Louny

Kotěrova kolonie – Zahradní město v Lounech

Na východě Loun, na kopci nad hlavním vlakovým nádražím, se nachází významná součást moderní české architektury – Kotěrova kolonie, jeden z nejstarších příkladů úspěšné aplikace zahradního města do českého prostředí.

Muzeum české vesnice v Peruci

Nejmladší muzeum na Lounsku bylo vybudováno v bývalé barokní výsypce z roku 1876, která stojí v areálu zámecké zahrady v Peruci. Prohlédnout si zde můžete zemědělské stroje, hasičskou stříkačku, nejrůznější nářadí a náčiní a mnohé z exponátů si lze také vyzkoušet.

Oblastní muzeum Louny

Muzeum je umístěno v centru historického jádra města v budovách památkové hodnoty, rekonstruovaných pro muzejní účely. Muzeum nabízí návštěvníkům dvě stálé expozice s historickou a přírodovědnou náplní.

Letecký pohled z chrámu a hradby jako z velkofilmu, i to nabízejí Louny

Osudová studánka, u které kníže Oldřich přinatrefil na krásnou Boženu, dub více než tisíciletý, gotická perla mající vlastnosti rozhledny, městské hradby jako z velkofilmu... Cílovými stanicemi této cesty s kamerou jsou Peruc a Louny.

I v Česku máme velehory! Parádní neznámá hřebenovka na Lounsku

Že u nás nemáme velehory? To jste ještě nezlézali kopce na Lounsku! Dva a půl tisíce metrů nadmořské výšky sice nedosahují, avšak svým členitým reliéfem a travnatými vrcholy velehorskou krajinu občas připomínají.

Chrám sv. Mikuláše v Lounech

Kostel sv. Mikuláše v Lounech, jedno z vrcholných děl české pozdní gotiky, je dominantou a chloubou města. Roku 1994 byl vyhlášen Národní kulturní památkou.

Víte, kde leží Pravda? Přeci nedaleko Loun

Hledání pravdy dává milovníkům historie často pořádně zabrat. Ti turisticky založení proto zajisté uvítají objevení Pravdy s velkým P, zříceniny středověkého hradu ukrytého v lesích mezi obcemi Domoušice a Pnětluky na Lounsku.