14 začíná v Nové Vsi nad Nisou a končí v Ückermünde, její délka je od pramene až do ústí řeky Odry do Baltského moře celkem 624 kilometrů. Na německém území jsou to asfaltové cesty s nabídkou různých atrakcí. Zajímavá je i na trase Libercem.

Cyklotrasy z Bohumína do Ostravy a k soutoku Odry s Olší mají nové značení

Nové značení dvou významných bohumínských cyklotras slouží od září zdejším obyvatelům i turistům. Město jejich využívání zpřehlednilo díky česko-polskému projektu Zpřístupnění Odry a Olše.

Lávky u Vrbického jezera

Díky dvěma novým lávkám byl zpřístupněn pravý břeh Odry mezi Vrbickým jezerem a Antošovickou lávkou. Lávky jsou výsledkem česko-polskému projektu s názvem Odra a Olše blíže turistům i obyvatelům pohraničí a byly zpřístupněny 14. října 2017.

Největší turistická akce letoška nabídne v Bohumíně nevšední atrakce i novou rozhlednu

Nová rozhledna u meandrů řeky Odry, dvě lávky u Vrbického jezera, nové cykloboxy a naučná stezka v přírodní rezervaci. Tyto turistické atrakce, které letos vznikly díky společnému příhraničnímu projektu Bohumína, Šilheřovic a Krzyżanowic, se už v sobotu 14. října otevřou veřejnosti.

Naučná stezka Krajinou povodní v Poodří

Tato naučná stezka vás provede skutečnou krajinou povodní - nivou řeky Odry mezi Jeseníkem, Bernarticemi a Suchdolem nad Odrou.

Vodní nádrž Kružberk

Vodárenská nádrž na řece Moravici u Kružberka byla vybudována v letech 1948 až 1955 jako první údolní nádrž v povodí řeky Odry.

Hraniční meandry řeky Odry

Několikakilometrový úsek řeky Odry od hraničního přechodu ve Starém Bohumíně až po bohumínskou část Kopytov, k soutoku Odry s Olší, vyhlásil Moravskoslezský kraj za chráněné území. Oblast má rozlohu přes 126 hektarů a představuje ojedinělý přírodní fenomén, který už na evropských tocích téměř není.

Lužní lesy v Poodří – místo, kde vykvétá tisíce sněženek

Děje se tak rok co rok na konci března či na začátku dubna. A přesto tento přírodní jev nepřestává fascinovat tisíce lidí. Sotva roztaje sníh a lužní lesy podél Odry se začínají zelenat, změní svou barvu znovu do bílé. Tentokrát ale ne pod vrstvou sněhu, ale díky kobercům sněženek.